Biegunka, kołatanie serca, a może obrzęki? Sprawdź, czy nie przesadziłeś z elektrolitami

2024-07-01 18:19

Wiadomo, że elektrolity są podczas gorących dni tak samo ważne, jak woda. Uciekają wraz z potem, a ich niedobór grozi nie tylko gorszym samopoczuciem czy zasłabnięciem. Z elektrolitami, jak ze wszystkim zresztą, można jednak przesadzić. Upewnij się, że to nie twój problem.

Biegunka, kołatanie serca, a może obrzęki? Sprawdź, czy nie przesadziłeś z elektrolitami
Autor: GettyImages

Podstawowym źródłem elektrolitów w naszej diecie, zwłaszcza latem, jest woda mineralna oraz owoce i warzywa. Możesz spać spokojnie - nie grozi ci przedawkowanie, jeśli niezbędne sole mineralne pozyskujesz z jedzenia.

Gorzej, gdy sięgasz bez opamiętania po preparaty z elektrolitami, a oprócz tego jeszcze przyjmujesz inne suplementy, gdzie nieraz są te same składniki. Jeśli masz niezdiagnozowany problem ze zdrowiem, robi się czasem poważnie.

W formie 24: elektrolity

Elektrolity to wodne roztwory jonów pierwiastków, ale powszechnie określamy tak same jony.

Ponieważ elektrolity wchodzą w skład płynów ustrojowych ludzkiego organizmu (potu, krwi, osocza i płynach tkankowych), nasze ciało nie może bez nich prawidłowo funkcjonować - odpowiadają za pracę narządów wewnętrznych, wspierają przemianę materii i umożliwiają realizację zadań związanych z aktywnością psychofizyczną.

Gdy ich brakuje, dość szybko nasza forma dosłownie szybuje w dół, stąd te częste omdlenia, zasłabnięcia, problemy z ciśnieniem tętniczym.

Do ważnych elektrolitów zaliczamy sód, potas, wapń i magnez. Warto przy tym pamiętać, że ich przedawkowanie jest groźne, a czasem nawet groźniejsze, od niedoboru.

Przedawkowanie elektrolitów - sód

To, że można mieć w organizmie nadmiar sodu chyba nikogo nie zdziwi, bo to powszechny problem. Tu akurat jest winna dieta obfitująca w sól kuchenną (chlorek sodu), zamiłowanie do żywności przetworzonej.

Skutki to po części epidemia nadciśnienia tętniczego i chorób układu krążenia, problemy z nerkami.

O prawdziwym problemie doraźnym, hipernatremii, mówimy przy zwiększeniu stężenia sodu w surowicy krwi powyżej 145 mmol/L. To rzadko skutek diety. Prędzej odwodnienia czy niewydolności nerek.

Pierwsze objawy rozwijającej się i postępującej hipernatremii obejmują bóle głowy, spadek apetytu, wzmożone pragnienie, znużenie, drażliwość i zaburzenia nastroju. Mogą pojawić się nudności i wymioty, zaburzenia orientacji i splątanie.

Przy znacznym przekroczeniu norm grożą nam zaburzenia świadomości, wzmożone napięcie mięśniowe i wzmożenie odruchów, drgawki, nadmierne pobudzenie psychoruchowe lub senność prowadząca nawet do śpiączki, niewydolność oddechowa.

Podobnie jak w przypadku innych elektrolitów - nadmiar wygląda podobnie jak niedobór.

Przedawkowanie elektrolitów - magnez

U zdrowych ludzi hipermagnezemia, czyli nadmiar magnezu, nie zdarza się zbyt często. Jeśli jednak chorujesz na tarczycę lub niewydolność nerek, a o tym nie wiesz, bo nie robisz systematycznie nawet podstawowych badań lekarskich, a łykasz na potęgę wszystko, co proponują reklamy, może być kiepsko.

O hipermagnezemii mówimy wtedy, gdy poziom magnezu w krwi przekroczy poziom 1 mmol/l, co można potwierdzić w badaniu laboratoryjnym (uwaga, normy w różnych laboratoriach mogą nieznacznie się różnić).

Niewielkiego przekroczenia normy samodzielnie nie zaobserwujesz - początkowe stadium przebiega bezobjawowo.

Objawy nadmiaru magnezu pojawiają się dopiero wtedy, gdy stężenie pierwiastka jest większe niż 2 mmol/l. Pamiętaj, że nie jest wyłącznie skutkiem przedawkowania, ale też chorób jelit i nerek.

Sygnały, że magnezu jest za dużo:

  • mrowienie i osłabienie mięśni,
  • nudności i wymioty,
  • wysypka,
  • spadek ciśnienia tętniczego,
  • w skrajnych przypadkach (bardzo wysoki poziom magnezu, powyżej (5 mmol/l) zatrzymania akcji serca, całkowite porażenie mięśni.

Przedawkowanie elektrolitów - potas i wapń

Wapniem zwykle się nie faszerujemy i przedawkowanie zdarza się rzadko. Objawia się choćby nadmiernym pragnieniem i częstym oddawaniem moczu. Hiperkalcemia może powodować rozstrój żołądka, nudności, wymioty i zaparcia, a także zaburzyć pracę mózgu, powodując dezorientację, letarg i ogólne wyczerpanie.

O potas dbamy zwykle bardziej, jeśli wierzymy reklamom, i paradoksalnie częściej robimy sobie krzywdę.

Myśląc, że troszczymy się o serce i inne mięśnie, szkodzimy im. Pojawia się apatia, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia czucia, splątanie, skurcze mięśniowe, a także, rzadziej, porażenie mięśni i drgawki oraz objawy krążeniowe. Najczęściej skutkiem jest bradykardia, czyli spowolnienie pracy serca.

U niektórych osób przedawkowanie potasu przypomina zatrucie pokarmowe - pojawia się ból brzucha, wymioty, mdłości, a także luźny stolec.

Przedawkowanie elektrolitów - jak uniknąć problemów

Z pewnością świat się nie zawali, jeśli w upalne dni, gdy nie masz ochoty nic jeść, zastosujesz jakiś preparat z elektrolitami, zgodnie z zaleceniami w ulotce. Ważne jednak, by wcześniej mieć pewność, że nie masz problemów zdrowotnych utrudniających usuwanie elektrolitów z organizmu.

Pamiętaj, by nie stosować różnych preparatów naraz, bo ich składniki się kumulują. Nie sięgaj też po żadne tego typu wzmacniacze bez konsultacji z lekarzem, jeśli chorujesz przewlekle i stosujesz leki zalecone przez lekarza.

Sonda
Stosujesz suplementy diety?