Żółty katar - jak leczyć i co oznacza żółta wydzielina z nosa?
Katar, inaczej ostry nieżyt nosa, traktujemy dość często jako błahą dolegliwość – zwykle czekamy, aż sam przejdzie. Tymczasem ten objaw przeziębienia trzeba leczyć, bo jeśli infekcja się rozszerzy, może dojść do zapalenia zatok, uszu i oskrzeli. Niebezpieczny jest szczególnie gęsty katar z żółtą, zieloną albo żółtozieloną wydzieliną, któremu towarzyszy ból zatok. Co oznacza żółty katar? Czy katar alergiczny może być żółty? Jak leczyć żółty katar? Wyjaśniamy.
Spis treści
- Żółty katar - jak wygląda?
- Co oznacza żółty katar?
- Żółta wydzielina z nosa - kiedy należy udać się do lekarza?
- Jak leczyć żółty katar?
Katar, choć to pozornie błaha dolegliwość, potrafi być uciążliwy. Kiedy poczujemy drapanie w gardle i pieczenie w nosie, spodziewamy się, że lada chwila pojawią się inne symptomy:
- katar w postaci wodnistej wydzieliny,
- uczucie ogólnego rozbicia i zatkanego nosa,
- ból głowy,
- być może nawet podwyższona temperatura.
Gdy te przewidywania się sprawdzą, cierpliwie czekamy, aż w ciągu kilku następnych dni organizm pokona infekcję. Ale z katarem nie zawsze jest tak łatwo.
Żółty katar - jak wygląda?
Katar to potoczna nazwa ostrego nieżytu nosa, czyli stanu zapalnego błony śluzowej naszego organu powonienia. Najczęściej jego sprawcą są wirusy (rhinowirusy, koronawirusy, adenowirusy). Rzadziej katar jest następstwem zakażenia bakteriami lub reakcji alergicznej.
Dla wirusowego ostrego nieżytu nosa, dokuczającego nam najczęściej, charakterystyczna jest wodnisto-śluzowa wydzielina, która w miarę rozwijania się infekcji gęstnieje i pod wpływem dużej ilości leukocytów walczących z wirusem nabiera białego koloru.
Przy katarze bakteryjnym (zatokowym - gdy infekcja rozszerza się na zatoki przynosowe) wydzielina jest śluzoworopna, gęsta, żółtozielona.
Co oznacza żółty katar?
Ostry nieżyt nosa to jeden z objawów przeziębienia, którego przyczyną są wymienione wirusy. Do zakażenia dochodzi drogą powietrzno-kropelkową. Oznacza to, że możemy zarazić się katarem nie tylko wtedy, gdy ktoś w pobliżu nas kichnie. Wystarczy, że przebywamy z nim w tym samym pomieszczeniu. Objawy zakażenia pojawiają się bardzo szybko, po 24-48 godzinach od kontaktu z zarazkami.
Z drobnoustrojami odpowiedzialnymi za infekcję górnych dróg oddechowych układ immunologiczny na ogół dobrze sobie radzi. Jednakże w chwili jego osłabienia (np. wskutek przegrzania lub wychłodzenia organizmu) to zarazki są górą. Jeśli uda im się wniknąć do wnętrza błon śluzowych, szybko się namnażają, a wówczas zaczyna się rozwijać infekcja, której objawem jest uciążliwy katar. Dochodzi do obrzęku błon śluzowych, co utrudnia oddychanie.
Wskutek nadmiernej przepuszczalności naczyń krwionośnych i wzmożonej aktywności komórek wytwarzających śluz zwiększa się produkcja wydzieliny. Upośledza ona pracę rzęsek pokrywających błonę śluzową, a mają one ważne zadanie do spełnienia. Walczą z drobnoustrojami i oczyszczają jamy nosowe i zatoki.
Początkowo wydzielina jest wodnista, potem gęstnieje. Jeśli dojdzie do nadkażenia bakteryjnego, czemu sprzyja infekcja wirusowa, staje się bardzo gęsta. Wtedy niedrożność nosa się nasila.
Czy katar alergiczny może być żółty?
W przypadku kataru alergicznego wydzielina jest wodnista, ponadto występuje świąd nosa, łzawienie oczu i kichanie. Objawy te znikają po ustaniu kontaktu z alergenami (np. pyłkami roślin), one to bowiem, a nie zarazki, są przyczyną stanu zapalnego błony śluzowej nosa.
Żółta wydzielina z nosa - kiedy należy udać się do lekarza?
- Gdy katar trwa dłużej niż 10 dni.
- Jeśli wydzielina stała się gęsta, żółtozielona, towarzyszy jej ból zatok lub wysoka gorączka. To sygnały kataru bakteryjnego (zatokowego), który powinien być leczony antybiotykami.
- Kiedy przy pochylaniu głowy czujesz ból w okolicy czoła i policzków. Może to świadczyć o tym, że infekcja rozszerzyła się na zatoki.
Jak leczyć żółty katar?
Jak szybko wyleczyć katar? Wirusowy ostry nieżyt nosa trwa 5-7 dni. Organizm zazwyczaj tyle czasu potrzebuje, aby uporać się z infekcją. Dlatego wiele osób uważa, że wszelkie działania nie mają sensu, bo i tak szybko sam się wyleczy. Tymczasem, gdy organizm jest zdany na własne siły, czasami następstwem banalnego kataru są różne komplikacje zdrowotne.
Aby podjąć walkę z żółtym katarem, należy zacząć stosować odpowiedni preparat, który będzie dopasowany do rodzaju i czynnika wywoławczego. Nie można zapominać o zasadach higieny oraz częstym, prawidłowym wydmuchiwaniu nosa. Ten prosty zabieg pozwala usunąć nadmiar zalegającego śluzu, a co za tym, idzie swobodnie oddychać.
Jednym ze sposobów oczyszczania i nawilżania nosa jest nebulizacja, podczas której płyny zostają przekształcone do postaci aerozolu. Inhalacja z wykorzystaniem nebulizatora sprawia, że sól fizjologiczna lub leków w formie wziewnej trafiają bezpośrednio do dróg oddechowych. Ta metoda z użyciem soli fizjologicznej sprawdzi się m.in. podczas leczenia kataru.
W leczeniu żółtego kataru zaleca się przyjmowanie leków donosowych o działaniu sympatykomimetycznym (np. oksymetazolina). Kupić można je w aptece bez recepty. Natomiast środki na katar dla dzieci mają łagodniejsze działanie i dostępne są zazwyczaj w postaci sprayu, lub kropli nawilżających.
Stosowanie wody morskiej jest bezpiecznym i skutecznym sposobem na katar zarówno dla dorosłych, jak i maluchów. Może ona stanowić codzienny element higieny nosa, ponieważ pomaga oczyścić go z zalegającej wydzieliny i innych zanieczyszczeń.
Gęsty żółty katar - czy konieczny antybiotyk?
Jeśli infekcja się rozszerzy, może dojść do zapalenia zatok, zapalenia uszu, czy zapalenie oskrzeli. Zdarza się też, że ostry nieżyt nosa przechodzi w katar przewlekły albo zmienia charakter z wirusowego na bakteryjny i konieczne jest podanie antybiotyków. Dlatego katar trzeba leczyć. Co prawda nie ma leku, który pokonałby wywołujące go wirusy, ale jest wiele sposobów łagodzących objawy i skracających dolegliwości.
Polecany artykuł:
Porady eksperta