Angina Plauta-Vincenta: przyczyny, objawy, leczenie
Angina Plauta-Vincenta to angina, na którą chorują tylko mężczyźni. To nie żart - naprawdę istnieje specyficzna postać ropnego zapalenia migdałków podniebiennych, która dotyka niemal wyłącznie mężczyzn. Schorzenie nazwano anginą Plauta-Vincenta od nazwisk uczonych, którzy jako pierwsi opisali ten specyficzny rodzaj zapalenia gardła.
Spis treści
- Angina Plauta-Vincenta: objawy
- Angina Plauta-Vincenta: diagnostyka
- Angina Plauta-Vincenta: leczenie
- Angina [wideo]
Angina Plauta-Vincenta (angina wrzodziejąco-błoniasta), znana też jako męska angina, to choroba prawdopodobnie wywoływana przez bakterie - wrzecionowce i krętki - w wymazie pobranym z gardła znajduje się Fusobacterium necrophorum, Leptotrichia buccalis i Treponema vincenti. Lekarze jednak nie są pewni, czy te bakterie są bezpośrednią przyczyną choroby, czy pojawiają się na migdałkach w wyniku wtórnego nadkażenia. Angina Plauta-Vincenta częściej występuje u osób młodych, zaniedbujących higienę jamy ustnej, niedożywionych.
Angina Plauta-Vincenta: objawy
Ogólne objawy anginy Plauta-Vincenta są dość łagodne i dotyczą tylko jednego migdałka. Należą do nich:
- złe samopoczucie
- stany podgorączkowe
- uczucie "zawadzania" w gardle
- odynofagia czyli kłopoty z przełykaniem - jednostronne
- cuchnący oddech
Angina Plauta-Vincenta: diagnostyka
Lekarz w trakcie badania stwierdza, że migdałek jest pokryty brudnoszarym nalotem, który daje się łatwo oddzielić, ale wywołuje to krwawienie. Pod warstwą nalotu występuje głębokie owrzodzenie. Zmiany na migdałku występują w jego górnym biegunie, ale mogą rozprzestrzeniać się na inne okolice jamy ustnej, np. podniebienie, dziąsła, drugi migdał lub policzki.
Stawiając diagnozę, przede wszystkim należy wykluczyć choroby nowotworowe migdałków podniebiennych i ostrą białaczkę - pobiera się wycinek lub wykonuje biopsję. Poza tym anginę Plauta-Vincenta różnicuje się z błonicą i anginą agranulocytarną.
Angina Plauta-Vincenta: leczenie
Leczeniem pacjenta z męską anginą powinien się zająć laryngolog. Terapia polega na przyjmowaniu antybiotyków z grupy penicylin, metronidazolu oraz leków zwalczających objawy, czyli przeciwgorączkowych i odkażających. Zwykle nalot oddziela się od migdałka po 1-2 tygodniach i owrzodzenie się goi. Czasem jednak nalot musi być usunięty mechanicznie.
Polecany artykuł:
Angina [wideo]
Angina to choroba, której w żadnym wypadku nie można bagatelizować. Jakie są jej objawy? Czy ostry ból gardła zawsze oznacza anginę? Jak wygląda leczenie tej choroby? Wszelkie wątpliwości dotyczące anginy rozwieje nasz ekspert.
miesięcznik "Zdrowie"
Porady eksperta