Szpeci sylwetkę, powoduje bóle pleców i głowy. Z tym problemem zmagają się coraz młodsze osoby
Współczesne dzieci i młodzież mają tryb życia inny niż ich rówieśnicy sprzed kilku dekad. Rozwój technologiczny dostarczył wielu możliwości, ale może też sprzyjać rozwojowi dolegliwości, które przed laty kojarzono z wiekiem raczej podeszłym. To schorzenie może powodować m.in. bóle głowy, drętwienie kończyn, ogólne osłabienie, a nawet duszności. Jeśli pojawiają się takie objawy, warto w diagnostyce wziąć pod uwagę... kręgosłup.
Starcza dolegliwość dotyka coraz młodszych
„Wdowi garb” to przestarzała nazwa deformacji tkankowej w okolicach karku. Wspomniane określenie było związane m.in. z faktem, że zwykle dolegliwość dotykała osoby w podeszłym wieku, a był to etap życia wiązany z wdowieństwem. Współcześnie coraz młodsze osoby zmagają się z tym problemem.
„Wdowi garb” to problem, który rozwija się powoli. Z czasem może stanowić trudność nie tylko estetyczną, ale i dolegliwość fizyczną. Pojawia się u osób coraz młodszych – także u dzieci.
Czym właściwie jest „wdowi garb”? To specyficzna deformacja tkanek w okolicy karku. Tzw. wdowi garb ma kształt zgrubienia, ulokowanego między odcinkiem szyjnym a odcinkiem piersiowym kręgosłupa. Zwykle osoby zmagające się z "wdowim garbem" mają równocześnie głowę wysuniętą do przodu, a przy tym skuloną sylwetkę.
Przyczyny "wdowiego garbu"
„Wdowi garb” to rezultat przyjmowania niewłaściwej pozycji ciała. Dlatego tak istotna jest w tym przypadku profilaktyka. Pamiętajmy jednak również o tym, że tzw. wdowi garb może być również skutkiem genetycznych predyspozycji, a nie tylko dolegliwością nabytą przez przyjmowanie niewłaściwej postawy.
Choć, oczywiście, ta postawa odgrywa istotną rolę. To dlatego współcześnie dolegliwość nierzadko dotyczy dzieci i młodzieży. Wynika to z faktu, że osoby w tych grupach wiekowych dużo czasu spędzają w pozycji pochylonej, przed ekranem telefonu lub komputera. Ponadto przewlekły stres i inne czynniki psychogenne, również mogą sprzyjać rozwojowi „wdowiego garbu”.
"Wdowi garb" - objawy
Specyficznie zaokrąglony kark, to problem, który wymaga leczenia. Wynika to z faktu, że nieleczony, może powodować kolejne dolegliwości, jak m.in.
- bóle karku
- bóle pleców
- sztywność żuchwy
- drętwienie kończyn
- mrowienie kończyn
- pacjenci skarżą się również m.in. na migreny
- przewlekłe zmęczenie
- bóle głowy
- duszności
Jak się pozbyć "wdowiego garbu"?
Tzw. wdowi garb można leczyć za pomocą ćwiczeń, zaleconych przez fizjoterapeutę oraz zabiegów na rozluźnienie tkanek. Odpowiednia rehabilitacja pomaga w wielu przypadkach, ale niektóre osoby mogą wymagać nawet zabiegów chirurgicznych.
Co istotne, niezbędna jest zmiana codziennych nawyków, czyli przyjmowanie odpowiedniej postawy przy pracy przy komputerze, unikanie pochylania nad ekranem telefonu, odpowiednio dobrana aktywność fizyczna skupiona na mięśniach pleców, barków, szyi i brzucha.