Od kataru po ropień. Jakie są przyczyny bólu nosa?
Ból nosa może wystąpić z błahego powodu jakim będzie katar, ale też ze znacznie poważniejszych przyczyn, do jakich można zaliczyć zapalenie zatok czy ropniaki zatoki czołowej. Nos to bardzo wrażliwa część naszego ciała, więc również nawet drobny uraz może wywołać trudny do zniesienia ból. Sprawdź, dlaczego boli nos?
Spis treści
- Ból nosa - ostry nieżyt
- Ból nosa - przewlekły nieżyt
- Ból nosa - zapalenie zatok
- Ból nosa - ropniak zatoki czołowej
- Ból nosa - ostre zapalenie zatoki sitowej
- Ból nosa - złamanie kości nosowych
- Ból nosa - czyrak nozdrzy
- Ból nosa - ciało obce w nosie
- Ból nosa - nerwoból nosowo-rzęskowy
- Ból nosa - ropień przegrody nosa
- Ból nosa - kilak nosa (trzeciorzędowa kiła nosa)
- Ból nosa - nosacizna
Ból nosa, wywołany przez zwykły katar, który utrzymuje się przez tydzień, można przetrwać bez pomocy lekarza, ratując się kroplami do nosa. Ale, gdy dolegliwość utrzymuje się dłużej lepiej zapytać lekarza, co nam dolega i dlaczego boli nos?
A ten może nas boleć z różnych przyczyn i w różnych miejscach.
Ból nosa - ostry nieżyt
Towarzyszy mu uczucie pełności i bólu w nosie. Boli tez czoło i nosowa część gardła. Nos jest zatkany i cieknie z niego wodnista wydzielina. Możemy częściowo stracić węch.
U części chorych pojawi się ból gardła. Po ostrym początku schorzenia, któremu towarzyszy częste kichanie, wydzielina w nosie gęstnieje i trudno ją usunąć.
Może pojawić się gorączka (nawet 39,5 st. C). Skóra na skrzydełkach nosa jest podrażniona i bolesna przy dotyku. Trzeba szukać fachowej pomocy, aby nie doszło do zajęcia zatok.
Ból nosa - przewlekły nieżyt
W przewlekłym przerostowym nieżycie nosa występuje uczucie ucisku lub nawet bólu u nasady nosa oraz przewlekłe zatkanie przewodów nosowych.
Suchy nieżyt nosa objawia się silnym wysychaniem śluzówki w nosie, odczuwaniem nieprzyjemnego pieczenia oraz uczuciem zatkania, które nie jest spowodowane obrzmieniem.
Ból nosa - zapalenie zatok
Ból występujący przy zapaleniu zatok nosowych obejmuje zazwyczaj nasadę nosa i dolną część czoła. Bóle spowodowane chorobą zatok mogą mieć postać ostrych, strzelających bólów, promieniujących do oczu.
Innym rodzajem bólu będzie ból z uczuciem pełności i ciężaru w nosie. Ucisk poniżej dna zatoki na wewnętrzny kąt oczodołu przy podstawie nosa jest zwykle bardzo bolesny.
Ból nosa może się nasilać w nocy, co znacznie utrudnia wypoczynek. W niektórych przypadkach mogą pojawić się zawroty głowy nasilające się przy pochylaniu się lub wstawaniu.
Czytaj też: Domowe sposoby na zapalenie zatok
Ból nosa - ropniak zatoki czołowej
Ból jest objawem typowym dla tego schorzenia. Zazwyczaj obejmuje okolicę łuku brwiowego, ale dość często rozlewa się także na podstawę nosa.
Najsilniejszy ból występuje rano, zaraz po wstaniu z łóżka. W ciągu dnia stopniowo zanika. Powstaniu ropniaka sprzyjają urazy, swoiste choroby zakaźne (grypa). Objawem ropniaka zatoki czołowej jest znaczna wrażliwość na ucisk lub opukiwanie, zwłaszcza blaszki oczodołowej.
Pojawia się też ropna lub śluzowo-ropna i obfita wydzielina z nosa. Chory traci węch. Dokuczliwym objawem będzie też ropa sącząca się z przestrzeni między małżowiną środkową a zewnętrzną ścianą nosa.
Czytaj też: Kolor kataru - o czym świadczy kolor wydzieliny z nosa?
Ból nosa - ostre zapalenie zatoki sitowej
Towarzyszy mu nieprzyjemne uczucie ucisku, narastające aż do bólu, u nasady nosa i w okolicy jego grzbietu. Może wystąpić także ból głowy, ale obejmuje on połowę, a potem całą głowę.
Występuje uczucie pełności między oczami, a czasem również umiarkowanie silny ból w okolicy sitowej i wokół kości nosa.
Może się pojawić śmietanowaty, gęsty śluz, który chory usuwa z nosa z dużą trudnością. Niekiedy schorzeniu towarzyszy dzwonienie w uszach i pogorszenie widzenia.
