Rwa kulszowa: ostry atak rwy kulszowej musi sam minąć

2015-09-01 7:56

W 90 procentach przypadków objawy rwy kulszowej stopniowo same się cofają. Jądro miażdżyste zmniejsza ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych, a pęknięty pierścień się zabliźnia. Taki proces samoleczenia trwa jednak około 6 tygodni. A ty w tym czasie cierpisz!

Rwa kulszowa: ostry atak rwy kulszowej musi sam minąć
Autor: thinkstockphotos.com Rwa kulszowa: ostry atak rwy kulszowej musi sam minąć

Spis treści

  1. Rwa kulszowa: NLPZ zmniejszą ból
  2. Rwa kulszowa: pomoże kinezyterapia
  3. Ostry atak rwy kulszowej: co robić?
  4. Rwa kulszowa: gdy konieczna operacja

Ostry atak rwy kulszowej powoduje ogromny ból i nie ma żadnej cudownej tabletki, która zlikwidowałaby jego przyczynę. W przypadku rwy kulszowej organizm musi się uleczyć sam, ale możemy mu w tym pomóc.

Rwa kulszowa: NLPZ zmniejszą ból

W tym czasie cierpienie mogą zmniejszyć zalecone przez lekarza leki przeciwbólowe (z grupy NLPZ) i rozluźniające mięśnie. Niekiedy stosuje się także okołokorzeniowe wstrzyknięcia leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Łagodzą one tylko ból, nie likwidując przyczyny choroby. Ale są jeszcze inne sposoby złagodzenia bólu.

Rwa kulszowa: pomoże kinezyterapia

Może mu w tym pomóc kinezyterapia - specjalny zestaw ćwiczeń McKenziego. Początkowo wykonujemy go pod okiem rehabilitanta, potem sami w domu. Jeśli będziesz go powtarzać także po ustąpieniu objawów rwy kulszowej, zapobiegnie kolejnemu jej atakowi. Przestrzegaj też zasad profilaktyki chorób kręgosłupa, szczególnie dbać o prawidłowe wykonywanie czynności dnia codziennego, takich jak siedzenie, podnoszenie ciężkich przedmiotów, pochylanie się.

Ostry atak rwy kulszowej: co robić?

W ostrym stanie rwy kulszowej dobrze jest poleżeć 1-3 dni na boku, z podkurczonymi nogami (między kolana trzeba włożyć poduszkę) lub w pozycji krzesełkowej (na plecach, nogi zgięte w stawach biodrowych i kolanowych pod kątem prostym oraz oparte na poduszkach). Potem trzeba wstać i się ruszać, bo dłuższe leżenie nie sprzyja samoleczeniu.

Rwa kulszowa: gdy konieczna operacja

Zdarza się jednak, że fragment jądra miażdżystego klinuje się w kanale kręgowym, szczególnie w okolicy otworu międzykręgowego, gdzie znajdują się korzeń nerwu rdzeniowego i zwój nerwowy. Wówczas konieczna jest operacja (mikrodyscektomia), która polega na usunięciu jądra miażdżystego uciskającego struktury nerwowe. To jedyny sposób na uwolnienie się od dojmującego bólu. Dlatego też w przypadku rwy kulszowej zawsze powinien być wykonany rezonans magnetyczny, który pozwala lekarzowi ocenić, czy jest szansa na samowyleczenie, czy też konieczny będzie zabieg.

miesięcznik "Zdrowie"