ZAPALENIE ZATOK ostre, podostre i przewlekłe
Na początku jest tylko katar. Później pojawiają się trudności przy oddychaniu i ból głowy, który nasila się niemal przy każdym ruchu. Tak objawia się zapalenie zatok. Ale zapalenie zatok zapaleniu zatok nierówne. Jakie są różnice między ostrym, podostrym a przewlekłym zapaleniem zatok?
Spis treści
- Zapalenie zatok: trzy rodzaje infekcji
- Każde zapalenie zatok trzeba wyleczyć do końca
- Jak walczyć z bólem zatok domowymi sposobami? [#TOWIDEO]
Zapalenie zatok to poważna choroba, którą niestety często lekceważymy. Zatoki ogrzewają, nawilżają i oczyszczają wdychane powietrze. Dzięki temu, przechodząc dalej do gardła i płuc, nie drażni ono błony śluzowej dróg oddechowych. Nos i zatoki są też pierwszą barierą immunologiczną dla wirusów, bakterii oraz alergenów.
Przy każdym wdechu powietrze dociera do zatok, a przy wydechu uchodzi z nich. Gdy kanaliki, którymi przepływa, są niedrożne, wentylacja zatok jest niedostateczna, a zastój powietrza w nich przyśpiesza wytwarzanie śluzu, który szybko zmienia się w ropną wydzielinę. Ropa nie ma ujścia, staje się więc pożywką dla bakterii i wirusów. Katar zagęszcza się, coraz trudniej oczyścić nos i nasila się ból głowy. Tak zaczyna się proces zapalny. Zwykle ma on podłoże bakteryjne lub wirusowe, ale może być też prowokowany przez alergeny.
Zapalenie zatok: trzy rodzaje infekcji
Przyjmując jako kryterium choroby czas jej trwania, wyróżnia się:
- ostre zapalenie zatok to takie, które pojawia się incydentalnie, np. raz w roku, i trwa krócej niż 3 tygodnie
- podostre zapalenie zatok trwa od 3 tygodni do 3 miesięcy;
- przewlekłe zapalenie zatok to najcięższa postać choroby – trwa ponad 3 miesiące i często nawraca. Z tym rodzajem zapalenia słabo radzą sobie leki. Często potrzebny jest zabieg udrożniania zatok. Nieleczone lub niewłaściwie leczone ostre zapalenie przechodzi w zapalenie przewlekłe.
Każde zapalenie zatok trzeba wyleczyć do końca
W terapii ostrego zapalenia zatok stosuje się leki obkurczające naczynia błony śluzowej, mukolityki czyli leki rozrzedzające wydzielinę, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, przeciwhistaminowe oraz antybiotyki. Zapalenie podostre zwykle wymaga podania antybiotyków.
Natomiast przewlekłe zapalenie zatok leczy się głównie operacyjnie. Zabieg polega na odtworzeniu naturalnych proporcji w budowie nosa i zatok oraz usunięciu zmian, np. polipów, ziarniny zapalnej, torbieli. Aktualnie preferowane są mało inwazyjne techniki endoskopowe, z balonikowaniem zatok i płukaniem metodą Hydrodebrider.
Przewlekłe procesy zapalne, toczące się w zatokach, mogą nie tylko utrudniać oddychanie, lecz także być przyczyną o wiele poważniejszych problemów, w tym zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, ropni nad- i podtwardówkowych oraz mózgu, zapalnych obrzęków powiek czy zapaleń tkanek miękkich oczodołu.
Zioła pomagają w leczeniu zatok
Wykorzystuje się właściwości wybranych roślin polegające na rozrzedzaniu zalegającej w zatokach wydzieliny, zmniejszaniu obrzęku błon śluzowych oraz aktywności przeciwzapalnej, przeciwwirusowej i przeciwbakteryjnej. Najczęściej spotykane surowce zielarskie w preparatach zwalczających infekcje górnych dróg oddechowych to:
- kwiat bzu czarnego
- ziele werbeny
- korzeń goryczki
- kwiat dziewanny
- ekstrakt z Andrographis paniculata – zioła znanego głównie w krajach skandynawskich, wspomagającego funkcjonowanie układu odpornościowego.
Jak walczyć z bólem zatok domowymi sposobami? [#TOWIDEO]
Porady eksperta