Apilarnil: zapomniane a cenne mleczko z trutnia. Właściwości lecznicze i dawkowanie
Apilarnil określany jest jako „męski” odpowiednik mleczka pszczelego, pozyskiwany z czerwia trutowego. Chociaż wygląda niepozornie i mało apetycznie, jest wyjątkowo cennym źródłem substancji odżywczych, a jego niezwykłe właściwości lecznicze doceniono w wielu krajach świata, w których traktowany jest jak lekarstwo. Jakie konkretnie ma właściwości, na jakie dolegliwości pomaga i jak go zdobyć?
Apilarnil, nazywany niekiedy mleczkiem trutowym lub mleczkiem z trutnia, pozyskiwany jest z czerwia trutowego, czyli jaj, larw, przedpoczwarek i poczwarek trutni. W wielu ulach czerw trutowy traktowany jest jako odpad, a jego regularne usuwanie ma zapobiec groźnej chorobie pszczół – warrozie. Tymczasem pozbawione nóg i puszki głowowej larwy i przedpoczwarki trutni są wyjątkowo cennym źródłem wielu substancji odżywczych – w tym białka, witamin i minerałów, węglowodanów, lipidów, czy hormonów.
Właściwości czerwia trutowego doceniono już przed wiekami – traktowano go jako znakomity środek na potencję i eliksir odmładzający. Wykorzystywano go w różny sposób: zarówno jako pokarm, jak i w formie maści, okładów i naparów.
W ostatnich latach badania naukowe potwierdziły to, co intuicyjnie wiedziano już dziesiątki i setki lat temu: że czerw trutowy – apilarnil – może stać się cennym uzupełnieniem menu, zwłaszcza u osób, które na co dzień nie przywiązują uwagi do swojej diety. Potwierdzono również jego właściwości lecznicze i terapeutyczne.
Dlatego w wielu krajach czerw trutowy pozyskuje się do produkcji leków i suplementów diety, można go również stosować na własną rękę.
Spis treści
- Jaki skład ma apilarnil?
- Jakie właściwości lecznicze ma apilarnil?
- Jak stosować apilarnil (czerw trutowy)
Jaki skład ma apilarnil?
Apilarnil (czerw trutowy) ma nieprzezroczysty, mleczno-biały, szarawy, lub żółtawy kolor i ciągliwą konsystencję. Ma słodkawo-kwaskowaty zapach. Ponieważ jest nietrwały, trzeba go zakonserwować w ciągu 24 godzin od zebrania. Najczęściej jest on suszony, mrożony lub mieszany z miodem i homogenizowany – przygotowany w taki sposób można przechowywać w warunkach domowych do sześciu miesięcy.
Apilarnil jest bardzo bogaty w składniki odżywcze. Zawiera:
- białko - jak dowiodło wiele badań, zawiera go dużo więcej, niż jakikolwiek inny produkt pszczeli.
- aminokwasy - ma ich około 20 (w tym również egzogenne, czyli takie, których ludzki organizm nie wytwarza) – np. kwas glutaminowy, alanina, licyna, prolina czy walina – stanowią one niemal 43 proc. wszystkich związków.
- cukry – głównie glukozę i fruktozę
- lipidy
- węglowodany
- hormony, w tym testosteron, progesteron i estradiol
- witaminy z grupy B
- witamina D
- witamina E
- sód
- fosfor
- potas
- magnez
- wapń
- miedź
- mangan
- żelazo.
Czytaj też: Pierzga pszczela - cudowny pokarm dla pszczół i nie tylko
Polecany artykuł:
Jakie właściwości lecznicze ma apilarnil?
Liczne badania naukowe, z których część przeprowadzono również w Polsce, w Katedrze Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu dowodzą, że apilarnil (czerw trutowy) odznacza się szeregiem cennych właściwości leczniczych, ma również bardzo korzystny wpływ na organizm.
Apilarnil (czerw trutowy):
- Ma działanie przeciwmiażdżycowe.
- Obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, wspiera pracę wątroby i poprawia jej wydolność, może być również cennym wsparciem w terapii przewlekłych chorób tego narządu.
- Normalizuje pracę tarczycy zmniejszając negatywne efekty wahań poziomu hormonów.
- Poprawia odporność – zwiększa bowiem aktywność leukocytów.
- Poprawia wytrzymałość fizyczną – testy na szczurach wykazały, że ich siła fizyczna rosła dzięki karmie wzbogaconej w liofilizat z czerwia trutowego. Badacze dowiedli, że zażywanie apilarnilu pół godziny przed posiłkiem poprawia aktywność fizyczną i apetyt u osób w podeszłym wieku.
- Łagodzi migrenę.
- Pomaga w stanach zapalnych gardła i tchawicy.
- Srawdza się w terapii schorzeń układu pokarmowego, w tym przy leczeniu wrzodów żołądka.
- Dobrze działa na psychikę: pomaga w terapii nerwicy neurastenicznej, stanów lękowych, neuroz i depresji u osób w podeszłym wieku, a także przy zaburzeniach erekcji i problemach z osiągnięciem orgazmu u kobiet.
- Pomaga zmniejszyć uciążliwe objawy klimakterium, takie jak problemy z pamięcią, skłonność do stanów depresyjnych, uczucie gorąca, zmęczenie, bóle głowy czy rozdrażnienie
- Zwiększa liczbę plemników i ich żywotność, dlatego może mieć istotny wpływ w terapii niepłodności u mężczyzn.
Jak stosować apilarnil (czerw trutowy)
Apilarnil można kupić w różnej postaci – jako tabletki, granulat, kapsułki, w postaci mrożonej (przed spożyciem trzeba go rozmrozić) a także w postaci homogenatu zmieszanego z miodem. W tej ostatniej postaci można go dodawać do pieczywa, napojów, naleśników lub jeść bezpośrednio ze słoika.
Warto jednak pamiętać, że czerw trutowy – jak każdy produkt o wysokiej aktywności biologicznej – nie powinien być stosowany bez umiaru. Najlepiej jeść go – lub zażywać – raz dziennie, na pół godziny przed posiłkiem.
Optymalną porą jest ranek lub wczesne przedpołudnie: apilarnil może bowiem silnie pobudzać. Co pewien czas zalecana jest kilkunastodniowa przerwa w kuracji (np. w przypadku suplementacji apilarnilu kuracja powinna trwać do 3 tygodni, po których zalecany jest tydzień przerwy).
Przeciwwskazaniem do jego zażywania bez uprzedniej konsultacji z lekarzem są wszelkie choroby przewlekłe, a także choroby nadnerczy oraz alergie.
Porady eksperta