Podczas czyszczenia uszu czasem pojawia się kaszel. Oto prawdziwa przyczyna
Wydawać by się mogło, że wszyscy już wiedzą, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena uszu, a tymczasem pytanie o kaszel przy ich czyszczeniu wciąż pada niepokojąco często. W żartobliwy sposób, jak zwykle, do tematu odniósł się znany w sieci lekarz rodzinny Michał Domaszewski.
Dr Michał lubi sobie pożartować, ale zarazem jego porady są zawsze poważne, zgodne z obowiązującą wiedzą medyczną.
Pacjenci zauważają niezrozumiały kaszel nie tylko podczas czyszczenia ucha, ale również wtedy, gdy ucho jest przytkane woskowiną. Dlaczego tak się dzieje? Jak tłumaczy lek. Michał Domaszewski na swoim kanale YouTube, cały sekret w nerwie błędnym.
Kaszel podczas czyszczenia uszu, czyli układ naczyń połączonych
Jeśli ucho boli i męczy cię kaszel, raczej zaskoczenia nie ma. Infekcja górnych dróg oddechowych może obejmować i ucho, i gardło, i zatoki. Ściekająca wydzielina wywołuje naturalny odruch odkrztuszania. Dlaczego jednak kaszlesz, zajmując się higieną uszu?
Jeśli włożysz patyczek głęboko w ucho, podrażnisz nerw błędny i to właśnie wywoła kaszel
- mówi doktor Domaszewski i przypomina, że pod żadnym pozorem nie wolno tego robić, nie tylko dlatego, że możemy wywołać "dziwny efekt" kaszlu.
Przede wszystkim wpychanie czegokolwiek do ucha grozi jego uszkodzeniem, nawet utratą słuchu. A na pewno nie zapewni nam czystych uszu, nawet jeśli nie zrobimy sobie krzywdy.
Patyczkiem upchniemy głębiej woskowinę, utknie na dobre i potem tylko zabieg u laryngologa będzie mógł pomóc.
Czym jest nerw błędny, o którym mówił lekarz?
Nerw błędny to dziesiąty wśród dwunastu par nerwów czaszkowych. Spośród wszystkich nerwów czaszkowych to właśnie on jest najdłuższy i ma największą liczbę funkcji.
Nerw błędny przewodzi zarówno bodźce dośrodkowe (aferentne, czuciowe) do ośrodkowego układu nerwowego, jak i odśrodkowe (eferentne, ruchowe). Oprócz tego w obrębie tego nerwu biegną także włókna przywspółczulne należące do autonomicznego układu nerwowego.
Nerw błędny dostarcza bodźce czuciowe do mózgu, prowadzi włókna efektorowe do mięśni, ale i posiada włókna należące do układu autonomicznego.
To nerw wyjątkowy i nietrudno go podrażnić, grzebiąc w uchu. Co ciekawe, nadmierna czynność nerwu błędnego może być przyczyną omdleń.
Jak bezpiecznie usunąć woskowinę z ucha?
Do ucha niczego nie wkładamy, nie wlewamy wody itd. Teoretycznie można uszy zakropić parafiną podgrzaną do temperatury ciała, ale chyba wygodniej będzie zastosować preparat w sprayu, specjalnie do tego przeznaczony.
Pamiętaj, że inne preparaty są przeznaczone do codziennej pielęgnacji, inne do usuwania nadmiaru woskowiny, gdy już ucho się przytka. Warto poradzić się farmaceuty, który środek będzie najlepszy.
Przed zastosowaniem środka do higieny uszu starannie przeczytaj ulotkę i stosuj się do zaleceń. Jeśli sięgasz po spray dopiero wtedy, gdy ucho jest już mocno sklejone woskiem, musisz się liczyć z tym, że udrożni je dopiero laryngolog.