Bez niej masz problem z cukrem, przedwcześnie siwiejesz. Nie wystarczy lek bez recepty

2024-07-22 9:33

Niedobór witaminy B5 może doprowadzić do przedwczesnego siwienia. Prowadzi też do problemów ze skórą, zaburzeń snu, kłopotów z układem krążenia oraz przyswajaniem cukrów i tłuszczów. Czasem nie wystarczy zadbać o dobre źródła witaminy w diecie czy wziąć coś bez recepty, by opanować sytuację.

Bez niej masz problem z cukrem, przedwcześnie siwiejesz. Nie wystarczy lek bez recepty
Autor: GettyImages

Niełatwo wymienić wszystkie konsekwencje niedoboru wit. B5 w organizmie. Ta witamina wpływa bowiem na tyle procesów fizjologicznych, że pośrednie skutki czasem nie są nawet z nią wiązane.

Witamina B5, nazywana też (nie do końca poprawnie) kwasem pantotenowym, współdecyduje też o wchłanianiu innych witamin, przyswajaniu cukrów, tłuszczu i białek, wreszcie: uczestniczy w produkcji kilku hormonów. Może się więc okazać, że typowe dla niedoboru siwe pasma włosów to będzie twoje najmniejsze zmartwienie.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 12 Witamina B

Witamina B5 i kwas pantotenowy - nie do końca to samo

Witamina B5 i kwas pantotenowy to nie jest tak do końca to samo. Zapewne profesjonalny chemik może uznać za niedopuszczalne, że te określenia stosowane są zamiennie.

W rzeczywistości witamina B5 to mieszanina kilku związków chemicznych, a wśród nich kluczowy jest kwas pantotenowy.

Na nasze potrzeby to uproszczenie jednak naprawdę nie zaszkodzi. Zwłaszcza że w sprzedaży dostępne są preparaty i z witaminą B5, i z kwasem pantotenowym. Nie ma sensu traktować osobno tych substancji, jeśli z jakiegoś powodu decydujesz się na suplementację.

U zdrowych ludzi nadmiar witaminy B5 zwykle nie powoduje szkód (nie jest ona toksyczna), ale bywa usuwany z organizmu. Możesz choćby dostać oczyszczającej biegunki. Po co ci to?

Witamina B5 - dlaczego jest ważna

Witamina B5 (kwas pantotenowy) umożliwia prawidłowe przyswajanie witamin A i D.

Sprawia, że w organizmie masz prawidłowy poziom hormonów: kortyzolu, testosteronu, progesteronu i estradiolu. Można więc śmiało powiedzieć, że ma znaczenie dla reakcji stresowej, wpływa na naszą życiową aktywność, a nawet układ rozrodczy.

Kwas pantotenowy blokuje produkcję homocysteiny, zmniejszając w ten sposób ryzyko rozwoju schorzeń układu sercowo-naczyniowego.

Witamina B5 wpływa na przemiany białkowo-tłuszczowe w organizmie, a także zapewnia prawidłowy przebieg procesu uwalniania energii.

Jest niezbędna w procesie regeneracji tkanek - przyspiesza choćby gojenie ran.

Witamina B5 - objawy niedoboru mogą zaskoczyć

Lista objawów wskazujących na niedobór witaminy B5 jest długa i często kojarzona z innymi problemami.

Przykładowo może dokuczać ci ogólne zmęczenie i osłabienie. Zdarzają się bolesne kurcze mięśni, sztywność stawów, a poza wspomnianym siwieniem, także wypadanie włosów i łysienie, trądzik, przebarwienia skóry, zajady (raczej typowe dla niedoboru wit. B2).

Zaburzenia wzroku, kłopoty ze snem, rozdrażnienie, wzdęcia, biegunki, częste infekcje, a nawet omdlenia - to kolejne objawy niedoboru kwasu pantotenowego.

Witamina B5 - komu szczególnie grozi niedobór

Osoby zdrowe, które się nie głodzą, raczej nie mają problemów z wit. B5, bo jest wszechobecna i raczej dobrze przyswajana.

Ryzyko niedoboru witaminy B5 rośnie z wiekiem. Są na niego narażeni seniorzy, którzy mają problem z apetytem i zmagają się z zaburzeniami wchłaniania.

Do grup ryzyka zalicza się również osoby z różnymi przewlekłymi schorzeniami układu pokarmowego, choćby chorobami zapalnymi jelit, oraz nadużywające alkohol.

Kwas pantotenowy - uzupełnianie niedoborów nie tylko dietą

Mięso, tłuste ryby, grzyby, mleko i jego przetwory, jaja, rośliny strączkowe, ziemniaki, banany - to znakomite źródła witaminy B5. W innych produktach też ją spotkasz i raczej nie powinno jej zabraknąć.

Na rynku nie brakuje preparatów bez recepty, zarówno z witaminą B5 jak i kwasem pantotenowym. Nieraz sięgają po nie sportowcy, nawet nie mając niedoborów. Uważa się bowiem, że w ten sposób można poprawić wydolność organizmu.

Nie rozwiążesz jednak z pomocą suplementu problemu prawdziwego niedoboru. Jeśli kryje się za nim problem zdrowotny, zaburzenia wchłaniania, dobór preparatu, w odpowiedniej dawce, zostaw lekarzowi. Zazwyczaj skuteczne leki są dostępne tylko na receptę.

Listen on Spreaker.