Czy tabletki do ssania skutecznie likwidują ból gardła?
Choć tabletki do ssania na ból gardła przynoszą ulgę, mechanizm ich działania pozostaje tajemnicą. Proces zapalny w gardle toczy się przecież nie na powierzchni błony śluzowej, ale we wnętrzu komórek, z których jest zbudowana. Jak zatem działają tabletki do ssania i dlaczego likwidują ból gardła?
Spis treści
Tabletki do ssania na ból gardła zawierają substancje, które tylko w niewielkim stopniu (lub wcale) przenikają do wnętrza komórek błony śluzowej gardła i nie ma to znaczenia leczniczego. Wydawać by się więc mogło, że jedynym pozytywnym skutkiem ssania tabletek jest zwiększone wydzielanie śliny, dzięki czemu gardło jest bardziej nawilżone.
Tabletki do ssania mogą pomóc, gdy zaczniesz je brać zanim infekcja się rozwinie, czyli przy pierwszych objawach, np. drapaniu w gardle.
Ssanie tabletek przed wizytą u lekarza może zmienić wygląd śluzówki i utrudnić postawienie właściwej diagnozy.
Jak działają tabletki do ssania na ból gardła?
W rzeczywistości jednak działanie tabletek do ssania jest szersze. Większość tabletek głównie uśmierza ból gardła, ale niektóre niszczą także bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne oraz drożdżaki Candida albicans (septolete, halset, sebidin plus). Inne dodatkowo łagodzą objawy suchego kaszlu i zmniejszają przekrwienie śluzówki (olbas, bronchicum). Wszystkie działają przeciwzapalnie, ułatwiając przełykanie. Odkażają też jamę ustną, dlatego są zalecane również przy zapaleniach dziąseł oraz nieświeżym oddechu związanym z chorobami przyzębia.
Tabletki do ssania na ból gardła: środki ostrożności
» Większość tabletek do ssania może być podawana dzieciom, ale zawsze należy to sprawdzić na ulotce. » Kobiety w ciąży i karmiące powinny skontaktować się z lekarzem zanim zaczną brać jakiekolwiek leki.» Jednym z enzymów stanowiących składnik tabletek do ssania jest lizozym. Osoby uczulone na białko kurze powinny unikać takich specyfików. » Błędem jest ssanie tabletek zawierających antybiotyki (najczęściej batytracynę lub tyrotrycynę), które mogą doprowadzić do uodpornienia się na ich działanie.» Niektóre leki na gardło mogą wywoływać uczucie przytępienia języka (jest on wtedy nienaturalnie sztywny) lub zabarwiać zęby.
Porady eksperta