Zapalenie zatok: nowoczesne metody leczenia zatok

2019-10-22 9:29

Przewlekłe zapalenie zatok wiąże się z leczeniem endoskopowym - punkcja zatok jest skuteczna jedynie w ostrym zapaleniu zatok. Zawsze jednak trzeba przestrzegać zaleceń lekarza. Warto też sięgnąć po domowe sposoby na udrożnianie zatok. Sprawdź, jak przebiega leczenie przewlekłego zapalenia zatok.

Zapalenie zatok: nowoczesne metody leczenia zatok
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zatkane zatoki? Punkcja wcale nie jest konieczna!
  2. Jak wygląda udrożnianie zatok?
  3. Zwalczanie kłopotliwego kataru
  4. Jak zwalczyć ból zatok domowymi sposobami [#TOWIDEO]
  5. Dlaczego warto wyleczyć zatoki?
  6. Chore zatoki – leczenie małoinwazyjne

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok w ciągu ostatnich lat znacznie się zmieniło. Niegdyś, by usunąć ropną wydzielinę, często wykonywano punkcję, czyli przepłukanie zatok. Niekiedy wykonywano także klasyczne operacje chirurgiczne, których zadaniem było usunięcie zmienionej chorobowo błony śluzowej. Dziś prym wiodą metody endoskopowe, które przywracają zatokom prawidłowe funkcje.

Zatkane zatoki? Punkcja wcale nie jest konieczna!

Punkcja zarezerwowana jest dla ostrego zapalenia zatok o gwałtownym przebiegu, które sprawia duże dolegliwości. Zabieg ten szybko przynosi ulgę, a podany wprost do zatok antybiotyk działa szybciej niż doustny. Jednak w przypadku przewlekłego zapalenia jest mało przydatny. Nie poprawia wentylacji zatok, nie likwiduje więc ważnej przyczyny choroby.

Jak wygląda udrożnianie zatok?

Udrożnieniu zatok służy balonoplastyka. Za pomocą endoskopu wyposażonego w kamerę i narzędzia wprowadza się do wąziutkich ujść zatok mały zbiorniczek, który po napompowaniu powietrzem poszerza trwale ujście zatoki. Zabieg nie jest inwazyjny, można go przeprowadzić także u małych dzieci i osób w podeszłym wieku. Jeśli w następstwie kolejnych zapaleń na błonie śluzowej zatok utworzył się biofilm bakteryjny (warstwa osadu z drobnoustrojów), można go wypłukać wprowadzonym pod wysokim ciśnieniem płynem z dodatkiem np. antybiotyku, sterydów czy leków mukolitycznych (rozrzedzających wydzielinę). Metodą endoskopową usuwa się także nieprawidłowości w budowie zatok, które są jedną z najczęstszych przyczyn nawracających stanów zapalnych. Czyste i udrożnione zatoki szybko się regenerują i zaczynają dobrze pełnić swoje funkcje.

Zwalczanie kłopotliwego kataru

  • zażywaj dostępne w aptekach leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe stosowane przy przeziębieniu
  • regularnie i dokładnie oczyszczaj nos
  • sięgnij po preparaty donosowe w kroplach, które rozrzedzają wydzielinę i zmniejszają obrzęk błony śluzowej, dzięki czemu odblokowują ujścia zatok
  • nie stosuj kropli dłużej niż przez kilka dni; bez ograniczeń możesz używać wody morskiej w spreju – rozrzedza wydzielinę, przywraca oczyszczającą funkcję rzęskom
  • wspomagaj leczenie preparatami z witaminą C i rutyną, uszczelniając ściany naczyń krwionośnych, zmniejszają możliwość przedostawania się płynów z osocza do jam nosa, co zmniejsza katar
  • nawilżaj powietrze w pomieszczeniach - suche błony śluzowe słabo bronią się przed zarazkami

Jak zwalczyć ból zatok domowymi sposobami [#TOWIDEO]

    Domowe sposoby na ból zatok
    Ważne

    Gdzie umiejscowione są zatoki?

    Zatoki stanowią przedłużenie nosa, z którym łączą je wąskie kanaliki zwane kompleksami ujściowo-przewodowymi. Zatoki są umiejscowione symetrycznie po obu stronach nosa: zatoki czołowe, szczękowe, sitowe. Niewidoczne na zdjęciu są zatoki klinowe zlokalizowane za nosem.

    Dlaczego warto wyleczyć zatoki?

    Udrożnienie zatok jest niczym otwarcie okna w dusznym pomieszczeniu. Zdecydowanie poprawia samopoczucie, ponieważ kończą się miesiącami trwające katary. Mijają bóle głowy, nieustanne pochrząkiwanie, odkasływanie. Wdychane powietrze jest lepiej nawilżone, ogrzane, oczyszczone, co korzystnie wpływa na zdrowie gardła i oskrzeli. Głos staje się dźwięczny, traci nosowy pogłos, a węch i smak się wyostrzają.

    Ważne

    Nowe doniesienia naukowe dowodzą, że bardzo często problemy związane z zatokami są przejawem schorzeń wykraczających poza laryngologię. Błona śluzowa wyściełająca zatoki jest zbliżona w budowie do błony śluzowej jelita cienkiego i dlatego tak samo reaguje na zaburzenia wchłaniania, różnego rodzaju atopie czy alergie. Zdarza się, że leczenie przewlekłego zapalenia zatok idzie opornie, a okazuje się, że wyleczenie schorzeń jelita cienkiego lub dobranie odpowiedniej diety dla osób z utajoną celiakią lub nietolerujących glutenu już po kilku tygodniach uwalnia od przykrych dolegliwości zatokowych.

    Chore zatoki – leczenie małoinwazyjne

    Metody leczenia małoinwazyjnego obecnie praktycznie zawsze są metodami endoskopowymi, czyli przez dziurki od nosa. To metody szybkie i skuteczne. Jakimi konkretnie technikami można udrożnić zatoki? Jaka metoda najskuteczniej leczy chore zatoki? Na te pytania odpowiada nasz ekspert otolaryngolog Michał Michalik z Centrum Medycznego MML.

    CZYTAJ TEŻ: Czy znasz najczęstsze przyczyny ostrego zapalenia zatok?

    Chore zatoki – leczenie małoinwazyjne

    miesięcznik "Zdrowie"