Choroba Meniere'a daje bardzo nieprzyjemne objawy. Poznaj jej przyczyny i sposoby leczenia
Choroba Meniere'a daje bardzo nieprzyjemne objawy: nagłe, bardzo gwałtowne ataki zawrotów głowy, prowadzące do nudności, wymiotów to jej znak rozpoznawczy. Co więcej, chorobie Meniere'a towarzyszą szumy uszne i postępująca utrata słuchu. Jakie są przyczyny i objawy oraz jak przebiega leczenie choroby Meniere'a?
Spis treści
- Choroba Meniere'a: objawy
- Choroba Meniere'a: przyczyny
- Choroba Meniere'a: badania diagnostyczne
- Choroba Meniere'a: leczenie zachowawcze
- Choroba Meniere'a: leczenie dobębenkowe
- Choroba Meniere'a: leczenie operacyjne
- Choroba Meniere'a: wpływ na życie chorego
Choroba Meniere'a jest chorobą ucha wewnętrznego. Charakterystyczne są ciężkie ataki zawrotów głowy, postępujący niedosłuch odbiorczy, szum uszny i uczucie pełności w uchu. Po wielu latach trwania choroby, stwierdza się głęboki niedosłuch odbiorczy w chorym uchu. Choroba Meniere'a rozpoczyna się w różnym wieku, ale najczęściej jej początek przypada na wiek 30-50 lat. W równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn.
Choroba Meniere'a rozpoczyna się w jednym uchu, ale u około 45 procent pacjentów z czasem (od kilku miesięcy do nawet kilkudziesięciu lat) rozwija się również w drugim uchu. Ma to znaczenie przy podejmowaniu decyzji o sposobie leczenia.
Choroba Meniere'a: objawy
Choroba Meniere'a manifestuje się nagłymi, zwykle zupełnie niespodziewanymi dla chorego, atakami. W trakcie napadu nie pojawia się ból głowy, jednak występują:
- nudności
- wymioty
- oczopląs pochodzenia obwodowego
- zawroty głowy
- objawy wegetatywne
- zblednięcie skóry
- zlewne poty
- szum w uchu
- uczucie rozpierania w uchu
Chory nie traci przytomności, ale kontakt z nim może być bardzo utrudniony. Po każdym kolejnym napadzie pogarsza się słuch odbiorczy. Przytomność jest zawsze zachowana i nie występuje ból głowy, napady występują z różną częstotliwością. Niekiedy może wystąpić tzw. status meniericus, w którym napady trwają nieprzerwanie lub z niewielkimi przerwami przez kilka godzin, a nawet dni.
Choroba Meniere'a: przyczyny
Choroba Meniere'a polega na nadmiernym gromadzeniu się płynu w błędniku błoniastym - tworzy się wodniak endolimfatyczny błędnika. Najprawdopodobniej dochodzi do tego na skutek:
- czynników genetycznych (wewnątrzpochodna choroba Meniere'a)
- późnych następstw czynników infekcyjnych, metabolicznych, urazowych, polekowych, alergicznych, reumatoidalnych, naczyniowych, w przebiegu niektórych chorób kości skroniowej i innych (zewnątrzpochodna choroba Meniere'a)
Choroba Meniere'a: badania diagnostyczne
Chorobę Meniere’a diagnozuje się po szczegółowym badaniu pacjenta, drogą eliminacji innych schorzeń oraz na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem. Wykonuje się następujące badania:
- badania narządu słuchu (audiometria tonalna, audiometria słowna, audiometria impedencyjna, audiometria odpowiedzi wywołanych z pnia mózgu, próby nadprogowe)
- badania układu równowagi (kliniczne badanie otoneurologiczne, videonystagmografia, badanie dynamicznej ostrości widzenia, badanie miogennych przedsionkowych potencjałów wywołanych, komputerowa posturografia dynamiczna)
- badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny)
- badania konsultacyjne (neurologiczne, okulistyczne)
Choroba Meniere'a: leczenie zachowawcze
Leczenie zachowawcze w chorobie Meniere'a polega na stosowaniu leków przeciwhistaminowych, poprawiających krążenie krwi w uchu wewnętrznym oraz mózgu, przeciw zawrotom głowy, naczyniowych, oraz blokerów kanału wapniowego.
Choroba Meniere'a: leczenie dobębenkowe
Leczenie dobębenkowe (transtympanalne) polega na wstrzyknięciu kortykosterydów lub gentamycyny bezpośrednio do jamy bębenkowej, stąd drogą dyfuzji przenikają one do wnętrza błędnika. Wstrzyknięcie wykonuje się bardzo cienką igłą w znieczuleniu miejscowym.
- kortykosterydy stosuje się we wczesnych stadiach choroby, w okresie jej zaostrzenia, dla wyciszenia objawów, poprawy słuchu, zmniejszenia nasilenia szumu usznego i uczucia pełności; to metoda bezpieczna dla słuchu, ale jej skuteczność nie przekracza 50 procent, z uwagi na praktycznie brak powikłań, można ją stosować na każdym etapie choroby, także po przeprowadzonym leczeniu operacyjnym
- gentamycynę stosuje się w przypadkach zaostrzenia choroby u pacjentów, u których choroba spowodowała już głęboki niedosłuch; zadaniem gentamycyny jest zniszczenie błędnika; metoda ta skutecznie zapobiega atakom zawrotów, ale niesie ze sobą aż 30 procentowe ryzyko dalszego pogorszenia słuchu; poza tym część chorych skarży się na długo utrzymujące się zaburzenia równowagi.
Choroba Meniere'a: leczenie operacyjne
Leczenie operacyjne jest w przypadku choroby Meniere'a najbardziej skutecznym sposobem na zlikwidowanie ataków zawrotów głowy. Należy jednak pamiętać, że cały czas jest to jedynie leczenie objawowe, likwidujące zawroty, a choroba toczy się w błędniku dalej.
Najskuteczniejszą metoda operacyjną jest operacja przecięcia nerwu przedsionkowego tak, by uniemożliwić przekazywanie informacji o zawrotach głowy z błędnika do mózgu. To jedyny zabieg operacyjny, który przy 100-procentowej skuteczności likwidowania ataków zawrotów głowy, pozwala na zachowanie słuchu.
Choroba Meniere'a: wpływ na życie chorego
Choroba Meniere'a, mimo że nie jest śmiertelna, to może wywołać spustoszenie w życiu chorego. Nieprzewidywalny charakter choroby Meniere'a, niespodziewane silne ataki wirowych zawrotów głowy z nudnościami i wymiotami, których w żaden sposób nie można powstrzymać, powodują znaczne ograniczenia w życiu chorego. Strach przed atakami potrafi całkowicie sparaliżować chorego. Co więcej, naturalny przebieg choroby obejmuje okresy zaostrzeń z częstymi atakami zawrotów i szybko postępującym niedosłuchem i okresy naturalnych remisji, które mogą utrzymywać się przez lata.
Porady eksperta