Masz katar, ale tylko z jednej dziurki. O czym to może świadczyć?

2024-10-07 20:09

Wyciek wydzieliny tylko z jednej dziurki nosa to nie przelewki - przyczyna bywa bardzo poważna i wymaga konsultacji lekarskiej. Do specjalisty należy udać się zarówno wtedy, gdy wydzielina jest ropna, jak i wtedy, gdy cieknie bezbarwny płyn. To wcale nie musi być katar.

Masz katar, ale tylko z jednej dziurki. O czym to może świadczyć?
Autor: GettyImages

W zasadzie każdy tak trochę ma, że gdy jeden otwór nosowy pracuje bardziej, to drugi odpoczywa. Podczas infekcji objawiającej się katarem po prostu łatwiej zauważyć ten mechanizm i zwykle nie ma powodu do niepokoju.

Poważny problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy dziurki się nie zmieniają w aktywności. Szczególnie sprawa może być poważna, gdy wydzielina przypomina wodę i pojawia się np. po pozornie niegroźnym urazie głowy. To nie musi być katar, tylko płynotok nosowy, czyli wyciek płynu rdzeniowo-mózgowego.

Zaalarmować powinna nas też sytuacja, gdy wyciek jest cuchnący lub wyraźnie zatkaną jedną dziurkę nosa ma dziecko.

Poradnik Zdrowie - Kiedyś iść do laryngologa?

Przytkane dziurki na zmianę, czyli cykl nosowy

Nos może przytkać się pod wpływem silnych emocji, wysiłku fizycznego czy zmiany temperatury. To procesy, które wysuszają śluzówkę i sprawiają, że mamy takie wrażenie. Dlaczego w jednej dziurce bardziej? To za sprawą tzw. cyklu nosowego.

 Cykl nosowy jest kontrolowany przez część współczulną autonomicznego układu nerwowego, więc nie zależy od naszej woli. Składa się z fazy "zatkania" (obrzęku) i "odetkania" w nosie. Wiąże się z cyklicznym powiększaniem naczyń krwionośnych wewnątrz nosa i ich obkurczeniu.

Taki cykl trwa zwykle od jednej do czterech godzin. Po zakończeniu jednego cyklu następuje zmiana.

Czasem sami wywołujemy zmianę cyklu: podczas leżenia na boku nozdrze znajdujące się na górze jest drożne, a to niżej "odpoczywa".

Wyciek jednostronny - gdy jest problem, nie fizjologia

Zdarza się jednak i tak, że przytkanie jednej dziurki nie ma nic wspólnego z naturalnym cyklem pracy nosa.

Niestety, przyczyna może być poważna.

W przypadku dzieci dość częstą przyczyną jest ciało obce wepchnięte do nosa. kawałek jedzenia czy zabawki - dzieci mają różne pomysły, a usunięcie przeszkody wymaga pomocy specjalistycznej.

Gdy z jednej dziurki nosa wydobywa się ropna, cuchnąca wydzielina, to może oznaczać zębopochodne zapalenie zatoki szczękowej.

Kolejna przyczyna: jednostronne zarośnięcie nozdrzy tylnych to wada wrodzona, która prowadzi do przewlekłej niedrożności nosa, ale w niesprzyjających okolicznościach może doprowadzić do ostrej niewydolności oddechowej.

Nie można też wykluczyć nowotworu, który staje się przeszkodą dla wydzieliny.

Wreszcie płynotok nosowy – zwykle wydzielina jest wtedy rzadka, jasna, przypomina wodę. zawsze wymaga leczenia w warunkach szpitalnych.

Płynotok nosowy - nie zwlekaj z wizytą u lekarza

Gdy masz typowe objawy infekcji lub jesteś alergikiem i jak zwykle cieknie ci z nosa, nie ma raczej powodu do niepokoju.

Kiedy jednak leci ci woda bez wyraźnego powodu, masz za sobą uraz głowy (nawet pozornie niegroźny), zabieg endoskopowy zatok przynosowych czy zabiegi neurochirurgiczne, nie zwlekaj i jedź na SOR, najlepiej laryngologiczny.

Płynotok nosowy nasila się podczas pochylania głowy, odchylania jej, a w pozycji leżącej czujesz, jak spływa do gardła.

Czasami płynotok nosowy może być niezauważony przez wiele lat, np. gdy jest spowodowany pourazowym krwiakiem. Stały utrzymujący się płynotok stwarza możliwość przedostania się bakterii z jamy nosowej i zatok przynosowych do jamy czaszki i może sprzyjać zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.