Guzki śpiewacze/głosowe - przyczyny, objawy i leczenie
Guzki śpiewacze (głosowe) są wynikiem nadwyrężenia strun głosowych. Najczęściej pojawiają się u śpiewaków (stąd nazwa), a także u nauczycieli i krzykliwych dzieci. Guzki krzykaczy nie mają charakteru nowotworowego, jednak mimo to wymagają jak najszybszej interwencji lekarza. Jakie są przyczyny i objawy guzków śpiewaczych/głosowych? Na czym polega leczenie tego schorzenia?
Spis treści
- Guzki śpiewacze/głosowe - przyczyny
- Guzki śpiewacze/głosowe - objawy
- Guzki śpiewacze/głosowe - diagnoza
- Guzki śpiewacze/głosowe - leczenie
Guzki śpiewacze/głosowe, znane także jako guzki krzykaczy, to małe, okrągłe twory, które rozwijają się na strunach głosowych. Wyróżnia się dwa rodzaje guzków głosowych - miękkie i twarde. Te pierwsze pojawiają się w początkowej fazie rozwoju choroby i ustępują po ograniczeniu wysiłku głosowego. Jednak nieleczone przechodzą w guzki twarde, które wymagają interwencji chirurgicznej.
Guzki śpiewacze/głosowe - przyczyny
Przyczyną powstawania guzków śpiewaczych jest m.in. emisja zbyt wysokich dźwięków. Z tego powodu guzki głosowe (śpiewacze) powstają głównie u kobiet, gdyż częstotliwość ich głosu jest wyższa niż u mężczyzn. Jednak głównym czynnikiem odpowiedzialnym za rozwój guzków głosowych jest nadmierne forsowanie głosu o dużym natężeniu, mowa i śpiew w nieodpowiednich warunkach środowiskowych. W związku z tym guzki głosowe zwykle rozwijają się u osób, których głos jest narzędziem pracy - najczęściej u śpiewaków, głównie tenorów i sopranów, a także nauczycieli. Guzki głosowe mogą wystąpić także u krzykliwych dzieci. Czynnikami ryzyka powstania tego rodzaju zmian są ostre i przewlekłe stany zapalne krtani, a także zmiany hormonalne, alergiczne i palenie papierosów.
Guzki śpiewacze/głosowe - objawy
Objawami guzków śpiewaczych są drżący głos i chrypka, która nasila się po dłuższym mówieniu. Poza tym chory skarży się na szybkie męczenie się głosu i uczucie przeszkody w krtani. Ma również trudności w utrzymaniu wysokości tonu i w oddychaniu.
Guzki śpiewacze/głosowe - diagnoza
W celu rozpoznania guzków śpiewaczych wykonuje się badanie krtani, czyli laryngoskopię. Do gardła pacjenta wprowadzany jest laryngoskop (wziernik krtaniowy) - przyrząd z urządzeniem oświetlającym. Podczas badania widoczne są bladoróżowe guzki pokrywające fałdy głosowe. Ponadto błona śluzowa krtani bywa zaczerwieniona i obrzęknięta. Czasami, celem dokładnej oceny zmian, wykonuje się wideolaryngoskopię.
Guzki głosowe twarde to choroba zawodowa
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. (Dziennik Ustaw Nr 105 z 2 lipca 2009, poz. 869), guzki głosowe twarde są uznawane za chorobę zawodową, czyli chorobę, która została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych "narażeniem zawodowym". Guzki śpiewacze znajdują się na liście przewlekłych chorób narządu głosu spowodowanych nadmiernym wysiłkiem głosowym, trwającym co najmniej 15 lat.
Guzki śpiewacze/głosowe - leczenie
Guzki miękkie, które pojawiają się w początkowej fazie choroby, można zlikwidować bez leczenia operacyjnego. Wystarczy tylko oszczędzać głos. W tym przypadku pomocne są także ćwiczenia z emisji głosu u foniatry i opanowanie sztuki oddychania przeponą. Osoba chora powinna starać się mówić normalnym głosem, nie przekrzykiwać nikogo, ani też nie mówić szeptem, gdyż także mówienie również obciąża struny głosowe.
SPRAWDŹ>> Jak dbać o głos i nie nadwyrężać strun głosowych?
Ponadto chory powinien zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. Ważne jest także nawilżanie powietrza, w którym się przebywa. Z zabiegów dobre efekty przynoszą jonoforeza wapniowo-jodowa (podczas zabiegu za pomocą pola elektrycznego do organizmu wprowadza się jony lecznicze. Przedostają się one do jego wnętrza przez komórki skóry) i masaż wibracyjny krtani.
Gdy guzek przejdzie w formę twardą, potrzebne jest leczenie chirurgiczne - mikrolaryngologia. Jest to zabieg, który polega na ściągnięciu przerośniętych okolic strun głosowych. Po zabiegu konieczne jest zachowanie milczenia i stosowanie rehabilitacji foniatrycznej (ćwiczenia odpowiedniej emisji głosu).
Porady eksperta