Zapalenie zatok to stały katar i ból głowy

2011-10-10 10:18

Zapalenie zatok rozwija się po wtargnięciu do zatok drobnoustrojów chorobotwórczych, jako konsekwencja ostrego nieżytu nosa,  chorób zakaźnych, ziarniniaków zębów (guz tkanki ziarninowej). Ból głowy w okolicy czoła, podwyższona temperatura, ropna wydzielina z nosa zwiastują ostry stan zapalenia zatok.

Zapalenie zatok
Autor: Photos.com Zapalenie zatok zazwyczaj zaczyna się od kataru, potem przychodzi silny ból głowy, utrudniającz nawet schylanie się.

Spis treści

  1. Zapalenie zatok: objawy
  2. Zapalenie zatok: leczenie
  3. Domowe sposoby na zatkane zatoki
  4. Zwalcz ból zatok domowymi sposobami [#TOWIDEO]

Wirusy przeziębienia, wywołując zapalenie zatok i błony śluzowej nosa, powodują jej obrzęk i zwiększone wydzielanie śluzu. Wraz z nim usuwane są wirusy i po 3–4 dniach katar zaczyna sam ustępować. Czasem jednak obrzęk jest tak duży, że zamyka ujście zatok. Powstaje w nich podciśnienie, które sprzyja wnikaniu drobnoustrojów, a gromadząca się w zatokach wydzielina to dla nich prawdziwy raj.

Zapalenie zatok: objawy

  • silny ból w okolicach czoła i nosa, który dokucza zwłaszcza rano i nasila się przy pochylaniu głowy
  • ropna wydzielina zatyka nos i osłabia węch
  • rośnie temperatura.

Diagnozę może potwierdzić zdjęcie rentgenowskie zatok.

Zapalenie zatok: leczenie

Jeśli to wirusy wywołały zapalenie zatok - jest szansa, że po 2–3 dniach sama zacznie mijać i poczujesz się lepiej. Natomiast jeżeli w zatokach doszło do nadkażenia bakteryjnego - zniszczyć je może tylko antybiotyk. Kuracja trwa wtedy 10–14 dni, ale jeśli infekcja przejdzie w stan przewlekły, jej leczenie będzie dłuższe. Poza antybiotykiem lekarz zaleca środki, które mają upłynnić zalegającą w zatokach wydzielinę i ułatwić jej usunięcie. Są to leki obkurczające błonę śluzową i mukolityczne (np. w postaci kropli do nosa lub doustnych preparatów pseudoefedryny) oraz leki przeciwzapalne, wspomagające kurację, łagodzące ból i gorączkę.

Jeśli takie leczenie nie przynosi spodziewanych efektów, konieczne może okazać się wykonanie punkcji, by usunąć wydzielinę z zatok i bezpośrednio do nich podać leki. Dzięki temu można zapobiec dalszemu rozszerzaniu się infekcji.

Domowe sposoby na zatkane zatoki

Świetne efekty dają inhalacje i ciepłe okłady.» Nalej do miski gorącej wody, dodaj do niej garść soli albo kilka kropli olejku mentolowego lub rumiankowego, nakryj głowę ręcznikiem i wdychaj parę. Po kilku minutach spróbuj delikatnie wydmuchać nos. Inhalacje powtarzaj 3–4 razy dziennie. » Napełnij niewielki woreczek solą i podgrzej go w piekarniku (nie może być zbyt gorący, by nie poparzyć skóry). Przyłóż go do czoła lub policzków – rozgrzej chorą zatokę, a potem ostrożnie oczyść nos.» Do szklanki ciepłej wody dodaj łyżeczkę Amolu. Zrób grube knoty z waty, zmocz je w płynie, delikatnie wkręć do każdej z dziurek od nosa i na 10 - 15 minut połóż się na brzuchu na łóżku tak, by głowa była zwieszona nieco niżej. Później, siedząc z lekko zwieszoną głową, zatykając jedną dziurkę od nosa, z drugiej  dokładnie wydmuchaj wydzielinę. Pamiętaj - nigdy nie dmuchaj z obu dziurek jednocześnie!

Zwalcz ból zatok domowymi sposobami [#TOWIDEO]

Domowe sposoby na ból zatok