Ta dolegliwość dopada w samolocie. Zaskakujące wybawienie podpowiada farmaceuta
To nie jest po prostu dyskomfort. Sporo osób podczas startu i lądowania samolotu cierpi z powodu zatkania ucha, a może mu towarzyszyć dotkliwy ból. Są proste sposoby, żeby sobie ulżyć. Można też pomóc dziecku, nawet gdy z nami nie współpracuje.
Gdy dopada cię dotkliwy ból ucha podczas startu czy lądowania samolotu, najczęściej wystarczy opanować emocje, przełknąć ślinę i już jest lżej. Jeśli to nie pomaga, jest sporo sprawdzonych, dość skutecznych sposobów.
Dość prosty, zaskakujący sposób proponuje Marcin Korczyk, czyli słynny Pan Tabletka. Ponoć działa nawet wtedy, gdy popularne metody zawiodą lub chcesz pomóc dziecku, które przerażone i obolałe nie do końca może wykonywać twoje polecenia.
Dlaczego w samolocie zatyka się ucho?
U zdrowych, dorosłych osób w naszym uchu działają mechanizmy, które chronią nas przed zatkaniem ucha z powodu różnicy ciśnień przy starcie/lądowaniu samolotu.
Nawet jeśli odczuwasz chwilowy dyskomfort, zwykle wszystko szybko wraca do normy - dzięki odpowiedniemu zasysaniu powietrza przez trąbkę Eustachiusza.
Bywa jednak tak, że powietrze zostaje zablokowane, przepływ jest zaburzony, a uszny problem utrzymuje się naprawdę długo i wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Barotrauma może nawet doprowadzić do utraty słuchu.
Kiedy jest największe ryzyko takich problemów? Zawsze, gdy przepływ powietrza jest utrudniony, czyli gdy podróżujesz w trakcie przeziębienia, infekcji zatokowej, zapalenia migdałków etc.
Dyskomfort szczególnie często dotyczy dzieci, nie tylko dlatego, ze częściej chorują, ale też mają czasem nie w pełni wykształcone i sprawne mechanizmy w uchu.
Utrata słuchu, zawroty głowy, a nawet krwawienie z uszu i wymioty - to wszystko objawy barotraumy.
Nie śpij podczas startu/lądowania - zapobiegamy barotraumie
Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed problemem z uszami w czasie lotu, jest unikanie podróży w czasie infekcji. Niełatwo to zrobić, gdy na przykład przeziębisz się w trakcie urlopu i jakoś trzeba wrócić do kraju. U dzieci częste są infekcje utajone, przewlekłe, więc czasem z problemem już się mierzymy w praktyce.
Przedłużające się zatrzymanie powietrza w uchu jest nie tylko nieprzyjemne, a nawet bolesne (stąd częsty płacz dzieci w samolotach), ale przede wszystkim groźne dla tkanek ucha i prowadzące do powikłań.
Ważna jest szybka reakcja, dlatego Marcin Korczyk przestrzega przed spaniem podczas startu i lądowania samolotu. Wówczas nasza reakcja może być spóźniona, bo zareagujemy nie przy pierwszych objawach, ale dopiero wtedy, gdy dolegliwości już nas obudzą.
Zatykające się ucho w samolocie - skuteczne metody
Wiele osób przekonało się, że często wystarczy zatkać noc i przełknąć ślinę (Technika Toynbee), by powstrzymać zatykanie się ucha. Pomaga też regularne popijanie płynów małymi łyczkami.
Wiele osób żuje gumę, je cukierki, liże lizaka - i jest dobrze.
Farmaceuta radzi, by jednak z tym uważać w przypadku dzieci, zwłaszcza że przy zmianach wysokości przez samolot nietrudno o zachłyśnięcie.
Przypomina, że wielu osobom pomaga tzw. manewr Valsalvy, czyli delikatne wydychanie powietrza z zamkniętymi ustami i zatkanym nosem może pomóc wyrównać ciśnienie w uszach.
- Należy to robić ostrożnie, aby nie uszkodzić bębenków - przypomina Pan Tabletka.
Farmaceuta zdradza też doraźny sposób, który nieraz pomógł tym, którym powyższe sposoby nie odetkały ucha. Jest tym bardziej cenny, że można w ten sposób ulżyć dziecku, które nie jest w stanie współpracować i odpowiednio oddychać, nawet niemowlakowi.
Krople do nosa, które działają wysuszająco i obkurczają błony śluzowe, mogą szybko pomóc. W przypadku dzieci możliwe jest wykorzystanie kropli z oksymetazoliną, w przypadku dorosłych jeszcze z ksylometazoliną.
Na pewno znasz te krople - pomagają udrożnić nos w czasie kataru, są bardzo popularne. Nie wolno ich nadużywać ze względu na działanie wysuszające. Upewnij się, ze preparat, który wybierasz, jest odpowiedni dla osoby, u której chcesz go stosować. Używaj ściśle z zaleceniami zawartymi w ulotce.