Lekceważony objaw może sygnalizować stan zagrożenia życia. Sprawdź, co się dzieje we śnie

2024-10-18 13:55

Jeśli śpisz solo lub partner ma bardzo mocny sen, możesz nie wiedzieć, że masz ten objaw. Chrapanie to ważny sygnał, który czasem sygnalizuje poważne problemy ze zdrowiem. Nie wierz reklamom bezkrytycznie i nie "lecz się suplementami". Sprawdź w prosty sposób, bez pomocy innych, czy chrapiesz, a potem działaj z głową.

Lekceważony objaw może sygnalizować stan zagrożenia życia. Sprawdź, co się dzieje we śnie
Autor: GettyImages

Czasem zdarza się, że chrap dosłownie budzi chrapiącego, ale nie jest to zbyt częste. Co więcej; głośność chrapania wcale nie świadczy o powadze sytuacji. Możesz sobie chrapać dość cichutko, ale jeśli z tego powodu przestajesz czasowo oddychać, możesz się pewnego dnia nie obudzić.

Przyczyn chrapania jest naprawdę wiele i niezwykle rzadko okazuje się, że taka nasza uroda i w dodatku niczym to nie grozi. Problem laryngologiczny (np. przeszkoda w nosie czy gardle), otyłość, niedoczynność tarczycy, bezdech przysenny - to główni sprawcy chrapania. Trzeba odkryć przyczynę i prawidłowo ją leczyć.

Wciąż nie wiesz, czy chrapiesz? Sprawdź to w prosty sposób.

Chrapanie - jak je zwalczyć?

Nie wiesz czy chrapiesz? Wykorzystaj zegarek

Niemal wszystkie smartwatche pozwalają sprawdzić, czy chrapiesz podczas snu. Wystarczy wyszukać odpowiednią funkcję i rano dowiesz się, jak jest. Nie zaszkodzi też taki regularny monitoring - jedna spokojna noc nie rozstrzyga sprawy.

Nie traktuj jednak tego prostego rozwiązania jako sposobu diagnostyki zaburzeń snu czy bezdechu przysennego. Od czasu do czasu na rynku pojawiają się nowe, "bajeranckie" modele, reklamowane jako profesjonalni strażnicy twojego zdrowia.

Nie przeceniaj ich roli i pamiętaj, że to jednak urządzenia pomocnicze. Profesjonalny monitoring snu wymaga jednak skorzystania ze sprzętu dostępnego w wyspecjalizowanych klinikach zaburzeń snu.

Uwaga, takie badania przeprowadzisz też w placówce, która ma umowę z NFZ.

Chrapiesz? Tak wygląda diagnostyka i leczenie bezdechu sennego

Jeśli dzięki aplikacji z zegarka lub w inny sposób odkryjesz, że chrapiesz, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Na podstawie wywiadu i ewentualnych badań podstawowych zdecyduje, co dalej robić.

Możliwe, że zostaniesz skierowanie do laryngologa, endokrynologa (przy nieprawidłowych parametrach tarczycy) lub profesjonalnej poradni zajmującej się zaburzeniami snu i leczeniem bezdechu przysennego.

Jak przypomina NFZ, tam dopiero możliwa jest pełna diagnostyka, zwłaszcza wykonanie polisomnografii. To badanie optymalnie rejestruje czynności organizmu ludzkiego w czasie snu.

Ocenia się:

  • czynność mózgu (EEG),
  • czynność serca (EKG),
  • pracę mięśni i nerwów (EMG),
  • ruch gałek ocznych (EOG),
  • poziom saturacji,
  • przepływ powietrza przez nos i usta,
  • ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha,
  • pozycje ciała w czasie snu oraz dźwięki oddechowe.

Chrapanie - dlaczego diagnostyka jest taka ważna

Chrapanie może się wiązać z różnymi stanami, w których dochodzi do zwężenia dróg oddechowych, takimi jak otyłość, niedrożność nosa, nieprawidłowości czaszkowo-twarzowe, niedoczynność tarczycy, akromegalia i przerost migdałka gardłowego.

Leczenie otyłości to nie kwestia poprawy samopoczucia osoby, która zmaga się z nadmiarem kilogramów, a po prostu ratowanie życia. 

Problemy laryngologiczne często można trwale pokonać, np. operacyjnie i trwale, skutecznie rozwiązać problemy.

Akromegalia to choroba rzadka o dość charakterystycznych objawach, a jednak niejednokrotnie rozpoznawana bardzo późno i znacząco skracająca długość życia.

Bezdech przysenny (OBS), towarzyszący chrapaniu, prowadzi do:

  • powikłań sercowo-naczyniowych,
  • choroby niedokrwiennej serca,
  • zaburzeń rytmu serca i jego niewydolności,
  • depresji i  zaburzeń lękowych,
  • zaburzeń seksualnych (spadek libido, problemy z erekcją),
  • stanów otępiennych,
  • zwiększonego ryzyka wypadków komunikacyjnych z powodu zaśnięcia za kierownicą.