Ból gardła przy przełykaniu śliny? Sprawdź, co może być przyczyną
Ból gardła przy przełykaniu spowodowany jest najczęściej zakażeniami górnych dróg oddechowych. Przeczytaj, jakie są tego przyczyny i dowiedz się, jak poradzić sobie z tą dolegliwością!
Spis treści
- Ból gardła przy przełykaniu śliny - przyczyny
- Ból gardła przy przełykaniu śliny - jak zapobiec
- Sposoby na ból gardła przy przełykaniu
- Jak zapobiegać bólowi gardła?
Ból gardła przy przełykaniu śliny jest bardzo uciążliwy. Nic dziwnego - średnio co kilkanaście sekund przełykamy ślinę. To dość często, wziąwszy pod uwagę fakt, że podczas przełykania ból gardła odczuwamy intensywniej. Ból gardła przy przełykaniu występuje zarówno przy zakażeniach wirusowych, jak i bakteryjnych.
Co więcej zwiększa się on również wtedy, gdy jemy czy pijemy i często towarzyszą mu: uczucie drapania, chrypka, pieczenie w gardle.
Ból gardła przy przełykaniu śliny - przyczyny
Ból gardła przy zakażeniach górnych dróg oddechowych najczęściej powodują wirusy (85-95% przypadków bólu gardła w przypadku dorosłych i dzieci do lat 5 i 70% w przypadku dzieci w wieku 5-16 lat) bądź bakterie.
Wirus zakaża nos i gardło, co powoduje stan zapalny, a z tego z kolei wynika uszkodzenie nabłonka ich śluzówki.
Nasz organizm reaguje odpowiedzią immunologiczną, pojawiają się więc mediatory zapalenia, na skutek czego następuje wzrost wytwarzania przez błonę śluzową nosa obfitej wydzieliny, powodującej obrzęk śluzówki. Oprócz obrzęku pojawia się ból gardła i trudności w przełykaniu.
Dzieje się tak, gdyż błona śluzowa gardła jest zaczerwieniona i często wysuszona (m.in. na skutek spania z otwartymi ustami), migdałki natomiast się rozpulchniają. Dochodzi do powstania małych pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem. Przełykanie i nieodpowiednia wilgotność przekrwionej błony śluzowej gardła prowadzą do jej zwiększonego podrażnienia, a co za tym idzie – intensyfikacji bólu.
Ból gardła przy przełykaniu śliny - jak zapobiec
Ból gardła przy przełykaniu szczególnie odczuwamy w nocy i rano, ponieważ podczas snu nie możemy odpowiednio go nawilżać – nie przyjmujemy płynów i oddychamy przez usta. Co więcej, w nocy wydzielina z nosa/zatok spływa po tylnej ścianie gardła.
Aby zminimalizować poranny ból gardła, przygotuj sobie przed snem wodę do picia, po którą sięgniesz w przypadku nocnej pobudki, wieczorem przewietrz sypialnię.
Sięgnij również po odpowiednie leki na ból gardła.
Sposoby na ból gardła przy przełykaniu
Warto stosować domowe sposoby na ból gardła:
- Wypijaj dziennie co najmniej 1,5 l płynów, by nawilżyć błonę śluzową gardła – pij wodę, zieloną herbatę lub herbatę z miodem.
- Płucz gardło roztworem soli (która ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe) – najlepiej kilka razy dziennie i przy użyciu ciepłej (nie zimnej lub gorącej) wody.
- Zastosuj płukanki ziołowe (np. z rumianku, tymianku, szałwii, czarnego bzu) – przygotuj intensywny wywar, ostudź, płucz kilka razy dziennie.
- Stosuj inhalacje parą wodną, nawilżającą wysuszone gardło.
- Nie zapominaj o lekach – domowe sposoby mogą być bowiem uzupełnieniem leczenia, ale zwłaszcza w przypadku bakteryjnego zapalenia gardła okażą się niewystarczające.
Jak zapobiegać bólowi gardła?
- Unikaj substancji, które mogą podrażnić gardło – tytoniu, ostrych potraw.
- Regularnie – co najmniej 2 razy w roku – odwiedzaj dentystę i dbaj o higienę jamy ustnej.
- Wietrz mieszkanie i swoje miejsce pracy – dbaj o odpowiedni (40-60%) poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach.
- Ubieraj się stosowanie do pogody – nie przegrzewaj ani nie chłodź organizmu.
- Postaw na zdrowy tryb życia: uprawiaj sport, wprowadź do swojego menu zdrowe produkty, pamiętaj o czasie na wypoczynek.