Zatokowy ból głowy: przyczyny, objawy i leczenie
Zatokowy ból głowy jest typowym objawem towarzyszącym zapaleniu zatok. Zwykle najbardziej dokucza rano, nasila się też przy pochylaniu głowy. Jak powstaje zatokowy ból głowy i jak się go leczy?
Spis treści
- Zatokowy ból głowy: przyczyny
- Znasz domowe sposoby na ból zatok? Sprawdź!
- Zatokowy ból głowy: objawy
- Zatokowy ból głowy: leczenie
- Zatoki a ból głowy [wideo]
Zatokowy ból głowy jest wyjątkowo nieprzyjemny i dokuczliwy. Ból spowodowany zapaleniem zatok określany bywa jako pulsujący, rozpierający przeszywający, tętniący, świdrujący.
By się trwale pozbyć zatokowego bólu głowy, trzeba przede wszystkim wyleczyć chore zatoki.
Zatokowy ból głowy jest o tyle charakterystyczny, że zwykle zaczyna się rano (często nawet nad ranem, budząc chorego), jest silniejszy w pozycji leżącej, przy pochylaniu i unoszeniu głowy oraz przy szybkiej zmianie temperatury. Poza tym obejmuje zwykle górną część twarzy, może być odczuwany jako ból oka, nosa, szczęki, zębów.
Zatokowy ból głowy: przyczyny
Bezpośrednią przyczyną pojawienia się zatokowego bólu głowy jest gromadzenie się w rozpulchnionych na skutek zakażenia zatokach nadmiaru wydzieliny, która nie ma jak swobodnie spływać do nosa i poza organizm. To, gdzie i jak chory odczuwa ból, zależy od tego, która z zatok jest zajęta (np. policzek, wewnętrzne kąciki oczu, czoło) oraz może promieniować, np. do skroni, wierzchołka głowy. Zatokowy ból głowy towarzyszy ostremu zapaleniu zatok, w przewlekłym może w ogóle nie wystąpić.
Znasz domowe sposoby na ból zatok? Sprawdź!
Zatokowy ból głowy: objawy
Zatokowy ból głowy jest pulsujący, towarzyszy mu uczucie rozpierania w obrębie twarzy i głowy, może tęż promieniować do innych części twarzy lub szyi. Ból zatokowy nasila się podczas opukiwania lub ucisku okolic zajętej zatoki, podczas kaszlu, próby opróżnienia nosa, wysiłku fizycznego oraz w godzinach porannych. Umiejscowienie i nasilenie zatokowego bólu głowy zależy od tego, które zatoki zostały zainfekowane: zatoka szczękowa, mniejsza czołowa czy klinowa lub sitowa. I tak:
- ból (często opisywany jako rozpierający) czoła i w okolicy oczodołu, który nasila się przy dotyku i ucisku, pojawia się też rozpierania w głowie towarzyszy najczęściej zapaleniu zatoki czołowej
- ból twarzy i głowy, odczuwany również za okiem (często opisywany jako ból oka) po stronie chorej zatoki zwykle świadczy o zapaleniu zatoki szczękowej i sitowej
- ból skroni i z tyłu głowy, promieniujący do policzka i ucha wskazuje na zapalenie zatoki klinowej
Zatokowemu bólowi twarzy mogą towarzyszyć:
- wyciek wydzieliny z zatok do nosa lub po tylnej ścianie gardła
- ból zębów
- podwyższona temperatura ciała
- ogólne rozbicie
- kaszel w nocy lub po wypoczynku w dzień
Zatokowy ból głowy: leczenie
leczenie objawowe bólu zatok przy pomocy leków przeciwbólowych bez recepty lub przy znaczny nasileniu bólu - przy pomocy leków na receptę, np. ketoprofenu. Najważniejsze jest jednak leczenie przyczynowe, w którym stosuje się:
- leki przeciwobrzękowe (w postaci kropli do nosa lub tabletek działających ogólnie), przy czym należy zwrócić uwagę na zalecania dotyczące ograniczenia czasu ich stosowania
- leki mukolityczne, rozrzedzające gęstą treść w zatokach
- antybiotyki
- leki przeciwhistaminowe
- kortykosteroidy w przypadku przewlekłego zapalenia zatok
Zatoki a ból głowy [wideo]
Jednym z głównych objawów zapalenia zatok jest ból głowy. Jednak ten objaw często może być mylony z migrenowymi bólami głowy. Ustalenie faktycznego pochodzenia bólu jest podstawą do skutecznego wyleczenia pacjenta.
Porady eksperta