Nietypowym objawem są napady dychawicy i kaszel, albo jednostronne porażenie podniebienia miękkiego.
Ból nosa - złamanie kości nosowych
Przy złamaniu pojawia się ostry i silny ból w okolicy grzbietu nosa. Do złamania kości nosa dochodzi po urazie. Często nos jest skrzywiony lub zapadnięty.
Pojawia się obrzęk i trzeszczenie oraz krwawienie z nosa. W takich sytuacjach konieczne jest RTG nosa oraz specjalistyczne złożenie kości.
Czytaj też: Złamany nos - objawy, leczenie i pierwsza pomoc
Ból nosa - czyrak nozdrzy
W nozdrzach lub tuż przy nich w skórze lub błonie śluzowej, pokrywającej chrząstkę, tworzą się małe, ale bolesne nacieki.
Ból jest bardzo intensywny, dopóki nie wykona się nacięcia lub nie nastąpi samoistne pęknięcie czyraka. Czyraki nozdrzy w okresie pełnego rozwoju są czerwone, wyraźnie wystają ponad śluzówkę nosa, a w centrum mają żółtawą wyniosłość nad zbiornikiem ropy.
Czyrak nozdrzy może spowodować powiększenie węzłów chłonnych nad żuchwą.
Ból nosa - ciało obce w nosie
Zdarza się, że ciało obce w nosie nie wywołuje objawów, które od razu dostrzegamy. Zdarza się jednak, że staje się przyczyną bólu i innych dolegliwości np. uczucia pełności w nosie.
Ciało obce w nosie może ogranicza swobodne oddychanie. Może tez pojawić się śluzowo-ropna wydzielina. Chory nie jest w stanie oczyścić nosa samodzielnie. Musi to zrobić laryngolog.
Ból nosa - nerwoból nosowo-rzęskowy
Ból towarzyszący tej dolegliwości rozchodzi się w dół bocznych powierzchni nosa, do czoła i oczodołów.
Promieniuje do małego obszaru ograniczonego łukiem brwiowym od góry.
Czasami ból sięga aż do koniuszka nosa. Ból ma charakter przemijający. Często jednak, bez zastosowania właściwego leczenia, powraca.
Ból nosa - ropień przegrody nosa
Objawia się bólem i uczuciem pełności, rozpierania, które promieniuje do pośredniej części nosa. Może wystąpić obrzęk i zatkanie nosa. Często pojawia się też wydzielina o przykrym, mdlącym zapachu. Ropień może powstać po urazie.
Ból nosa - kilak nosa (trzeciorzędowa kiła nosa)
We wczesnym okresie choroby pojawia się ból w okolicy grzbietu nosa i czoła, nasilający się w nocy, który narasta, gdy dochodzi do martwicy.
Zwykle jest to powikłanie po przebytej kile. Objawem jest wyciek cuchnącej wydzieliny śluzowo-ropnej i strupów z nosa. Konsekwencją choroby może być przedziurawienie przegrody nosa, zapadnięcie się nosa lub nozdrzy przednich oraz zwężenie nosa. Konieczne jest specjalistyczne leczenie.
Ból nosa - nosacizna
To zakaźna choroba odzwierzęca, która u ludzi występuje bardzo rzadko. Okres wylęgania choroby wynosi od 2 tygodni do nawet kilku miesięcy.
Wyróżnia się dwie postacie nosacizny:
- Postać ostra - początkowo objawia się gorączką powyżej 40 st. C. Następnie pojawiają się guzki i wrzody na błonie śluzowej nosa, wypływ z nosa (najpierw śluzowo-ropny, potem krwisty) oraz silny obrzęk węzłów chłonnych żuchwowych.
- Postać przewlekła - może trwać miesiącami, a nawet latami. W tej postaci objawy mogą dotyczyć płuc, nosa, skóry.
Czytaj też: CHOROBY ODZWIERZĘCE (zoonozy)
Polecany artykuł:
Mniej częste przyczyny bólu nosa:
- Włókniak - włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała, także w nosie. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, to nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, bo nie złośliwieje. Stanowi natomiast problem estetyczny i dlatego wiele osób decyduje się na ich usunięcie.
- Polipy nosa - Polipy nosa to dolegliwość charakteryzująca się miękkimi guzkami pojawiającymi się w nosie jako skutek zmian zapalnych lub alergicznych. Polipy nie są groźne, ale powodują zaburzenia drożności nosa, węchu, nieżyt nosa oraz ból przy pozbywaniu się wydzieliny.
- Muszyca – choroba wywołana przez larwy muchówek. Towarzyszy jej niedrożność i dotkliwa irytacja nozdrzy. W niektórych przypadkach występuje obrzęk twarzy i wysoka gorączka. Zdarzają się przypadki śmiertelne.
Porady eksperta