Uporczywy kaszel – przyczyny. Sposoby na męczący i duszący kaszel
Uporczywy kaszel, który się długo utrzymuje, może wskazywać na stany chorobowe lub być pozostałością po infekcji. Jak pozbyć się uporczywego kaszlu? Co na uporczywy kaszel mokry, z flegmą? Jak pozbyć się uporczywe suchego kaszlu? Podpowiadamy, jak pomóc dorosłym i dzieciom w przypadku uporczywego kaszlu.
Spis treści
- Uporczywy kaszel - przyczyny
- Męczący kaszel - domowe, sprawdzone sposoby
- Męczący uporczywy kaszel u dzieci
Męczący kaszel - niezależnie od przyczyny - utrudnia codzienne funkcjonowanie, a jeśli pojawia się w nocy - zaburza sen.
Męczyć może zarówno kaszel suchy, jak i kaszel mokry. W tym pierwszym przypadku chory zmaga się z nieprzyjemnym uczuciem w gardle - jakby stale siedziało tam piórko i drażniło błony śluzowe prowokując do kaszlu.
Z kolei uporczywy kaszel mokry wiąże się z odkrztuszaniem wydzieliny (flegmy), ewentualnie uczuciem, że zalega ona w drogach oddechowych.
Męczący kaszel - niezależnie od przyczyny - często prowadzi do duszności. Dlaczego? Wynika to z budowy anatomicznej ludzkiego ciała.
Układ oddechowy składa się z wielu cienkich, nie przekraczających 1 mm średnicy rurek, doprowadzających powietrze do płuc. Choroby układu oddechowego powodują zwężenie tych rurek, stąd uporczywy, męczący kaszel i duszność.
Uporczywy kaszel - przyczyny
Jeśli uporczywy suchy kaszel pojawia się po grypie, może być to objaw groźnego powikłania - zapalenia oskrzeli. Wówczas kaszel nasila się przy wyjściu na zimne powietrze, podczas wysiłku, śmiechu i mówienia.
Początkowo jest suchy i męczący, następnie z niewielkim odkrztuszaniem wydzieliny. Dołączają do niego złe samopoczucie, bóle głowy, niewielka gorączka.
Męczący, duszący kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny, która jest zielona lub żółta, może wskazywać na zapalenie płuc. Odkrztuszanie dużej ilości (nawet pół szklanki) ropnej plwociny wskazuje na rozstrzenie oskrzeli.
Męczący kaszel, duszności, trudność oddychania, świszczący oddech to objawy astmy oskrzelowej. Dokuczliwe uczucie duszności, związane z obkurczeniem się oskrzeli, pojawia się najczęściej w nocy i nad ranem, a także kilka minut po forsownym wysiłku.
Objawy występują napadowo (spontanicznie lub pod wpływem różnych czynników, np. dym tytoniowy, zimne powietrze, stres) i ustępują samoistnie lub po podaniu leków.
4) Alergia
Jeśli męczący kaszel pojawia się w okresie wiosenno-letnim i towarzyszą mu objawy, takie jak swędzenie i łzawienie oczu, przekrwienie błony śluzowej nosa i gardła, a niekiedy także pokrzywka i wysypka skórna, najpewniej oznacza on alergię.
Kaszel alergiczny jest naturalnym odruchem, który chroni przed dostaniem się alergenów do organizmu, takich jak: pyłki, roztocza, zarodniki pleśni, sierść zwierząt i inne alergeny, które dostają się do organizmu poprzez inhalację. Kaszlowi alergicznemu może towarzyszyć odkrztuszanie bezbarwnego śluzu.
5) Krztusiec
Męczący, duszący kaszel to również jeden z objawów krztuśca. Kaszel przy krztuścu jest suchy i nasila się wraz z upływem czasu; łatwo go rozpoznać, gdyż w trakcie kasłania z dróg oddechowych chorego wydobywa się charakterystyczny świszczący odgłos przypominający pianie koguta. Kaszlowi związanemu z krztuścem zazwyczaj towarzyszy katar, lekko podwyższona temperatura, niekiedy również zapalenie spojówek.
Męczący kaszel - domowe, sprawdzone sposoby
Przy suchym kaszlu pomogą takie zioła, jak prawoślaz, porost islandzki, podbiał, dziewanna. Na suchy, męczący kaszel zalecany jest także syrop sosnowy, który pomoże nie tylko przy kaszlu, lecz także przy katarze, gdy pojawiają się dreszcze i uczucie rozbicia. W czasie choroby dorośli powinni go przyjmować 3-4 razy dziennie po jednej łyżeczce, dzieci 3 razy dziennie po jednej łyżeczce.
Z kolei na kaszel mokry i męczący pomoże syrop z cebuli. Cebulę drobno posiekaj i zasyp dosyć obficie cukrem. Całość odstaw pod przykryciem na około pięć godzin aż cebula puści sok i syrop z cebuli gotowy.
Na kaszel mokry pomoże także syrop z nasion kopru włoskiego - łyżkę nasion kopru włoskiego zalej 1/3 l wody, dodaj 2 łyżeczki miodu, gotuj 10 minut i przecedź. Pij trzy razy dziennie po filiżance.
Jeśli kaszel jest męczący, warto sięgnąć również po tymianek, który ułatwia odkrztuszanie, wzmaga wydzielanie płynnego śluzu rozrzedzającego zgęstniałą wydzielinę.
W tym celu można przygotować napar z tymianku. Łyżkę ziela zalej 1,5 szklanki wrzątku, odstaw pod przykryciem na 15 minut, przecedź. Pij po 1/3 szklanki kilka razy dziennie.
Męczący uporczywy kaszel u dzieci
Męczący kaszel u dziecka może mieć różne przyczyny. Co więcej, statystyki wskazują, że uporczywy utrzymujący się kaszel u dzieci może nie mieć podłoża chorobowego. Dotyczy to nawet 5 proc. dzieci.
Jednak większość przypadków uporczywego kaszlu u dzieci powodowana jest infekcjami, za które są odpowiedzialne wirusy lub bakterie. Możliwe są również przypadki bakteryjnego nadkażenia w przebiegu infekcji wirusowej. Osłabiony organizm jest bardziej podatny na wnikanie drobnoustrojów, a układ odpornościowy gorzej sobie z nimi radzi.
Suchy kaszel często jest wstępem do infekcji, w której przebiegu pojawia się kaszel mokry. Z kolei suchy kaszel, który utrzymuje się po infekcji, może być skutkiem nadreaktywności oskrzeli po chorobie. W takim przypadku uporczywy kaszel u dziecka może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni.
Uporczywy kaszel u dzieci może również towarzyszyć alergiom, szczególnie wziewnym, jak również astmie oskrzelowej. W przypadku kaszlu, który nawraca nogą, należy sprawdzić, czy dziecko nie cierpi z powodu refluksu.
Wówczas cofające się treści pokarmowe działają drażniąco, powodując kaszel. Uporczywy kaszel może być też objawem psychosomatycznym u dzieci m.in. w sytuacjach stresujących, przy silnych emocjach, w sytuacjach lęku np. przed szkołą.
Polecany artykuł:
Porady eksperta