Skrzywiona przegroda nosowa: ratunkiem jest operacja nosa

2021-11-17 9:03

Skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie, jest winna za nieustający katar, sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych. Ten defekt można usunąć operacyjnie. Operacja przegrody nosa jest zabiegiem, który bardzo poprawia jakość życia.

Skrzywiona przegroda nosowa: ratunkiem jest operacja nosa
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Dlaczego przegroda nosowa bywa krzywa?
  2. Kiedy nos trzeba operować?
  3. Krzywa przegroda nosowa to nie błahostka

Skrzywienie przegrody nosowej może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem, dlatego jeśli lekarz stwierdzi, że konieczna jest operacja, nie należy z nią zwlekać. Marzena od ponad 15 lat miała utrudnione oddychanie i wieczny katar. Kiedy jedna infekcja się kończyła, po kilku dniach zaczynała się kolejna.

Zabiegi chirurgii plastycznej poprawiające wygląd piersi i brzucha po ciąży

- Chodziłam do laryngologa, ale leczenie nie dawało znaczącej poprawy. Właściwie to żyłam w przekonaniu, że tak musi być – opowiada. Niedawno zdecydowała się ostatecznie rozprawić z tą dolegliwością. – Poszłam do laryngologa, który po wykonaniu odpowiednich badań stwierdził, że powodem moich problemów z nawracającymi infekcjami i trudności z oddychaniem jest skrzywienie przegrody nosowej. Byłam zaskoczona taką diagnozą, bo nikt wcześniej nawet o tym nie wspomniał – twierdzi Marzena.

Lekarz zaproponował operację nosa poprzez wykonanie korekty przegrody nosowej. – Miałam sporo obaw, ale utrudnione oddychanie, zwłaszcza podczas pływania czy innego wysiłku fizycznego, tak mi dokuczało, że zdecydowałam się na zabieg w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ. Dodatkowym argumentem za jego przeprowadzeniem była informacja, że trudności z oddychaniem powodują niedotlenienie całego organizmu, a to jak wiadomo – negatywnie odbija się na jego kondycji, funkcjonowaniu poszczególnych narządów, czyli także na długości życia – podkreśla.

Przed operacją nosa Marzena zrobiła podstawowe badania, m.in. oznaczenie grupy krwi, EKG, RTG. Zabieg odbył się w pełnej narkozie. Lekarze wyprostowali przegrodę nosową, co wiązało się z usunięciem fragmentu kości. Następnie miękkie części przegrody zostały zszyte rozpuszczalnymi szwami.

– Zabieg prostowania przegrody nosa wcale nie był przykrym przeżyciem, na co byłam przygotowana. W szpitalu spędziłam 3 dni. Przez kilka dni miałam lekko spuchnięty nos, ale nie było to zbyt widoczne – wyjaśnia Marzena. Po operacji była jeszcze na 2 wizytach kontrolnych, w czasie których zdjęto resztę szwów. – Jestem bardzo zadowolona, że zdecydowałam się na zabieg. Polecam go teraz wszystkim, którzy mają problemy z oddychaniem i nieustający katar. Niebawem takiej samej operacji podda się mój 17-letni syn. Teraz oddycham pełną piersią i nie mam już żadnych ograniczeń, aby rozkoszować się pływaniem lub jazdą na rowerze – podkreśla.

Ważne

Przegroda, która dzieli nos

Przegroda nosowa jest rusztowaniem dla miękkich tkanek nosa. Dzieli go na pół, sięgając od czubka nosa aż do gardła, i ma ok. 10 cm długości. Początkowy odcinek jest zbudowany z tkanki chrzęstnej, a część położona głębiej – z kostnej. Skrzywienie przegrody może dotyczyć każdego jej fragmentu, zarówno zbudowanego z chrząstki, jak i z kości. Wpływa na drożność nosa, ale również na prawidłowy przepływ powietrza przez struktury odpowiedzialne za funkcjonowanie zatok. Zwykle skrzywienie nie zmienia wyglądu twarzy.

Przeczytaj także: Endoskopowa operacja zatok. Jak leczy się przewlekłe zapalenie zatok przynosowych? 

Dlaczego przegroda nosowa bywa krzywa?

Przyczyn skrzywienia przegrody nosowej jest bardzo wiele. Może być to wada wrodzona, ale także wynik porodu. Dziecko, które przecisnęło się podczas porodu przez kanał rodny, ma zazwyczaj mocno spłaszczony nos. U części noworodków dochodzi do samoistnego wyprostowania nosa w ciągu kilku tygodni. U innych natomiast na swoje miejsce wracają tylko niektóre tkanki miękkie przegrody nosowej, inne zaś pozostają skrzywione.

Powodem skrzywienia nosa są urazy, które zdarzają się w czasie zabaw czy uprawiania sportu. Częściej przytrafiają się one chłopcom, bo są zwykle mniej uważni niż dziewczynki.

Kiedy nos trzeba operować?

To laryngolog po badaniu rozstrzyga, czy konieczna jest operacja nosa. Przegroda nosowa ostatecznie kształtuje się między 20. a 25. rokiem życia. Część specjalistów uważa, że lepiej poczekać z operacją do tego czasu i przeprowadzić jeden zabieg korygujący. 

Zabieg w ramach NFZ wymaga krótkiego pobytu w szpitalu. Wykonywany jest techniką klasyczną. Konieczne jest skierowanie do szpitala, które wystawia laryngolog (do tego specjalisty też potrzebne jest skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu). Przez kilka dni należy nosić opatrunki w postaci bandaży lub gumowych palców. Niestety, na zabieg  w ramach ubezpieczenia trzeba się zapisać, kolejka jest długa

 Zabieg nowoczesny wykonywany jest w sedacji, czyli po dożylnym podaniu łagodnego środka usypiającego. Jest mało inwazyjny, ale po nim trzeba chronić nos przed urazami, a więc przez kilkanaście dni nie uprawiać sportu, nie chodzić do siłwni ani na basen. Czasem konieczne jest przyjmowanie (w ramach osłony) antybiotyków. Efekt zabiegu jest trwały, pod warunkiem, że nie dojdzie do urazu nosa. Za operację w prywatnej klinice trzeba zapłacić 4–5 tys. zł.

Przeczytaj także: Operacja plastyczna nosa. Jak wygląda korekta krzywego i garbatego nosa?

Krzywa przegroda nosowa to nie błahostka

Deformację przegrody nosowej można zauważyć już u noworodka karmionego piersią. Jeżeli dziecko ma skrzywioną przegrodę, często odrywa się od piersi, aby zaczerpnąć ustami powietrza, a także zachłystuje się mlekiem. Zarówno dzieci, jak i dorośli z taką wadą zwykle oddychają przez usta. Najłatwiej zaobserwować to podczas snu.

  • Nos z krzywą przegrodą słabiej się oczyszcza, a zalegająca wydzielina spływa do gardła.

  • To powoduje, że częściej się przełyka i odkasłuje.

  • Zalegająca wydzielina jest przyczyną stanów zapalnych gardła i zatok.

  • Osoby ze skrzywioną przegrodą gorzej słyszą, mają słabszy węch i częściej cierpią z powodu bólu głowy.

  • Mają też kłopoty podczas uprawiania sportów, gdyż brakuje im tchu.

  • Częściej także występują problemy z wyrównywaniem ciśnień podczas lotu samolotem (odczuwają wówczas bóle zatok i uszu).

miesięcznik "Zdrowie"