Zapalenie płuc u dzieci - leczenie domowe i rekonwalescencja

2015-12-15 8:02

Zapalenie płuc u dzieci to choroba, której nie należy lekceważyć. Leczenie choroby zależy od stopnia jej zaawansowania i wieku dziecka. Inaczej przebiega leczenie noworodków i niemowląt, a innej formy terapii potrzebują dzieci starsze. Sprawdź, jak leczyć zapalenie płuc u dzieci, jak długo ono trwa i na czym polega rekonwalescencja chorego dziecka.

Zapalenie płuc u dzieci - leczenie domowe i rekonwalescencja
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Zapalenie płuc u noworodków i niemowląt: leczenie szpitalne
  2. Zapalenie płuc u dzieci: leczenie domowe
  3. Zapalenie płuc u dzieci: rekonwalescencja
  4. Jak rozpoznać zapalenie płuc?

Zapalenie płuc u dzieci często wymaga leczenia szpitalnego. Dotyczy to noworodków i niemowląt, a także starszych dzieci, u których rozpoznano zaawansowane stadium choroby. W pozostałych przypadkach można zastosować leczenie domowe. Poza tym, w przypadku zapalenia płuc nie wolno zapomnieć o okresie rekonwalescencji, czyli o wszystkich zabiegach, które pomogą dziecku szybciej wrócić do zdrowia.

Zapalenie płuc u noworodków i niemowląt: leczenie szpitalne

Noworodki i niemowlęta, dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia, u których podejrzewa się zapalenie płuc, wymagają hospitalizacji. W szpitalu lekarz ma możliwość na bieżąco kontrolować stan zdrowia dziecka podczas przyjmowania leków. Skierowanie do szpitala mogą otrzymać także starsze dzieci, u których przebieg choroby jest ciężki.

Zapalenie płuc u dzieci: leczenie domowe

  • Wirusowe zapalenie płuc u dzieci leczy się lekami łagodzącymi objawy choroby – na kaszel, gorączkę, przeciwbólowymi (np. krople do nosa, syropy na kaszel, tabletki do ssania). Możliwe jest także delikatne oklepywanie dziecka. Sprawdzonym sposobem na zapalenie płuc u dzieci są także inhalacje. Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana we wczesnym stadium, można zastosować nowoczesne leki przeciwwirusowe.
  • Bakteryjne zapalenie płuc u dzieci leczy się antybiotykami, które są odpowiednio dobrane do gatunku bakterii i wieku dziecka. Zazwyczaj na początku przepisuje się antybiotyk działający na wiele szczepów bakterii. Jeśli to nie pomoże, wykonuje się antybiogram, by dobrać najbardziej skuteczny lek. Antybiotyki przyjmuje się zwykle prze 7 dni.
  • Atypowe zapalenie płuc wymaga stosowania makrolidów - grupy antybiotyków o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego.

Zapalenie płuc u dzieci: rekonwalescencja

Zadbaj o pomieszczenie, w którym dziecko będzie dochodziło do zdrowia - pokój powinien być regularnie wietrzony i sprzątany. Dbaj także o odpowiednią wilgotność i temperaturę powietrza w pomieszczeniu (ok. 20 st. C.)

W związku z tym, że dziecko większość czasu będzie przebywało w łóżku, pamiętaj o tym, by:

  • dziecko odpoczywało w pozycji półleżącej, co ułatwi mu oddychanie i odkasływanie wydzieliny
  • często zmieniać piżamę i pościel (ponieważ dziecko w trakcie leczenia "wypoci" chorobę)
  • zmieniać pozycję dziecka (dotyczy to małego dziecka, które możesz np. nosić na rękach)

Należy unikać nagłych zmian temperatury, które mogą powodować nadreaktywność oskrzeli i być przyczyną ataków gwałtownego kaszlu. Unikaj również przegrzania dziecka. O tym, kiedy dziecko może zacząć wychodzić na krótkie spacery i kiedy może wrócić do przedszkola czy szkoły zadecyduje lekarz prowadzący leczenie.

    W okresie rekonwalescencji ważne jest także menu dziecka. Warto, aby znalazły się w nim lekkostrawne produkty. Jednak najważniejsze jest regularne nawadnianie chorego!

    Nie zapominaj również o dokładnym oczyszczeniu nosa z zalegającej wydzieliny (u małych dzieci można odciągać śluz i zakraplać nos solą fizjologiczną).

    Ważne

    Stawianie baniek bezogniowych u dzieci

    Stawianie baniek bezogniowych u dzieci może być jednym z elementów leczenia zapalenia płuc, ponieważ stymuluje układ odpornościowy do walki z chorobą. Podczas zabiegu wytwarza się podciśnienia na skórze, dochodzi do wessania małej ilości krwi z naczyń krwionośnych do tkanek podskórnych.

    SPRAWDŹ>> Jak stawiać bańki, by zwalczyć infekcje?

    Jak rozpoznać zapalenie płuc?

    Posłuchaj naszego eksperta lek. med. Katarzyny Bukol-Krawczyk, internisty grupy Lux Med.

    Zapalenie płuc