Zapalenie stawu rzepkowo-udowego (kolano kinomana) - przyczyny, objawy i leczenie

2014-12-01 10:27

Zapalenie stawu rzepkowo-udowego to inaczej kolano kinomana. Jego objawy najczęściej pojawiają się pod­czas dłuż­szego sie­dze­nia ze zgię­tymi kolanami, np. podczas seansu w kinie - stąd potoczna nazwa. Kolano kinomana to poważne schorzenie, które, nieleczone, może doprowadzić nawet do cho­roby zwy­rod­nie­niowej stawu kola­no­wego. Jakie są przyczyny i leczenie kolana kinomana? Na czym polega leczenie i rehabilitacja?

Zapalenie stawu rzepkowo-udowego (kolano kinomana) - przyczyny, objawy i leczenie
Autor: Thinkstockphotos.com Zapalenie stawu rzepkowo-udowego to inaczej  kolano kinomana .

Spis treści

  1. Zapalenie stawu rzepkowo-udowego (kolano kinomana) - przyczyny i czynniki ryzyka
  2. Zapalenie stawu rzepkowo-udowego (kolano kinomana) - objawy
  3. Zapalenie stawu rzepkowo-udowego (kolano kinomana) - diagnoza
  4. Zapalenie stawu rzepkowo-udowego (kolano kinomana) - leczenie i rehabilitacja

Zapalenie stawu rzepkowo-udowego (kolano kinomana) to stan zapalny tej części kolana, która znajduje się pomiędzy rzepką a przednią częścią powierzchni stawowej kości udowej. Ze wszystkich stawów całego ciała to właśnie staw rzepkowo-udowy przenosi największe obciążenia, mogące przekraczać nawet 12-krotnie ciężar ciała człowieka. Obciążenie stawu jest szczególnie duże w czasie wykonywania przysiadów, podczas aerobiku czy gry w squash’a. Prawidłowo funkcjonujące kolano bez problemu może sobie z nim poradzić, jednak istnieją czynniki, które doprowadzają do uszkodzenia powierzchni chrzęstnych w stawie rzepkowo-udowym.

Zapalenie stawu rzepkowo-udowego (kolano kinomana) - przyczyny i czynniki ryzyka

Najczęstszymi przyczynami zapalenia stawu rzepkowo-udowego są nierównomierna praca kolan i przykurcze mięśni. Wtedy rzepka jest nierównomiernie obciążana, co wywołuje ból. Problem ten dotyczy głównie osób prowadzących siedzący tryb życia, których kolana są zawsze ugięte.

Na rozwój schorzenia narażone są także kobiety, które chodzą w butach na wysokich obcasach. Chodzenie w szpilkach sprawia, że kolana nie są do końca wyprostowane, co powo­duje per­ma­nentne obcią­ża­nie stawu rzepkowo-udowego.

Do uszkodzenia i stanu zapalnego stawu rzepkowo-udowego może przyczynić się także wada w budowie kolana - boczne ustawienie przyczepu więzadła rzepki na kości piszczelowej.

Zapalenie stawu rzepkowo-udowego (kolano kinomana) - objawy

Zapalenie stawu rzepkowo-udowgo początkowo daje uczucie dyskomfortu, które pojawia się podczas siedzenia. Wówczas ulgę przynosi zmiana pozycji. Jednak w miarę postępu choroby pojawiają się:

  • trzeszczenie, chrobotanie, a nawet strzelanie wewnątrz kolana, które nasila się podczas zginania kolana, a więc m.in. podczas chodzenia po schodach, wykonywania przysiadów czy pływania żabką;
  • ból kolana, który pojawia się podczas dłuższego siedzenia ze zgiętymi kolanami lub podczas zginania kolana (np. wchodzenie po schodach), jest zlokalizowany z przodu kolana lub po bocznej stronie rzepki i ustępuje po wstaniu i zrobieniu kilku kroków;
    Ważne

    Zapalenie stawu rzepkowo-udowego - groźne powikłania

    Nieleczone zapalenie stawu rzepkowo-udowego może doprowadzić do uszko­dze­nia chrząstki sta­wo­wej i cho­roby zwy­rod­nie­niowej stawu kola­no­wego.

    Zapalenie stawu rzepkowo-udowego (kolano kinomana) - diagnoza

    Rozpoznanie stawia się na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego pacjenta i ewentualnym zdjęciu RTG kolana.

    W czasie diagnozy lekarz powinien wykluczyć inne choroby, które objawiają się bardzo podobnie, takie jak: bocz­ne przy­parcie rzepki, zapa­le­nie ciała Hoffy czy zapa­le­nie błony mazio­wej.

    Zapalenie stawu rzepkowo-udowego (kolano kinomana) - leczenie i rehabilitacja

    Podstawową formą leczenia jest odciążenie kolana i wykonywanie specjalnych ćwiczeń, których celem jest odpowiednie rozciąganie oraz wzmacnianie mięśni. Ponadto można zażyć leki, które zmniejszą ból. Pomocne mogą się okazać także fizy­ko­te­ra­pia i kinesiotaping.

    Jeśli leczenie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, konieczna może być artroskopia stawu kolanowego. Operacja polega na wprowadzaniu urządzenia zwanego artroskopem (jest to kamera wysokiej rozdzielczości z własnym źródłem światła) poprzez dwa niewielkie nacięcia w okolicy stawu. Chirurg na monitorze śledzi obraz wysyłany z urządzenia. Za pomocą specjalnych, miniaturowych narzędzi, naprawia uszkodzone powierzchnie chrzęstne.

    Po zabiegu pacjent zwykle wraca do domu w ciągu tego samego dnia lub w dniu następnym. W obrębie stawu przez parę tygodni może występować obrzęk i dyskomfort. Po oracji rehabilitacja może trwać nawet 6 miesięcy.