Wirusowe czy bakteryjne zapalenie gardła - poznaj objawy
Wirusowe i bakteryjne zapalenie gardła to jedne z częstych infekcji. Zazwyczaj zapalenie gardła wywołane jest atakiem wirusów, ale niekiedy wywołane jest przez bakterie. Jak odróżnić wirusowe zapalenie gardła od zapalenia spowodowanego przez bakterie? Sprawdź objawy.
Spis treści
- Zapalenie gardła - objawy
- Paciorkowcowe zapalenie gardła
- Jak odróżnić wirusowe zapalenie gardła od bakteryjnego?
- Bakteryjne zapalenie gardła bez gorączki
- Czy można się zarazić wirusowym i bakteryjnym zapaleniem gardła?
- Wirusowe zapalenie gardła - ile trwa?
- Wirusowe zapalenie gardła - leczenie
- Wirusowe zapalenie gardła u dziecka
- Jak leczyć bakteryjne zapalenie gardła?
- Bakteryjne zapalenie gardła – ile trwa?
Zapalenie gardła - wirusowe czy bakteryjne? Jak lekarzom udaje się je odróżnić? Mają swoje sposoby, choć najbardziej wiarygodne jest pobranie wymazu z gardła. W ciągu 24 godzin będzie wiadomo, czy to zapalenie gardła bakteryjne, czy może tylko zapalenie gardła wirusowe, jednak w Polsce rzadko kto z tego korzysta.
Zapalenie gardła - objawy
Zapalenie gardła rzadko pojawia się samo, zwykle jest jednym z wielu objawów infekcji. Jego objawy to:
- trudności w przełykaniu,
- pieczenie i drapanie,
- ból podczas mówienia,
- chrypka,
- suchość w gardle,
- obrzęk i przekrwienie błony śluzowej.
U dorosłych w 90 procentach przypadków zapalenie gardła jest wywołane przez wirusy. U dzieci - w 70 procentach.
Paciorkowcowe zapalenie gardła
Paciorkowcowe zapalenie gardła, określane jako angina paciorkowcowa, jest to ostra infekcja gardła i migdałków wywołana zakażeniem paciorkowcami beta-homolizującymi A (Streptococcus pyogenes). Występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Do jej głównych objawów zalicza się ostry ból gardła utrudniający przełykanie pokarmów i płynów oraz nalot na migdałkach. Tych objawów nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do wielu niebezpiecznych dla zdrowia powikłań.
W diagnostyce paciorkowcowego zapalenia gardła pomocnym narzędziem może być nieinwazyjny i bezbolesny testy na obecność paciorkowca PBHA. Polega on na pobraniu wymazu z gardła przy użyciu wymazówki z bawełnianą końcówką. Wynik można uzyskać w ciągu kilku minut.
Paciorkowcowe zapalenie gardła wymaga leczenia antybiotykiem. Ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań (m.in. gorączki reumatycznej czy zapalenie nerek) należy jak najszybciej zastosować antybiotykoterapię.
Jak odróżnić wirusowe zapalenie gardła od bakteryjnego?
Kiedy zajrzysz do gardła i zobaczysz: zaczerwienioną i przekrwioną błonę śluzową gardła oraz rozpulchnione i przekrwione migdałki. Możesz dostrzec też na nich malutkie pęcherzyki z płynem - to tzw. wysięk surowiczy, charakterystyczny dla infekcji wirusowej. Przy takich objawach można obstawiać wirusowe zapalenie gardła.
Jeżeli dostrzeżesz bardzo ciemne, malinowe zabarwienie błony śluzowej gardła, przekrwione migdałki z kremowobiałym nalotem, języczek - czyli mały fragment miękkiej tkanki na środku podniebienia, nieco przesłaniający gardło jest obrzęknięty, a na języku widzisz szary nalot - to najprawdopodobniej masz do czynienia z bakteryjnym zapaleniem gardła inaczej anginą. Jeżeli objawom towarzyszy wysoka gorączka ponad 38 st. C - to prawie pewne.
Bakteryjne zapalenie gardła bez gorączki
Bakteryjne zapalenie gardła bez gorączki zdarza się rzadko. Podwyższona temperatura ciała to pierwszy krok, który pozwala odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej. W przypadku wirusowego zapalenia gardła pojawia się najczęściej stan podgorączkowy lub gorączka do 38 stopni Celsjusza. Z kolei jednym z objawów bakteryjnego zapalenia gardła jest znacznie podwyższona temperatura ciała, może sięgać nawet 40 stopni Celsjusza.
