Woda w kolanie - jak rozpoznać objawy wysięku w stawie kolanowym?
Woda w kolanie to schorzenie, które daje charakterystyczne objawy: rozległą opuchliznę w obrębie stawu kolanowego i ból. Pozostałe objawy zależą od tego, co jest przyczyną gromadzenia się wody w kolanie i jaka dokładnie część stawu kolanowego została uszkodzona.
Objawy tzw. wody w kolanie to najczęściej obrzęk, ból i sztywność kolana. Jeśli woda w kolanie jest wynikiem urazu, mogą pojawić się także siniaki.
Woda w kolanie - obrzęk
Charakterystycznym objawem wody w kolanie jest obrzęk wokół stawu kolanowego. Gromadzenie się płynu w obrębie stawu, w przestrzeni ograniczonej przez torebkę stawową, powoduje obrzęk stawu i powiększenie jego zarysów. Dotykając opuchniętego miejsca, można mieć wrażenie, że dotyka się woreczka wypełnionego wodą.
Obrzękowi mogą towarzyszyć zaczerwienienie oraz podwyższona ciepłota, które są konsekwencją napływu krwi do obrzękniętej tkanki.
Woda w kolanie - ból
Objawem wody w kolanie jest także ból kolana narastający podczas próby wykonania ruchu lub obciążania kończyny. Ból ten znika zwykle w czasie odciążenia kończyny.
Gdy doszło do uszkodzenia więzadeł pobocznych, pojawia się bolesność uciskowa w miejscu przyczepów więzadeł. Jeśli doszło do uszkodzenia łąkotek, pojawia się silny ból w okolicy szpary stawowej. Wówczas staw może zostać zablokowany i wyczuwalne jest przeskakiwanie w stawie. Z kolei podczas uszkodzenia więzadła krzyżowego słyszalny jest trzask w stawie w momencie urazu i uczucie "uciekania" kolana podczas próby obciążania kończyny.
Woda w kolanie - sztywność kolana
Sztywność kolana może powodować trudności ze zginaniem i prostowaniem kolana Wówczas często pojawia się także ból. U niektórych osób, podczas próby wyprostowania lub zgięcia kolana, płyn może przemieszczać się pod kolano.
Woda w kolanie - siniaki
Siniaki zwykle są konsekwencją urazu mechanicznego kolana, np. stłuczenia. W wyniku uderzenia mniejsze i większe naczynia krwionośne pękają. W ten sposób powstaje bolące zasinienie.