Może prowadzić do zawału, udaru i nadciśnienia. Jak przestać chrapać?

2023-04-17 16:49

Chrapanie to problem dużej części społeczeństwa. Jego konsekwencje mogą być groźne dla zdrowia. Jak pokonać chrapanie? Poznaj kilka sposobów.

Może prowadzić do zawału, udaru i nadciśnienia. Jak przestać chrapać?
Autor: Getty Images Może prowadzić do zawału, udaru i nadciśnienia. Jak przestać chrapać?

Chrapanie może obniżać jakość snu i pozbawiać organizm możliwości niezbędnego dla zdrowia psychicznego i fizycznego odpoczynku. Ale to nie wszystko. Może przyczyniać się także do rozwoju stanów potencjalnie zagrażających życiu.

Chrapanie

Chrapanie to stan groźny dla zdrowia

Zwykle chrapanie może być wynikiem przeziębienia lub grypy. Zazwyczaj nie powinno budzić niepokoju, ale w niektórych przypadkach sytuacja jest bardziej poważna.

Chrapanie może być objawem obturacyjnego bezdechu sennego, czyli stanu, który może zwiększać ryzyko nadciśnienia, depresji i chorób serca.

Dr Michelle Miller, ekspertka od snu twierdzi, że chrapanie może z czasem prowadzić do powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, udary i zawały serca.

Jak przestać chrapać?

Proste zmiany w stylu życia mogą również pomóc zatrzymać lub zmniejszyć chrapanie. Lekarze zalecają, aby zacząć od utraty masy ciała. Inne metody, które mogą pomóc, to spanie na boku oraz ograniczenie używek, takich jak alkohol czy papierosy, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo chrapania.

Jeśli te proste zmiany nawyków nie przynoszą jednak oczekiwanego rezultatu, być może warto rozważyć wizytę u lekarza rodzinnego. Kiedy iść do lekarza? Ekspertka od snu zaleca, aby skonsultować się z doktorem, jeśli: 

  • chrapiesz trzy lub więcej razy w tygodniu,
  • chrapanie jest głośne i uciążliwe,
  • chrapaniu towarzyszy sapanie, krztuszenie się lub parskanie,
  • odczuwasz nadmierną senność w ciągu dnia, której towarzyszy brak koncentracji, 
  • miewasz poranne bóle głowy,
  • cierpisz na nadciśnienie tętnicze,
  • zmagasz się z otyłością,
  • zgrzytasz nocą zębami,
  • często wstajesz to toalety.

Co ciekawe, prawie połowa osób, które śpią w jednym pomieszczeniu z osobą, która chrapie, zmaga się z zaburzeniami snu. Zatem chrapanie ma szkodliwy wpływ nie tylko na chrapiącego, ale także na jego bliskich. Poznanie przyczyny chrapania zapewni zdrowy i spokojny sen.