Czy można się zarazić wirusowym i bakteryjnym zapaleniem gardła?
Zapalenie gardła to choroba zakaźna, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Wirusowe zapalenie gardła przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z wydzielinami dróg oddechowych. Transmisji wirusa sprzyja przebywanie w dużych skupiskach oraz brak higieny.
Bakteryjne zapalenie gardła występuje nagle i ma nieco gwałtowniejszy przebieg niż wirusowe zapalenie gardła. Najczęściej wywołuje je Streptococcus pyogens. Można zarazić się drogą kropelkową lub poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, która na przykład kaszle lub kicha.
Wirusowe zapalenie gardła - ile trwa?
Wirusowe zapalenie gardła ustępuje szybciej niż bakteryjne zapalenie gardła. Zwykle trwa od 3 do 7 dni, a objawy znikają samoistnie. Jeśli infekcja niepokojąco się przewleka, a objawy się nasilają, wówczas konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego oraz zmiana dotychczasowego leczenia.
Wirusowe zapalenie gardła - leczenie
Przy wirusowym zapaleniu gardła wystarczy brać leki przeciwzapalne, choćby zawierające ibuprofen. Gardło zaś odkażać za pomocą płukania (roztworem soli kuchennej, roztworem sody oczyszczanej lub naparem z kurkumy) oraz tabletek do ssania, które działają antyseptycznie i przeciwbólowo. Są również środki odkażające i przeciwbólowe w aerozolu.
Wirusowe zapalenie gardła u dziecka
Wirusowe zapalenie gardła u dziecka to nic innego jak stan zapalny wywołany przez różnego rodzaju wirusy, m.in. adenowirusy, koronawirusy czy rynowirusy. Dużo częściej występuje u dzieci powyżej 3. roku życia niż bakteryjne zapalenie gardła. Objawy tej infekcji nasilają się stopniowo i zaczynają się ujawniać po 1-6 dniach od zakażenia. Do tych głównych symptomów należą: ból gardła bez gorączki, złe samopoczucie, czerwone gardło oraz widoczne zmiany w błonie śluzowej. W dalszym przebiegu wirusowego zapalenia gardła u dziecka pojawia się katar, gorączka, bóle głowy oraz bóle mięśni. Niekiedy tym dolegliwościom mogą towarzyszyć wymioty.
W leczeniu wirusowego zapalenia gardła u dziecka nie stosuje się antybiotyków. Dlatego, że antybiotykoterapia nieskuteczna jest wobec wirusów. W tej infekcji chodzi o złagodzenie uporczywych dolegliwości poprzez stosowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, tabletek do ssania lub preparatów, które działają miejscowo na błonę śluzową gardła.
Jak leczyć bakteryjne zapalenie gardła?
Z tym problemem trzeba pójść do lekarza, bo leczenie anginy wymaga podania antybiotyku. Lekarz przed postawieniem diagnozy wykorzysta tzw. skalę Centora/Mc Isaaca. Polega ona na sprawdzeniu pięciu kryteriów:
- temperatura powyżej 38,5 st. C
- brak kaszlu
- powiększone lokalne węzły chłonne
- nalot ropny na migdałkach
- wiek chorego: 3-14 lat.
Jeśli odpowie "tak" przy czterech kryteriach - może stwierdzić anginę i zadecydować o podaniu antybiotyku. Chorobę należy potraktować poważnie, bo angina wywołuje szereg powikłań: zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, ropień okołomigdałkowy czy gorączkę reumatyczną.
W przypadku, gdy objawy bakteryjnego zapalenia gardła nie ustępują mimo kuracji antybiotykiem powinno się jedna wykonać wymaz z gardła i zbadać jakiego rodzaju drobnoustroje są odpowiedzialne za chorobę. Może to bowiem być mononukleoza, która jest chorobą wywołaną przez wirus, a bywa mylona z anginą.
Bakteryjne zapalenie gardła – ile trwa?
Bakteryjne zapalenie gardła trwa od 2 do 5 dni. W przypadku, gdy infekcja nie zostanie szybko wykryta, można się z nią borykać nawet dwa tygodnie.
Polecany artykuł:
Porady eksperta