Ten nieznośny ból znają miliony ludzi. Nowy lek ma być skuteczniejszy od sterydów
Najpierw pojawia się ból, nieraz sztywność. Z czasem dołącza się ograniczenie ruchomości i strach o przyszłość. Choroba zwyrodnieniowa stawów prowadzi do niesprawności i obniża jakość życia, a popularne terapie wciąż nie przynoszą zadowalających efektów. Nowy lek w żelu to zmieni?
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest schorzeniem przewlekłym, które obejmuje przede wszystkim chrząstkę stawową i stopniowo ją niszczy. Dochodzi do niekorzystnych zmian w strukturze stawu, w tym jego charakterystycznego "wysuszenia".
Na styku stawów odbywa się "tarcie", które odpowiada za uporczywe dolegliwości i wreszcie utraconą ruchomość.
Świat od dawna szuka sposobu na tę poważną dolegliwość. Pomocne mają być choćby glikokortykosteroidy (potocznie nazywane sterydami), ale efekty wciąż nie są zadowalające. Chińscy badacze twierdzą, że ich nowy hydrożel nie tylko pomaga pokonać dolegliwości, ale zapobiega też powstawaniu kolejnych zwyrodnień w stawie.
Choroba zwyrodnieniowa stawów, czyli kryzys globalny
Wciąż nie wiemy na pewno, dlaczego stawy niszczeją przedwcześnie. Z pewnością problem a wiele przyczyn, w tym problemy autoimmunologiczne, niezdrowy styl życia etc.
Według WHO można powiedzieć o kryzysie globalnym, bo ze zwyrodnieniem stawów i jego konsekwencjami na świecie zmaga się ponad pół miliarda ludzi.
Choroba zwyrodnieniowa stawów - jak to się dziś leczy?
Poza klasycznym łagodzeniem bólu, dotychczas stosowane leczenie przy zwyrodnieniu stawów w zasadzie sprowadza się do jednego: przywrócenia nawilżenia w stawie, naturalnego, ochronnego "poślizgu".
Niestety, ani zastrzyki z soli fizjologicznej czy z lekami sterydowymi nie zmniejszają w pełni tarcia ani bólu, a zabiegi trzeba powtarzać co kilka miesięcy.
Polecany artykuł:
Nowy lek w chorobie zwyrodnieniowej stawów - o co chodzi
Nad tym projektem pracował zespół inżynierów materiałowych i specjalistów ortopedów powiązanych z kilkoma instytucjami w Chinach. Zdaniem naukowców udało się stworzyć lek, który może powstrzymać tę podstępną chorobę. Wyniki ich badań opublikowano w prestiżowym czasopiśmie branżowym "Advanced Materials".
Badacze opracowali specyficzny hydrożel: śliski, trwały, pozostający dokładnie tam, gdzie zostaje podany. To specyficzna mieszanka żelatyny, polimerów i przeciwciał wiążących się z uszkodzoną chrząstką.
preparat na razie przetestowano na szczurach. W przypadku gryzoni nie tylko przywrócono nawilżenie stawom, ale udało się zapobiec powstaniu kolejnych zwyrodnień.
To na pewno dobry kierunek badań i nadzieja dla pacjentów, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo do leku dla ludzi, dostępnego na całym świecie, droga jest jeszcze bardzo daleka.