Kiedy ból się nasila, czasem leki to za mało. Laryngolog: procedury są bardzo rygorystyczne

2023-12-11 11:15

Migdałkowy problem kojarzymy niemal wyłącznie z dziećmi. Niesłusznie. Częsty ból gardła i migdałków może świadczyć o różnych problemach zdrowotnych w każdym wieku. To najczęściej stany zapalne, spowodowane infekcjami wirusowymi czy bakteryjnymi, ale nie można też wykluczyć też procesu nowotworowego. Kiedy najlepiej migdałki wyciąć? Pytamy eksperta.

Kiedy ból się nasila, czasem leki to za mało. Laryngolog: procedury są bardzo rygorystyczne
Autor: GettyImages

"Usunięcie migdałków to zabieg, który zawsze powinien być rozważany jako ostateczność"- podkreśla nasz ekspert, dr n. med. Piotr Pawlas, specjalista otolaryngologii i otolaryngologii dziecięcej. Przyznaje, że jeszcze kilkanaście lat temu był on wykonywany o wiele częściej, istniało też więcej wskazań. Jak to wygląda dziś? Warto sprawdzić.

Angina. Jakie są jej przyczyny i jak leczyć anginę?

Skąd się bierze ostry ból gardła

W przypadku ostrego bólu gardła, szczególnie z towarzyszącą gorączką, możemy mieć do czynienia z aktywnym stanem zapalnym. Najczęstszym przykładem jest angina paciorkowcowa, która wymaga leczenia antybiotykami (penicyliną).

- Ciężkie przypadki anginy, zwłaszcza u osób z osłabioną odpornością, mogą prowadzić do pojawienia się ropnia okołomigdałkowego, wymagającego interwencji chirurgicznej i antybiotykoterapii - podkreśla dr Piotr Pawlas.

Inne możliwe przyczyny bólu gardła to infekcje wirusowe. Przykładowo wywoływana przez wirusa Epstein-Barr mononukleoza przebiega podobnie jak angina, ale leczy się ją jedynie objawowo, a nie antybiotykoterapią.

Ból może być wynikiem procesu nowotworowego, charakteryzującego się bólem przy połykaniu, szczególnie jednostronnym i promieniującym do ucha.

Kiedy należy wyciąć migdałki - 3 przyczyny

Według aktualnych zaleceń wskazaniem do usunięcia migdałków jest:

  • podejrzenie procesu nowotworowego – wtedy po usunięciu powinny być one przesłane do badania histopatologicznego,
  • nawracające ropnie okołomigdałkowe,
  • przewlekłe, oporne na leczenie stany zapalne.

Jakie są skutki wycięcia migdałków - wyjaśnia nasz ekspert

W przypadku częstych bólów gardła zalecana jest konsultacja z lekarzem rodzinnym lub specjalistą laryngologiem. Diagnostyka i odpowiednie leczenie mogą pomóc w złagodzeniu dolegliwości bez konieczności przystępowania do zabiegu chirurgicznego.

Należy również pamiętać, że usunięcie migdałków u pacjentów pełnoletnich może być obarczone ryzykiem powikłań, takich jak krwawienia czy przewlekły suchy nieżyt gardła. Zabieg ten, zwłaszcza u dorosłych, powinien być rozważany jedynie w przypadku braku poprawy po leczeniu zachowawczym.

Wycięcie migdałków - jak wyglądają przygotowania do zabiegu

- Pamiętajmy, że każdy przypadek jest unikalny, a decyzję o ewentualnym usunięciu migdałków należy podejmować indywidualnie, uwzględniając wszystkie czynniki i możliwości - podkreśla dr Pawlas - Jeśli jednak lekarz zadecyduje o konieczności przeprowadzenia zabiegu, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie się – w tym wykonanie podstawowych badań, np. krzepliwości krwi. Zabieg najczęściej wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Dr n. med. Piotr Pawlas, specjalista otolaryngologii i otolaryngologii dziecięcej
Dr n. med. Piotr Pawlas, specjalista otolaryngologii i otolaryngologii dziecięcej

Absolwent Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Autor i współautor publikacji naukowych. Członek Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi oraz Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów Dziecięcych. Z Centrum Medycznym MAVIT współpracuje od 2012 roku. Od października 2018 r. pełni funkcję Kierownika oddziału otolaryngologii w Szpitalu Specjalistycznym CM MAVIT w Katowicach należącym do Grupy LUX MED.