Gdy kaszel męczy - rodzaje kaszlu, sposoby łagodzenia, wymioty przy kaszlu

2024-03-12 16:05

Kaszel jest ważnym elementem obrony organizmu. Wyróżnia się różne rodzaje kaszlu. Najczęściej męczy nas kaszel suchy i mokry, jednak wyróżnia się także m.in. kaszel szczekający, świszczący, alergiczny i taki, któremu towarzyszy łaskotanie w gardle. Może trwać cały czas lub pojawiać się tylko rano, wieczorem lub w nocy. U niektórych pacjentów pojawiają się wymioty przy kaszlu. Sprawdź, jakie są rodzaje kaszlu i co oznaczają.

Gdy KASZEL męczy - rodzaje kaszlu i sposoby jego łagodzenia, wymioty przy kaszlu
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Kaszel - rodzaje kaszlu
  2. Jak walczyć z kaszlem suchym i mokrym?
  3. Wymioty przy kaszlu
  4. Kaszel - kiedy do lekarza?

Kaszel, nawet jeśli cię męczy, jest ważnym elementem obrony organizmu. Napad kaszlu to reakcja na podrażnienie lub uszkodzenie tzw. receptorów kaszlowych - zakończeń nerwowych znajdujących się w błonie śluzowej dróg oddechowych.

Pozwala oczyścić gardło, krtań, tchawicę i oskrzela z tego, co się w nich znalazło, a nie jest czystym powietrzem. Jak pokazują doświadczenia pediatrów, w przypadku dzieci mogą się tam znaleźć różne rzeczy: drobiny jedzenia (wessane podczas zachłyśnięcia), piasek wciągnięty przez nos podczas zabawy w piaskownicy lub na plaży, a nawet małe przedmioty np. pionki do gier planszowych.

Jeśli w takich przypadkach nastąpi gwałtowny atak kaszlu – ratuje życie. Bywa też, że dziecko kaszle, bo... naśladuje pokasłującą dorosłą osobę. Najczęściej jednak receptory kaszlowe zostają podrażnione wskutek infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Wtedy kaszel jest objawem choroby układu oddechowego - ostrej lub przewlekłej.

Kaszel - rodzaje kaszlu

Ze względu na rodzaj kaszlu wyróżnia się:

  • kaszel suchy – występuje w początkach rozwoju zapalenia tchawicy i oskrzeli oraz krótko po dostaniu się do dróg oddechowych np. drobiny jedzenia.
  • kaszel mokry – w końcowej fazie przeziębienia, niekiedy po zapaleniu oskrzeli i płuc, bardzo rzadko po anginie.
  • kaszel spastyczny (kurczowy, związany z silnym napięciem mięśni) – charakterystyczny dla grypowego zapalenia tchawicy i oskrzeli oraz zapalenia płuc. Może się także pojawiać przy astmie.
  • kaszel świszczący – towarzyszy zapaleniu krtani, astmie, niekiedy świadczy o tym, że ciało obce znajduje się w drogach oddechowych kilka godzin.

WARTO WIEDZIEĆ: Tymianek lekarstwem na kaszel i trądzik. Właściwości lecznicze i pielęgnacyjne tymianku

  • kaszel szczekający – pojawia się przy dziecięcych chorobach zakaźnych: błonicy i zespole krupu, czyli zapaleniu krtani i tchawicy wywołanym zazwyczaj przez infekcje wirusowe
  • kaszel krataniowy - jest charakterystyczny dla chorób zapalnych krtani u dzieci (np. podgłośniowe zapalenie krtani) wówczas obecny jest tzw stridor, czyli wysoki dźwięk oddechowy, głównie wdechowy (charakterystyczny świst wdechowy).
  • kaszel napadowy - zwykle występuje przy krztuścu (kokluszu), mukowiscydozie oraz astmie.
  • kaszel alergiczny - może być wynikiem ekspozycji na pyłki lub spożycia niektórych pokarmów. Może towarzyszyć także astmie alergicznej (tzw. kaszel astmatyczny)

Jak walczyć z kaszlem suchym i mokrym?

Kaszel suchy i mokry. Jak z nim walczyć?
Ważne

Kaszel z wymiotami

Intensywny kaszel może doprowadzić do wymiotów, zwłaszcza u dzieci. Zwykle nie jest to dodatkowy objaw ogólnej choroby, lecz jedynie reakcja organizmu na nadmiar połkniętej wydzieliny. U małych dzieci to naturalny odruch.

Kaszel z krwią

Kaszel z krwią może wskazywać na zapalenie płuc lub oskrzeli, gruźlicę, a nawet na niewydolność serca.

