SKURCZE MIĘŚNI - pomoc z apteki na skurcze mięśni

2015-05-01 10:21

Cierpisz na skurcze mięśni? Miewasz bolesne skurcze łydek? W aptece jest wiele suplementów, które pozwolą ci pozbyć się tych dolegliwości. Jednak przed wyborem tych najlepszych należy przeczytać ich skład i sprawdzić, czy zawierają odpowiednie witaminy i składniki mineralne, które pomogą pozbyć się skurczów. Sprawdź, jakie preparaty na skurcze mięśni wybrać.

Jak przyjmować leki, by były skuteczne?
Autor: Purestock Leki brane w dużych ilościach mogą nawzajem niwelować swoje działanie.

Spis treści

  1. Skurcze mięśni - suplementy z magnezem
  2. Skurcze mięśni - suplementy z potasem
  3. Skurcze mięśni - suplementy z wapniem
  4. Skurcze mięśni - suplementy z witaminą B6

Skurcze mięśni najczęściej wiążą się z niedoborami określonych pierwiastków w organizmie. Aby uzupełnić ich niedobór, można wzbogacić jadłospis w produkty je zawierające lub sięgnąć po suplementy diety z apteki. Są one wskazane przede wszystkim osobom wykonującym intensywny wysiłek fizyczny (np. sportowcom), stosującym nieprawidłową dietę (nadmiar węglowodanów i białek o działaniu zakwaszającym), pijącym znaczne ilości kawy, a także tym, które mają osłabiony organizm (stany zmęczenia, stresu) lub zażywają leki przeciwnadciśnieniowe (głównie moczopędne).

Skurcze mięśni - suplementy z magnezem

Magnez to sprawdzony sposób na skurcze mięśni. Ten pierwiastek reguluje przechodzenie jonów pierwiastków z przestrzeni międzykomórkowej do wnętrza komórki, co wpływa na prawidłową pracę mięśni. W związku z tym preparaty zawierające magnez zapobiega skurczom mięśniowym.

Skurcze mięśni - suplementy z potasem

Częstą przyczyną skurczów mięśni jest także obniżony poziom potasu, czyli hipokaliemia. Potas to pierwiastek, który bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych w układzie nerwowym i mięśniowym, zapewnia prawidłowy przebieg reakcji związanych z kurczliwością mięśni. Odpowiada za siłę i wytrzymałość mięśni, a ponadto wspomaga ich regenerację. W związku z tym w przypadku niedoboru tego pierwiastka pojawiają się skurcze mięśni. Ponadto są one osłabione, a w skrajnych przypadkach może dojść do ich porażenia. Warto wiedzieć, doustne preparaty potasu w większych dawkach dostępne są tylko na receptę.

WARTO WIEDZIEĆ >> SKURCZE ŁYDEK w ciąży - skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić

Skurcze mięśni - suplementy z wapniem

Wapń bierze udział w przewodnictwie bodźców nerwowych i kurczliwości mięśni. Warto wiedzieć, że zbyt niski poziom wapnia we krwi, któremu często towarzyszy niedobór magnezu, może być przyczyną tężyczki, czyli nadmiernej nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej, która objawia się niekontrolowanymi, silnymi skurczami mięśni.

Skurcze mięśni - suplementy z witaminą B6

Witamina B6 oddziałuje na glikogenezę i glikogenolizę w mięśniach, jak również ma wpływ na skurcze mięśni. Ponadto ma korzystny wpływ na wchłanianie minerałów, w tym magnezu.

W związku z tym przy dokuczliwych skurczach może sięgnąć po suplementy również z tą witaminą. Nie należy jednak przesadzać z jej przyjmowaniem. Długotrwała suplementacja powyżej 200 mg/d prowadzi do wystąpienia braku koordynacji ruchowej mięśni, zwiększonego odczucia chłodu, mrowienia kończyn i zwyrodnienia tkanki nerwowej.

Ważne

  • Pacjentom zwykle poleca się preparaty, które są połączeniem magnezu z potasem w postaci asparaginianów. W większości przypadków zmniejszają częstość lub całkowicie eliminują występowanie skurczów. Stosuje się je przede wszystkim u osób zażywających leki przeciwnadciśnieniowe (głównie moczopędne), które mogą prowadzić do dużej utraty tych jonów z organizmu.
  • Mimo że suplementy na skurcze mięśni są dostępne bez recepty, warto skonsptować ich przyjmowanie z lekarzem lub farmaceutą - zapytać w jakich dawkach i jak długo należy je przyjmować. Na przykład, nadużywanie środków z potasem może prowadzić do zmian w pracy serca. W związku z tym do samoleczenia zaleca się preparaty magnezu z witamina B6. Niektóre w jednej tabletce zawierają dawkę magnezu zaspokajające dobowe zapotrzebowanie dorosłej osoby.
  • Lepiej rozpocząć terapię od słabszych preparatów i ewentualnie zwiększać ich dawkowanie w przypadku braku pożądanego efektu.