Ambazon - działanie, wskazania, dawkowanie ambazonu
Ambazon jest to lek bakteriostatyczny, który najczęściej stosuje się w monoterapii lub w leczeniu zakażeń błon śluzowych jamy ustnej i jamy nosowo-gardłowej. Poznaj właściwości i działanie ambazonu!
Spis treści
- Ambazon - działanie
- Ambazon - wskazania
- Ambazon - przeciwwskazania i środki ostrożności
- Ambazon - objawy niepożądane
- Ambazon - dawkowanie
Ambazon - działanie
Ambazon jest substancją wykazującą działanie odkażające. Działa bakteriostatycznie na bakterie takie jak: paciorkowce (hemolizujące, zieleniejące o nazwie S. hemoliticus, S.viridans) i pneumokoki. Drobnoustroje te są częstą przyczyną infekcji jamy ustnej i gardła. Ambazon ten ma mniejszą skuteczność działania przeciwko gronkowcom.
Substancja ta ma powinowactwo do różnych struktur komórkowych wymienionych patogenów takich jak: błona komórkowa, kwasy nukleinowe, białka, dzięki czemu zapobiega ich dalszej proliferacji. Dzięki takiemu mechanizmowi działania można we wczesnej fazie choroby zapobiec kolonizacji węzłów chłonnych, zatok czy ucha środkowego przez bakterie.
Ambazon jest dostępny na rynku jako tabletka do ssania, i jako taka dodatkowo wywołuje ulgę przy połykaniu i bolesnym podrażnieniu gardła, górne drogi oddechowe są nawilżone dzięki zwiększonemu wydzielaniu śliny podczas ssania tabletki.
Ambazon nie wpływa na fizjologiczny stan bakteryjnej flory jelitowej, ponieważ jego działanie jest lokalne. Zaleta ta jest doceniana przez pediatrów, ponieważ terapia tym lekiem nie powoduje zaburzeń działania przewodu pokarmowego u dzieci. Obecnie prowadzone są badania nad działaniem przeciwnowotworowym ambazonu.
Przeczytaj też: Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (zespół SIBO) – przyczyny, objawy, leczenie
Ambazon - wskazania
Ambazon stosowany jest jako środek pomocniczy w zakażeniach jamy ustnej o przebiegu ostrym, ale także w monoterapii zakażeń łagodnych. Substancja ta nie ma interakcji z innymi lekami, dlatego jest chętnie używana przez lekarzy jako bezpieczny dodatek do terapii przeziębienia z zapaleniem gardła.
Amabazon polecany jest doraźnie w zapaleniu migdałków lub po ich usunięciu, często stosowany jest po zabiegach stomatologicznych jako środek prewencyjny po ekstrakcji zębów lub aby zwalczyć potencjalnie rozwijające się zakażenie, w zapaleniu dziąseł i zapaleniu jamy ustnej. Stosując ambazon podczas lekkiej infekcji górnych dróg oddechowych jako jedyny lek w terapii, zapobiegamy rozwojowi oporności bakterii na antybiotyki.
Ambazon - przeciwwskazania i środki ostrożności
Leków z ambazonem nie mogą stosować pacjenci z nadwrażliwością na tę substancję.
Postać, w jakiej występuje ambazon narzuca pewne przeciwwskazania. Ponieważ jako tabletka do ssania zawiera sacharozę i laktozę, lek ten jest przeciwwskazany dla osób z:
- dziedziczną nietolerancją glukozy,
- niedoborem laktazy typu Lapp,
- zespołem złego wchłaniania dwucukru glukoza-galaktoza.
Dodatkowo nie powinno się stosować tego leku przy dziedzicznej nietolerancja fruktozy. Należy skonsultować się z lekarzem, aby ocenić stosunek ryzyka do korzyści przy podaniu tabletki do ssania z ambazonem cukrzykowi. Zawarte w tabletce cukry zwiększają glikemię, co wpływa na efektywność terapii cukrzycowej.
Ambazon może być stosowany przez kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią, ponieważ w znikomym stopniu wchłania się do krwiobiegu (35-45 %). Ponieważ lek występuje w formie tabletek do ssania, nie należy podawać go dzieciom poniżej 3 r.ż. Smak tabletki jest na tyle przyjemny dla dzieci, że odnotowano przedawkowania wśród najmłodszych pacjentów. W tej sytuacji należy przeprowadzić płukanie żołądka lub wywołać wymioty u dziecka, a następnie podać węgiel aktywny.
Ambazon jest dobrze tolerowany przez ludzki organizm. Nie powoduje uzależnienia.
Obawy, iż działanie bakteriostatyczne zaburzy fizjologiczną florę bakteryjną jamy ustnej i przyczyni się do rozwoju grzybicy w obrębie tej części ciała, nie zostały oficjalnie potwierdzone przez wyniki badań.
Ambazon nie wpływa na aktywność psychoruchową, nie powoduje zaburzeń koncentracji lub nadpobudliwości. Dlatego może być bezpiecznie stosowany u dzieci i osób pracujących z maszynami, kierowców itp.
Przeczytaj także: ADD - zaburzenia koncentracji uwagi. Objawy i leczenie
Ambazon - objawy niepożądane
Specjaliści są zgodni, że ambazon jest substancją wysoce bezpieczną i nie powoduje działań niepożądanych. Osobniczą reakcją na ambazon może być wysypka i swędzenie czego podstawą jest nadwrażliwość na lek. Lek podany w tabletce do ssania osobie z nietolerancją laktozy, może powodować zaburzenia trawienia.
Ambazon - dawkowanie
Pełne efekty terapii ambazonem obserwuje się zwykle w przeciągu 3-4 dni, kiedy ślina pacjenta zostaje całkowicie wysycona substancją.
Lek przyjmuje się po ok. 30 minutach od posiłku. Przed zażyciem usta należy wypłukać czystą wodą. Tabletkę ssać powoli do całkowitego rozpuszczenia. Nie należy połykać tej formy leku. Nie zaleca się jedzenia lub picia do 3 godzin po zastosowaniu ambazonu.
Dakowanie:
- dzieci od 3 r.ż. do 7 r.ż. – trzy razy dziennie jedną tabletkę,
- dzieci powyżej 7 r.ż. i dorośli – od trzech do pięciu razy dziennie jedną tabletkę.
Polecany artykuł:
Porady eksperta