3 zioła, które poprawią ci nastrój
Chandra, apatia, kiepskie samopoczucie - kto z nas nie odczuwa tego od czasu do czasu? Gdy brak ci humoru, a w dodatku nie masz na nic ochoty, warto sięgnąć po ziołowe wspomagacze, które poprawią nastrój, a przy okazji dodadzą energii.
Spis treści
Kiepski nastrój to nie tylko domena jesienno-zimowych krótkich dni, kiedy niedostatek słońca sprawia, że organizm wydziela więcej melatoniny - hormonu snu, który odpowiada za uczucie senności, znużenia, zaburza też wydzielanie innych substancji, m.in. serotoniny, odpowiedzialnej za utrzymywanie dobrego nastroju, której poziom w organizmie w rezultacie spada.
Równie często pojawia się wtedy, kiedy przygrzewa słońce - zwłaszcza teraz, gdy z powodu pandemii koronawirusa więcej czasu spędzamy w domu, niż na dworze. Na to, by temu zaradzić, istnieją różne sposoby, a jednym z nich są zioła, które - oddziałując na układ nerwowy - mogą korzystnie wpływać na samopoczucie.
Dziurawiec
Jest uznawany za zioło uniwersalne - zawarte w nim substancje w bardzo różny sposób oddziałują na ludzki organizm. Ziele dziurawca zawiera ich mnóstwo, m.in. związki antranoidowe, glikozydy flawonoidowe, garbniki katechinowe, olejek eteryczny, hiperycynę, kwasy organiczne, cholinę, fitosterole, pektyny, cukry, kwas askorbinowy, witaminę K, sole mineralne.
Spośród wszystkich oddziaływań dziurawca najlepiej znane jest to przeciwdepresyjne, poprawiające nastrój - to zasługa substancji o nazwie hiperycyna, za sprawą której wzrasta stężenie serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym. Wyciąg z dziurawca działa również uspokajająco.
Jego minusem jest to, że zwiększa wrażliwość skóry na promienie słoneczne, dlatego pijąc napar z dziurawca lub zażywając przyrządzone na jego bazie preparaty ziołowe, należy zachować ostrożność i chronić skórę kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Napar z dziurawca można przyrządzić samodzielnie: 2 łyżki ziela należy zalać dwiema szklankami wrzątku, przykryć, odstawić na 20 minut i pić 3 razy dziennie po pół szklanki naparu bezpośrednio po posiłku.
Polecany artykuł:
Melisa
Jej liście zawierają duże ilości olejku eterycznego, bogatego w związki terpenowe o cytrynowym zapachu, są w nich również (a w mniejszych ilościach także w całej części naziemnej rośliny) inne substancje - takie jak garbniki, gorycze, fenolokwasy – kwas kawowy, rozmarynowy i ferulowy, związki triterpenowe, śluzy, flawonoidy, kwasy organiczne.
Melisa odpręża, zmniejsza napięcie, poprawia nastrój - to zasługa zawartych w niej kariofilenu i cytralu (składniki olejku eterycznego) i związków triterpenowych, które obniżają próg wrażliwości układu ośrodkowego. Z liści melisy można robić napar lub przygotować smaczne wino: 50 g rozdrobnionych świeżych liści melisy zalej 700 ml białego wytrawnego wina i odstaw na 5 dni. Przecedź i przechowuj w lodówce. Pij 3-4 razy dziennie po 25 ml.
Polecany artykuł:
Lawenda
Jej zapach uspokaja, zmniejsza stres, napięcie, poprawia nastrój, pobudza aktywność umysłową. To zasługa związków aromatycznych zawartych w lawendzie, które wpływają tonująco na układ nerwowy - należy do nich linalol, geraniol, furfurol, pinen, cyneol, borneol.
Lawenda jest składnikiem wielu kosmetyków i mieszanek ziołowych, jej ususzone liście i kwiaty można też włożyć do płóciennego woreczka i mieć przy sobie. Napar z lawendy można też pić - wystarczy zalać szklanką wrzątku łyżkę kwiatów lawendy, zaparzać, następnie przecedzić i pić dwa razy dziennie po pół szklanki.
Polecany artykuł:
Tekst powstał na podstawie artykuły Anny Gutmann z miesięcznika Zdrowie
Porady eksperta