Chrapanie może być objawem bezdechu sennego

2008-04-11 13:52

Chrapanie to nie tylko nieprzyjemne odgłosy dochodzące z sypialni! To często problem medyczny - chrapanie może być objawem bezdechu, a ten przyczyną depresji i nadciśnienia. Chrapania można się jednak pozbyć raz na zawsze - dzięki zabiegowi Celon.

Chrapanie może być objawem bezdechu sennego
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Chrapanie: groźny bezdech
  2. Tylko pół godziny i po kłopocie
  3. Zalety systemu Celon

Chrapanie powstaje wskutek drgania wiotkiej części podniebienia i języczka. Podczas snu rozluźniają się mięśnie podniebienia miękkiego, a przy ułożeniu ciała na plecach język się cofa (zapada), usta otwierają i dochodzi do zwężenia kanału nosa oraz gardła. Powietrze coraz trudniej przeciska się do płuc, wiruje i wywołuje charakterystyczne dźwięki. Skutek – stopniowo zmniejsza się liczba wdechów, stają się one coraz płytsze, co prowadzi do zaburzenia naturalnego procesu oddychania i niedotlenienia.

Chrapanie: groźny bezdech

Z czasem pojawia się chwilowe zatrzymanie oddychania - bezdech sennym. Bezdech bywa niebezpieczny dla życia, a samo chrapanie jest zdecydowanie niezdrowe, bo niedotleniony organizm gorzej funkcjonuje. A ponadto po przebudzeniu osoba chrapiąca odczuwa bóle głowy, osłabienie, przygnębienie oraz zmęczenie. Po latach zaś chrapanie może być przyczyną kłopotów z koncentracją i zapamiętywaniem, a nawet osłabić libido, zwiększyć ryzyko wypadków i depresji, doprowadzić do zaburzeń pracy układu krążenia, np. do nadciśnienia czy przerostu prawej komory serca. Jest wiele metod likwidowania chrapania. Prezentujemy jedną z najnowszych – Celon.

Ważne

  • Japończycy wynaleźli specjalną poduszkę z mikrofonem, która na odgłos chrapania podnosi się z jednej strony i odwraca głowę śpiącego na bok.
  • Z badań wynika, że ryzyko śmierci na skutek zawału serca lub udaru mózgu w grupie osób regparnie chrapiących jest 3,5 raza większe niż u tych, które chrapią rzadko lub wcale.
  • Laboratoria snu (są też w Polsce) to kliniki zajmujące się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń snu. Chory podłączony jest na noc do specjalnych urządzeń, które rejestrują procesy zachodzące podczas snu, np. ruch powietrza przez nos i usta oraz głośność chrapania.
  • Z powodu chrapania partnera co noc tracimy 1–1,5 godziny snu. Natężenie dźwięków, które wydobywają się z ust chrapiącego, może mieć wartość nawet 90 decybeli, czyli taką, jaką ma kosiarka do trawy...
  • Tylko pół godziny i po kłopocie

    Przed zabiegiem lekarz przeprowadza dokładny wywiad, wykonuje badanie laryngologiczne, a w razie potrzeby także specjalne badanie, pozwalające ocenić stopień upośledzenia oddychania w czasie snu.

    Pacjent musi być co najmniej 4 godziny na czczo, a 2 godziny przed zabiegiem przyjąć 2 tabletki leku przeciwbólowego. Po miejscowym znieczuleniu małżowin nosowych oraz podniebienia miękkiego możliwe jest jego wykonanie, czyli – mówiąc fachowo – zastosowanie termoterapii bipolarnej Celon. Dzięki użyciu bipolarnej elektrody uzyskuje się unikalny efekt koagulacji niskotemperaturowej. Zabieg przeprowadza się w ambulatorium, jest on mało inwazyjny i bezkrwawy. Po wprowadzeniu w podniebienie miękkie specjalnej elektrody przepuszcza się przez nią prąd – tworzy się tzw. łuk elektryczny. Wysoka temperatura sprawia, że z precyzyjnie wybranych tkanek podniebienia odparowuje woda. W ten sposób powstają w jego wnętrzu maleńkie blizny, które podnoszą ściany podniebienia do góry. Podniebienie usztywnia się i już nie opada, nawet w czasie leżenia na wznak. Zabieg trwa zaledwie 20 do 40 minut. Niezawodny i bez komplikacji Bezpośrednio po zabiegu od razu można wrócić do normalnych zajęć. Przez 3–4 dni w gardle może się jeszcze utrzymywać obrzęk i niewielki ból, które można opanować dostępnymi bez recepty środkami przeciwbólowymi. Przez 2 dni dobrze jest mniej mówić, żeby nie przesilać gardła. Już po godzinie można zjeść posiłek, ale przez 5 kolejnych dni należy unikać potraw gorących, pikantnych i produktów o ostrych krawędziach, np. chipsów czy frytek. W pierwszych dniach gojenia chrapanie może się jeszcze nieco nasilić. Po wygojeniu gardła, należy się zgłosić na wizytę kontrolną. Gdyby chapanie nie ustało, zabieg zawsze można powtórzyć, ale z dotychczasowej praktyki wiadomo, że takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko – w 98 proc. przypadków dolegliwość nigdy nie po wraca. Zabieg nie jest opłacany przez NFZ.

    Zalety systemu Celon

    • w trakcie przeprowadzania zabiegu w ogóle nie występuje krwawienie z tkanek (optymalna koagulacja)
    • wystarczy zastosowanie tylko znieczulenia miejscowego
    • po zabiegu powierzchnia gardła pozostaje nienaruszona (tzw. terapia śródmiąższowa)
    • zastosowanie elektrody bipolarnej powoduje, że prąd nie przepływa przez delikatne narządy i tkanki głowy oraz szyi
    • już godzinę po zabiegu pacjent  może wrócić do normalnych zajęć.
    Problem

    Domena panów, ale...

    • Statystycznie rzecz ujmując, częściej chrapią mężczyźni. Szacuje się, że dotyczy to około 70 proc. z nich. Ale chrapie również ponad 25 proc. kobiet, zwłaszcza w okresie menopauzy. W Polsce problem ten dotyczy w sumie około 8 mln dorosłych osób. Większość z nich wydaje irytujące bliskich dźwięki o różnym natężeniu, które zazwyczaj cichną po zmianie pozycji ciała podczas snu.
    • Jeśli bezdech pojawia się więcej niż 10 razy w ciągu godziny i trwa ponad 10 sekund – mówimy wtedy o zespole bezdechu sennego. Mogą mu towarzyszyć pocenie się i sinienie wskutek niedotlenienia. Bezdech i niedotlenienie będące skutkiem chrapania może być początkiem wielu chorób – układu oddechowego, krążenia, nerwowego. Poza wszystkim chrapanie jest utrapieniem dla współdomowników.
    miesięcznik "Zdrowie"