Guz Potta powstaje w wyniku bakteryjnego zapalenia zatok
Guz Potta to zapalenie kości i szpiku w obrębie kości czołowej z towarzyszącym ropniem podokostnowym, tworzące ciastowaty obrzęk skóry i tkanek miękkich w okolicach czoła. Najczęściej guz Potta spowodowany bakteryjnym zapaleniem zatok. Jakie są inne przyczyny i objawy guza Potta? Jak przebiega leczenie? Czy powikłania guza Potta są groźne?
Spis treści
Guz Potta (ang. Pott's puffy tumor) to zapalenie kości i szpiku w obrębie kości czołowej z towarzyszącym ropniem podokostnowym, które występuje najczęściej jako rzadkie, ale bardzo poważne powikłanie po zapaleniu zatok czołowych.
W trakcie zapalenia zatok zakażenie rozprzestrzenia się poprzez żyły odprowadzające krew z zatok do kości czołowej, co prowadzi do powstania ropnia pomiędzy kością czołową a okostną. Guz Potta może szerzyć się w kierunku mózgu, powodując powstanie ropniaka podtwardówkowy i nadtwardówkowy, ropnia mózgu oraz zakrzepowego zapalenia zatoki jamistej, a także wywoływać groźne powikłania oczodołowe - od zapalenia oczodołu do całkowitej utraty wzroku.
Guz Potta może się również pojawić jako skutek urazu, zapalenia wyrostka sutkowego, nowotworów złośliwych, po ukąszeniach owadów i po zabiegach akupunktury.
Objawy wskazujące na guz Potta
Objawy guza Potta to przede wszystkim obrzęk okolicy czołowej, któremu towarzyszą:
W miarę postępu choroby pojawiają się:
- nudności i wymioty
- apatia
- światłowstręt
- ogniskowe ubytkowe objawy neurologiczne
Guz Potta może wystąpić u osób w każdym wieku, choć zazwyczaj atakuje on pacjentów między dziesiątym a dwudziestym rokiem życia.
Diagnoza i leczenie guza Potta
Wyniki badań laboratoryjnych wskazują na zakażenie bakteryjne – stwierdza się leukocytozę z przewagą granulocytów obojętnochłonnych. Zwiększone są również wartości wykładników stanu zapalnego, takich jak:
- morfologia - obserwuje się leukocytozę z przewagą granulocytów obojętnochłonnych
- podwyższone OB
- podwyższone stężenie białka C reaktywnego (CRP)
- posiew materiału pobranego z ropnia najczęściej wykazuje Haemofilus influenzae, Moraxella catharallis, Streptococcus pneumoniae i drobnoustroje z gatunku Staphylococcus, drobnoustroje z rodzaju Streptococcus i inne drobnoustroje beztlenowe
Leczenie guza Potta zależy od zaawansowania choroby. Zwykle polega na nacięciu, drenażu i oczyszczeniu zaatakowanej kości oraz tkanki ziarninowej. Niekiedy wykonuje się endoskopowe nacięcie zatoki.
Dopóki nie są znane wyniki posiewu, podaje się dożylnie antybiotyki o szerokim spektrum działania, by powstrzymać rozwój choroby. Po uzyskaniu informacji na temat drobnoustroju, który doprowadził do powstania guza Potta i jego wrażliwości na poszczególne antybiotyki, lek może zostać zmieniony. Czas leczenia i podawania antybiotyku zależy od postępów leczenia - tego, jak szybko ustępuje miejscowe zapalenie kości i szpiku.
Pamiętaj, aby nie lekceważyć bakteryjnego zapalenia zatok. Leczenie zapalenia zatok ma na celu wyeliminowanie nadmiernie namnożonych bakterii oraz udrożnienie zatok. Jeśli jednak zapalenie ma charakter ostry (trwa 3-4 tygodnie) lub przewlekły (dłużej niż 4 tygodnie) może dojść do powikłań – jednym z nich jest właśnie guz Potta.
Powikłania zapalenia zatok [wideo]
Jedną z głównych konsekwencji ignorowania chorób zatok jest spadek odporności całego organizmu. Jakie jeszcze mogą być skutki i powikłania nieleczonego zapalenia zatok? Posłuchaj naszego eksperta - otolaryngologa Michała Michalika z Centrum Medycznego MML.
Porady eksperta