Pierwsze w Polsce wszczepienie implantu ucha środkowego Cochlear MET
Implant ucha środkowego Cochlear MET to szansa dla tych, którzy cierpią na niedosłuch odbiorczy, a z różnych powodów nie mogli korzystać z pomocy dostępnych do tej pory metod poprawy słuchu. Pierwszej w Polsce operacji wszczepienia takiego implantu dokonał w IFPS w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński.
Spis treści
- Dla kogo przeznaczony jest implant ucha środkowego Cochlear MET?
- Jak działa implant MET?
- Jak przebiega operacja wszczepienia implantu MET?
Implant ucha środkowego Cochlear MET, wszczepiony dzisiaj po raz pierwszy w Polsce przez prof. Henryka Skarżyńskiego w Kajetanach, to dla wielu pacjentów szansa na poprawę słuchu, a co za tym idzie, poprawę jakości życia. - MET to wszczepialne urządzenie poprawiające słuch, łączące najnowsze rozwiązania technologiczne z aparatów słuchowych z zaletami implantów ucha środkowego - mówi prof. Skarżyński. - Implant MET umożliwia silne wzmocnienie sygnału akustycznego, a jednocześnie zapewnia wysoką jakość dźwięku.
Dla kogo przeznaczony jest implant ucha środkowego Cochlear MET?
Implant ucha środkowego Cochlear MET to system przeznaczony dla osób z niedosłuchem typu odbiorczego i mieszanego, w stopniu od umiarkowanego do znacznego. Ten implant przeznaczony jest dla:
- pacjentów nie mających korzyści z aparatów słuchowych (takich, którzy mają uczulenia na materiały, z których są wykonane aparaty, cierpią na stany zapalne ucha itp);
- pacjentów, którzy nie kwalifikują się do innych implantów słuchowych;
- pacjentów potrzebujących wysokiego, naturalnego wzmocnienia dźwięku - seniorów powyżej 65 roku życia.
Jak działa implant MET?
- Urządzenie działa na zasadzie transmisji wibracji dźwiękowych bezpośrednio do kosteczek słuchowych. Omijane zatem jest ucho zewnętrzne, gdzie nie można z różnych powodów zastosować innych, tradycyjnych rozwiązań - tłumaczy prof. Skarżyński. System MET składa się z części zewnętrznej i wewnętrznej. Część zewnętrzna to procesor dźwięków Button, który jest noszony pod włosami na powierzchni głowy za uchem i jest mocowany magnesem do wszczepionej pod skórę cewki. Procesor jest lekki i ma średnicę tylko 3,5 cm, zasila go bateria lub akumulator. Obudowa może być w jednym z czterech kolorów (czarny, szary, brązowy i beżowy).Część wewnętrzna (wszczepiana) składa się z dwóch elementów: części właściwej implantu, umieszczanej tuż pod skórą głowy za uchem oraz aktuatora umieszczanego w części sutkowej kości skroniowej i przymocowanego do kosteczek słuchowych w uchu środkowym (najczęściej do kowadełka, może być też mocowany do strzemiączka, okienka owalnego lub okrągłego).
Jak przebiega operacja wszczepienia implantu MET?
Zabieg wszczepienia implantu ucha środkowego wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa zwykle od 1 do 2 godzin. Podczas operacji chirurg wykonuje niewielkie nacięcie skóry za uchem, a potem wierci otwór w kości sutkowej. Następnie umieszcza pod skórą implant, a aktuator wkłada w specjalny system mocujący i łączy jego końcówkę z odpowiednią kosteczką lub okienkiem ślimaka. Po operacji pacjent ma założony opatrunek. Po upływie 6-10 dni od operacji można usunąć szwy. Korzystanie z implantu rozpoczyna się dopiero po całkowitym wygojeniu rany, czyli zazwyczaj po 6-8 tygodniach od zabiegu.Podczas pierwszego uruchomienia implantu wykwalifikowany protetyk słuchu lub inżynier kliniczny podłącza system implantu do komputera i wykonuje badanie słuchu, programując procesor dźwięków zgodnie z jego wynikami. Niekiedy w pierwszym okresie po uruchomieniu procesora mogą być potrzebne dodatkowe wizyty kontrolne, by dopasować ustawienia procesora do zmieniających się potrzeb pacjenta.
Porady eksperta