Rwa kulszowa: jak rozpoznać ostry atak rwy kulszowej?

2015-07-23 7:59

Rwa kulszowa to przeszywający ból pojawiający się nagle po wykonaniu gwałtownego ruchu lub po podniesieniu ciężkiego przedmiotu. Rwa kulszowa pojawia się w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa i promieniuje do nogi. Jak rozpoznać, czy trudny do wytrzymania ból pleców to rwa kulszowa?

Rwa kulszowa: jak rozpoznać ostry atak rwy kulszowej?
Autor: thinkstockphotos.com Rwa kulszowa to przeszywający ból pojawiający się nagle po wykonaniu gwałtownego ruchu lub po podniesieniu ciężkiego przedmiotu.

Spis treści

  1. Rwa kulszowa, korzonki, czy lumbago?
  2. Rwa kpszowa: test Laségue’a

Rwa kulszowa to nieznośny ból krzyża. Jednak nie każdy ból krzyża to rwa kulszowa. Cechą charakterystyczną rwy kulszowej jest to, że ból promieniuje aż do nogi i nasila się podczas kichania i kasłania. Mogą mu towarzyszyć parastezje (np. uczucie pieczenia, mrowienia), osłabienie mięśni podudzia.

Rwa kulszowa, korzonki, czy lumbago?

W języku potocznym czasami wymiennie używamy nazw „korzonki”, „lumbago” i „rwa kulszowa”. Tymczasem są to różne choroby.

  • Korzonki (zespoły korzeniowe) to podrażnienie zakończeń nerwowych w skórze i w mięśniach, do którego dochodzi wskutek przegrzania, a następnie wychłodzenia partii lędźwiowej.
  • Lumbago to ból najczęściej spowodowany pęknięciem pierścienia włóknistego dysku bez ucisku na struktury nerwowe. Urazowi temu też towarzyszy silny ból w krzyżu, ale nie promieniuje on do nogi.

Rwa kpszowa: test Laségue’a

Najczęściej z rwą kpszową mylony jest przykurcz mięśnia  pośladkowego i mięśnia napinacza powięzi szerokiej uda, ale wówczas ból jest nieco inaczej zlokalizowany. Umiejscawia się w pośladku, następnie promieniuje bokiem uda aż do kolana. W przypadku rwy kpszowej pojawia się w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, skąd promieniuje pod pośladek, do tylnej części uda, następnie boku podudzia, aż do stopy.

W odróżnieniu obu przypadłości pomaga test Laségue’a, który polega na unoszeniu wyprostowanej w kolanie nogi. W przypadku rwy kpszowej silny ból pojawia się już przy kącie uniesienia kończyny o 15-30o.

miesięcznik "Zdrowie"