WARTO WIEDZIEĆ>>KRWIOPLUCIE - przyczyny. Co oznacza plucie krwią?

Ze względu na porę występowania kaszlu wyróżnia się:

  • kaszel poranny – może sygnalizować rozstrzenie, czyli zniekształcenie oskrzeli i płuc. Czasem świadczy o chorobie przewlekłej lub obecności niewielkiego ciała obcego w drogach oddechowych
  • kaszel w nocy - występowanie napadów duszności i kaszlu w nocy, a także nad ranem jest typowe dla astmy
  • kaszel po jedzeniu - wskazuje na refluks. Wówczas objawem towarzyszącym jest zgaga

SPRAWDŹ: Kaszel mokry. Jaki syrop wybrać na kaszel mokry?

Ze względu na czas występowania kaszlu wyróżnia się

  • kaszel ostry - trwa krócej niż 3 tygodnie
  • kaszel przedłużający się (chroniczny) - trwa dłużej niż 3 tygodnie

Wymioty przy kaszlu

U niektórych pacjentów pojawiają się wymioty przy kaszlu. Silny kaszel wywołujący wymioty jest dla chorych niepokojący. Poza tym może utrudniać codzienne funkcjonowanie i pogarszać samopoczucie.

Silny kaszel z wymiotami może oznaczać choroby układu oddechowego lub choroby układu pokarmowego. Może być też skutkiem kontaktu z substancjami drażniącymi. Wymioty przy kaszlu to jedno z najczęstszych powikłań towarzyszących kaszlowi.

Kaszel, który powoduje wymioty, może towarzyszyć zapaleniu oskrzeli lub tchawicy. Może pojawiać się w przebiegu krztuśca. Wymioty przy kaszlu zdarzają się również u osób, które cierpią z powodu zapalenia błony śluzowej żołądka i refluksu. Warto sprawdzić, czy pacjent wymiotuje treścią pokarmową, czy połkniętą wcześniej wydzieliną.

Dlatego w przypadku wymiotów przy kaszlu bardzo istotna jest właściwa diagnostyka, która pozwala rozpoznać przyczynę choroby i wdrożyć odpowiednie leczenie, obejmujące układ pokarmowy lub oddechowy. 

Kaszel - kiedy do lekarza?

Z młodszymi i cierpiącymi na choroby przewlekłe, w tym astmę i alergie, trzeba koniecznie iść do lekarza. Podobnie należy postępować w następujących przypadkach:

  • jeśli dotychczasowe objawy nasilą się lub zmienią swój charakter;
  • gdy kaszel związany z przeziębieniem nie mija po 2–3 dniach, a przy tym rośnie temperatura, pojawia się ból głowy, dziecko się pokłada, marudzi, jest mniej aktywne, nie ma apetytu;

WARTO WIEDZIEĆ: Syrop z mniszka lekarskiego nie tylko na kaszel. Jakie właściwości lecznicze ma miód z mniszka?

  • gdy kaszel występuje nagle, a dodatkowymi objawami są wysoka gorączka, ból w klatce piersiowej, duszności (dziecko szybko porusza skrzydełkami nosa i przy oddychaniu słychać świst), a nawet wymioty. Tak objawiają się niekiedy ataki astmy oskrzelowej, poważne infekcje dróg oddechowych wymagające silniejszych leków, niektóre choroby zakaźne. Trzeba zwrócić uwagę, czy:- dziecko kaszle po wejściu do określonego pomieszczenia,- bardziej kaszle, gdy rozgrzeje się w łóżku,- razem z kaszlem pojawia się gorączka.Uwaga:każdy z tych wymienionych wyżej objawów może być również pierwszym sygnałem alergii.
  • jeżeli ogólnie zdrowe i zadbane dziecko gwałtownie zaczyna kasłać lub krztusić się podczas zabawy czy jedzenia. wówczas możemy przypuszczać, że do jego dróg oddechowych dostało się ciało obce. Najczęściej jest to niewielki fragment zabawki. W takiej sytuacji tchawica szybko opuchnie i uniemożliwi oddychanie. Konieczna jest szybka interwencja lekarza.

CZYTAJ TEŻ:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze leku na KASZEL MOKRY i ZAPALENIE ZATOK

Sposoby NA KASZEL. Pięć sprawdzonych recept NA KASZEL

Warto wiedzieć

Kaszel u noworodka

Może być objawem przeziębienia. U leżącego dziecka wydzielina spływa do gardła i drażni je. Inną przyczyną kaszlu bywa przetoka przełykowo-tchawicza – wtedy dziecko kaszle i krztusi się przy karmieniu. W obu przypadkach konieczna jest konsultacja u pediatry.

miesięcznik "Zdrowie"