Domowe sposoby na zapalenie zatok
Domowe sposoby na zapalenie zatok są przeznaczone dla osób, które zmagają się z charakterystycznym rozpychającym bólem u nasady nosa, który promieniuje na czoło podczas pochylania się lub wysiłku. Szybko przyniosą one ulgę, jednak nie zlikwidują przyczyny problemu. Jakie są domowe sposoby leczenia zapalenia zatok?
Domowe sposoby na zapalenie zatok pomogą złagodzić objawy stanu zapalnego zatok, takie jak: katar oraz ból i ucisk w okolicach nosa, skroni i czoła, które nasilają się przy schylaniu głowy bądź podczas wysiłku. Należy jednak pamiętać, że są to środki doraźne, tzn. przynoszą tylko chwilową ulgę. By zdiagnozować chorobę i zlikwidować jej przyczynę, konieczna jest wizyta u lekarza. Sprawdź, jakie są domowe sposoby leczenia zapalenia zatok.
Spis treści
- Domowe sposoby na zatoki: kompresy z soli
- Domowe sposoby na zapalenie zatok: okład z grochu
- Domowe sposoby na zapalenie zatok: inhalacje
- Domowe sposoby na zapalenie zatok: maści rozgrzewające
- Domowe sposoby na zapalenie zatok: cebula i czosnek
- Domowe sposoby na zapalenie zatok: przyprawy kuchenne
- Domowe sposoby na zapalenie zatok: nalewka z czosnkiem i kwiatami dziewanny
Domowe sposoby na zatoki: kompresy z soli
Na zapchane i bolące zatoki pomoże ciepły kompres z leczniczej soli jodowo-bromowej (można ją kupić w aptece). Wystarczy kilka garści gruboziarnistej soli podgrzać na patelni, następnie zawinąć ją w płócienną ściereczkę i przyłożyć do czoła. Uwalniające się z woreczka związki jodu i bromu przyspieszą proces oczyszczania nosa.
Aby nie przyłożyć do twarzy zbyt gorącego kompresu, przed zabiegiem należy sprawdzić jego temperaturę na wewnętrznej części przedramienia. Po takiej rozgrzewającej terapii przez kilka godzin lepiej nie wychodzić na chłodne powietrze.
Domowe sposoby na zapalenie zatok: okład z grochu
Do lnianego woreczka lub bawełnianej skarpetki wsyp kilka łyżek grochu, a potem włóż na kilka minut do piekarnika nagrzanego do 60 st. C. Do grochu można dodać 1-2 łyżki leczniczej soli jodowo-bromowej.
Domowe sposoby na zapalenie zatok: inhalacje
Inhalacje, czyli wdychanie pary wodnej wraz z aromatem ziół czy olejków eterycznych, pomogą rozrzedzić wydzielinę, ułatwią oddychanie i zmniejszą ból. Do wykonania tego prostego zabiegu będą potrzebne miska z gorącą wodą i ręcznik.
Jeśli dokucza ci tylko ból u nasady nosa, możesz wykonać inhalację na bazie roztworu z soli. Do miski z 2 l gorącej wody wsyp 4-6 łyżek soli kuchennej lub soli morskiej. Pochyl się nad parującą wodą, na głowę nałóż ręcznik (tak, aby powstał namiot) i wdychaj nosem unoszące się opary. Wdychając parę wodną, należy mieć zamknięte oczy. Nie wolno również zbliżać twarzy do powierzchni gorącej wody, aby uniknąć oparzenia.
Jeśli objawem dodatkowym jest katar, wykorzystaj zioła o działaniu rozkurczowym, takie jak: rumianek, tymianek, mięta pieprzowa, szałwia i skrzyp polny. Możesz też dodać olejki eteryczne: eukaliptusowy, majerankowy, kamforowy, ziołowy, lawendowy lub olejek z mięty pieprzowej. Szczególnie polecany jest olejek eukaliptusowy, gdyż zawarte w nim związki lotne działają ściągająco na błony śluzowe nosa, dzięki czemu udrażniają go i ułatwiają oddychanie.
Wlej do miski ok. 1 l gorącej wody i dodaj ok. 50 gram pojedynczego zioła (lub mieszanki ziół), bądź wlej kilka kropli olejku. Inhalacja powinna trwać około 10 minut.
Aby inhalacja przyniosła pożądane efekty, trzeba ją wykonywać codziennie przez ok. 7 dni.
WAŻNE! Zabieg nie jest wskazany dla osób z cerą naczynkową.
Domowe sposoby na zapalenie zatok: maści rozgrzewające
Maści rozgrzewające łączą w sobie właściwości inhalacji i ciepłych okładów, tzn. działają przeciwbólowo, udrożniają nos i zatoki. W aptekach należy szukać maści eukaliptusowych, rozmarynowych, sosnowych oraz jałowcowych i kamforowych. Wystarczy niewielką ilość maści delikatnie wmasować w okolicę czoła i skroni. Następnie należy przewiązać głowę ciepłą opaską. Tej metody nie poleca się osobom z cerą wrażliwą i naczynkową, ponieważ maści przyczyniają się do pieczenia skóry.
Domowe sposoby na zapalenie zatok: cebula i czosnek
Współczesna fitoterapia poleca wdychanie oparów z rozkrojonej cebuli lub rozgniecionego czosnku. Jeśli ich zapach okaże się zbyt drażniący i wystąpi np. łzawienie oczu, należy przerwać kurację.
Domowe sposoby na zapalenie zatok: przyprawy kuchenne
Zapach kminku, podobnie jak woń cebuli czy czosnku, skutecznie udrażnia zapchany nos.
- Herbata z dodatkiem cynamonu lub imbiru ma działanie rozgrzewające i udrażniające górne drogi oddechowe.
- Do lnianego woreczka nasyp 5 garści gorczycy. Podgrzej ją (np. na patelni lub w piekarniku) i przyłóż do policzków i czoła. Jej drażniący zapach szybko zlikwiduje zalegającą w nosie wydzielinę. Ciepłe kompresy można przykładać kilka razy dziennie.
- Ten sam efekt przyniesie wdychanie świeżo startego chrzanu.
Domowe sposoby na zapalenie zatok: nalewka z czosnkiem i kwiatami dziewanny
W medycynie naturalnej nalewka z czosnku i kwiatów dziewanny, pita 3 razy dziennie, nie tylko udrażnia zatkane zatoki, lecz także działa bakteriobójczo i wspomaga regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych.
Sposób przygotowania: zmieszaj 10 posiekanych ząbków czosnku z garścią ususzonych kwiatów dziewanny i całość zalej szklanką spirytusu. Powstałą w ten sposób miksturę przelej do słoika, dokładnie zakręć i pozostaw w ciemnym, chłodnym miejscu na dwa-trzy tygodnie. Po tym czasie przecedź zawartość słoika przez gazę i rozlej do butelek. Nalewka jest gotowa do spożycia po ok. 5 miesiącach leżakowania.
Polecany artykuł:
Jak dbać o zatoki? [wideo]
Nie ma jednego, idealnego sposobu na dbanie o zatoki i zabezpieczanie się przed ich infekcjami. Jednak stosując pewne proste zasady w codziennym życiu, możemy wspomóc prawidłowe funkcjonowanie zatok.
Porady eksperta
Polecany artykuł: