Bizmut - działanie, wskazania, przeciwwskazania

2021-08-30 11:52

Lek o miejscowym działaniu osłaniającym uszkodzoną błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Pod wpływem działania kwasu solnego w żołądku z dicytrynianu tripotasu-bizmutu tworzy się osad, który przylega przede wszystkim w obszarze owrzodzeń i hamuje aktywność pepsyny. W efekcie pozwala na szybsze gojenie się ubytków. Wykazuje ponadto działanie bakteriobójcze w stosunku do Helicobacter pylori.

Bizmut
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Wskazania do stosowania bizmutu
  2. Przeciwwskazania do stosowania bizmutu
  3. Dostępne preparaty
  4. Dawkowanie bizmutu
  5. Działania niepożądane bizmutu
  6. Interakcje z innymi lekami
  7. Ciąża i karmienie piersią
  8. Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów
  9. Przechowywanie leku

Wskazania do stosowania bizmutu

Preparaty o takim składzie stosuje się głównie w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, pomocniczo w eradykacji Helicobacter pylori (w skojarzeniu z innymi lekami). Bywa także zalecany w zapaleniu błony śluzowej żołądka, gdy pożądana jest eradykacja Helicobacter pylori.

Przeciwwskazania do stosowania bizmutu

Przeciwwskazaniem jest uczulenie na tę substancję czynną lub ciężkie zaburzenia czynności nerek.

Dostępne preparaty

Lek dostępny jest w postaci doustnych tabletek powlekanych.

Dawkowanie bizmutu

Lek stosuje się doustnie. Tabletki należy połknąć w całości popijając odpowiednia ilością wody. Nie należy jeść ani pić w ciągu pół godziny przed przyjęciem lub po przyjęciu leku. Maksymalny czas trwania jednego cyklu leczenia wynosi 2 miesiące. Nie należy przyjmować leków zawierających bizmut dłużej niż przez ten okres.

Działania niepożądane bizmutu

Może wystąpić potencjalnie zagrażająca życiu reakcja alergiczna. Objawy alergii to nagły świszczący oddech, obrzęk warg, języka i gardła, trudności w połykaniu, wysypka, a nawet omdlenia. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Do innych działań niepożądanych należą ciemne zabarwienie stolca. Nie powinno to niepokoić pacjenta i ustąpi wkrótce po zaprzestaniu leczenia. Niezbyt często odnotowywano także nudności, wymioty, zaparcia, biegunkę.

Interakcje z innymi lekami

Nie należy stosować jednocześnie leków zobojętniających kwas solny w żołądku, gdyż mogą one wpływać na działanie preparatu bizmutu. Podczas jednoczesnego stosowania z tetracyklinami możliwe jest zmniejszenie ich wchłaniania.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować leku o takim składzie w okresie ciąży lub karmienia piersią, chyba że jest to bezwzględnie konieczne.

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów

Jest mało prawdopodobne, aby lek o takim składzie wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Przechowywanie leku

Nie ma specjalnych wymagań co do przechowywania leku. Lek powinien znajdować się jednak w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem i wilgocią.