Zwiększamy produkcję kolagenu bez suplementacji. Dietetyk radzi, jak to zrobić

2024-09-30 19:34

Zmarszczki i utrata jędrności skóry, łamliwość i przedwczesne wypadanie włosów, kruchość kości i podatność na złamania - to wszystko mogą być skutki niedoboru kolagenu w naszym ciele. Dietetyk kliniczny i technolog żywienia, dr Bartek Kulczyński wyjaśnia, czy przy sporym zapotrzebowaniu na to białko można je pozyskać naturalnie.

Zwiększamy produkcję kolagenu bez suplementacji. Dietetyk radzi, jak to zrobić
Autor: GettyImages

Dr Kulczyński jest naukowcem, który swoją wiedzą chętnie dzieli się w sieci. Na swoim kanale YouTube opowiada, jak powinna wyglądać zdrowa dieta, aby zażegnać choroby, zmniejszyć ich ryzyko.

Były redaktor czasopisma naukowego "Postępy Dietetyki w Geriatrii i Gerontologii", dietetyk i technolog żywności, który ma w dorobku ok. 70 publikacji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym (w takich wydawnictwach jak Elsevier, Springer czy Taylor & Francis) i ok. 300 artykułów popularno-naukowych, omawia popularne i ważne tematy, jak cukrzyca typu 2, odchudzanie czy żywienie w profilaktyce chorób. Proponuje też gotowe, zdrowe przepisy.

Tym razem wziął pod lupę modny kolagen, a dokładnie kwestię, czy jego suplementacja w ogóle ma sens i jak go pozyskiwać naturalnie.

Czego potrzebuje nasza skóra, aby była jędrna? I co ma z tym wspólnego kolagen?

Kolagen, czyli niezbędne białko

Nim zaczniesz szukać kolagenu w kremach, odżywkach, napojach czy żelach, warto uświadomić sobie, ze kolagen jest przede wszystkim w tobie, w twoim ciele.

Kolagen to po prostu rodzaj białka. W naszym organizmie ze wszystkich białek jest go najwięcej. Nie jest to jedna, konkretna substancja białkowa. Tworzą go aminokwasy: prolina, glicyna i hydroksyprolina.

Wszechobecny w naszym ciele kolagen to składnik tkanki łącznej, którego zadaniem jest spajanie różnych komórek budujących tkanki.

Jak przypomina dr Kulczyński, kolagen jest w skórze, mięśniach, kościach i ścięgnach, a nawet w naczyniach krwionośnych i rogówce oka. Nie tylko zapewnia wszystkim tym strukturom odpowiednią elastyczność i wytrzymałość, ale także wspomaga gojenie ran, regenerację stawów i kości, ułatwia swobodny przepływ krwi.

Uzasadnione jest więc pytanie, jak zapewnić odpowiedni poziom kolagenu w ciele.

Kolagen z suplementu czy z diety? "To nie ma większego znaczenia"

Dr Kulczyński ostrzega, że nawet jeśli suplementujesz czysty kolagen, w niektórych okolicznościach ten może w ogóle nie wbudować się w kości, stawy czy skórę i być bezużytecznym:

Przede wszystkim należy sobie uświadomić, że jedynym źródłem kolagenu w naszym ciele jest jego wewnątrzustrojowa produkcja

- tłumaczy ekspert i dodaje, że kolagen powstaje w przebiegu różnych reakcji biochemicznych, z wykorzystaniem wielu składników.

W układzie pokarmowym kolagen z proszku, żelu czy jedzenia zostaje strawiony do mniejszych cząsteczek, czyli peptydów i aminokwasów. Zostają one wchłonięte do krwiobiegu, a następnie zaczyna się produkcja właściwego kolagenu jakby od nowa.

Jeśli proces tej produkcji z jakiegoś powodu jest zaburzony, nic z tego nie będzie, a spożyty kolagen okaże się bezużyteczny dla ciała.

Prawidłowa produkcja kolagenu - jak do niej doprowadzić

Jak przypomina dr Kulczyński, prawidłowa produkcja kolagenu zależy przede wszystkim od witaminy C. Badania naukowe dowodzą, że ma ona szczególnie duże znaczenie przy produkcji kolagenu typu 1 i 3, a jej prawidłowy poziom w organizmie obniża ryzyko zachorowania na osteoporozę aż o 33 proc.

Nie ma też mocnego, odpornego kolagenu bez miedzi, dlatego osoby, które chcą zadbać o kolagen w ciele powinny pamiętać, że jej odpowiedni poziom w organizmie zapewni dieta uzupełniona w podroby, sezam, pestki słonecznika, ziemniaki i gorzką czekoladę.

Łatwiej o prawidłowy poziom i jakość kolagenu u tych osób, które nie stronią od mięsa, bo to jest dobrym źródłem żelaza, a bez niego również nie ma kolagenu. inne dobre źródła żelaza to ryby, jajka i rośliny strączkowe.

Żelazo jest lepiej przyswajalne w obecności wit. C i miedzi, co pokazuje, jak istotne są wzajemne powiązania między składnikami odżywczymi i zróżnicowana dieta.

Znaczenie ma też cynk, krzem i przede wszystkim te aminokwasy, z których kolagen powstaje. ich dobre źródła to ryby, drób, ser żółty, migdały, tofu czy rośliny strączkowe. Prolinę i glicynę zapewnia żelatyna.

Czyli co z tą suplementacją?

Moja opinia: w pierwszej kolejności dobrze jest zadbać o to, aby nie zabrakło nam składników, które kontrolują cały proces produkcji kolagenu w naszym ciele

- podsumowuje dietetyk.