Rodzice wbijali nam do głowy siedzenie prosto. Czy jednak to rzeczywiście jest ważne?

2024-07-30 13:37

Od dziecka rodzice mówili nam, żebyśmy stali prosto. Kiedyś aby to osiągnąć stawiało się książkę na głowie albo wykorzystywało popularnego "pajączka". Jednak jak dobra postawa tak naprawdę wpływa na nasze zdrowie?

Rodzice wbijali nam do głowy siedzenie prosto. Czy jednak to rzeczywiście jest ważne?
Autor: fot. Getty Images Rodzice wbijali nam do głowy siedzenie prosto. Czy jednak to rzeczywiście jest ważne?

Od dzieciństwa słuchaliśmy, że musimy się wyprostować, bo inaczej "dostaniemy garba". Po ciągłym przekonywaniu i namawianiu do trzymania pleców prosto mogłoby się wydawać, że jest to kluczowa rzecz dla naszego zdrowia. Okazuje się jednak, że korzyści jest mniej, niż mogłoby się zdawać.

Doktor Scott Mallozzi, chirurga kręgosłupa w UConn Health przyznał, że prawidłowa postawa jest wtedy, kiedy głowa ustawiona jest centralnie nad miednicą i stopami. Szyja oraz głowa nie powinny być pochylone ani do przodu, ani do tyłu. Zamiast tego należy być tak wyprostowanym, tak by głowa, miednica i stopy były wszystkie w jednej linii.

Postawa może się zmieniać z wiekiem. Nie ma jednego, idealnego modelu

Dyrektor medyczny Musculoskeletal Institute na University of Texas w Austin, doktor Mark Queralt powiedział jednak, że nie ma jednej uniwersalnej pozycji, która pasowałaby do wszystkich. 

Podkreślił, że patrząc na takie schorzenia jak artretyzm kręgosłupa, korzystniejsze może być lekkie pochylanie się do przedu - w szczególności dla osób starszych.

Specjalista podkreślił również, że nasz kręgosłup ewoluuje z wiekiem i w różnych momentach życia może wymagać całkowicie innych pozycji. Zaznaczył, że kręgosłup osoby w wieku 60 lat nie będzie taki sam jak osoby w wieku 30 lat. 

Powiedział również, że postawa może się zmieniać i jest to całkowicie normalne.

Poradnik Zdrowie: Żyję z urazem kręgosłupa

Proste plecy to niekoniecznie brak problemów. Eksperci wyjaśniają

Specjaliści twierdzą, że prawidłowa postawa może skutkować mniejszym zużyciem kręgosłupa. NIH podkreśla, że garbienie się może powodować, że kręgosłup będzie bardziej kruchy i podatniejszy na urazy.

Nie oznacza to jednak, że prawidłowa postawa równa się braku problemów z plecami. Co prawda dobra siła kręgosłupa może pomóc nam lepiej sobie z nimi radzić, jeśli w przyszłości przyjdzie nam się z nimi zmierzyć. 

Jednak specjaliści podkreślają, że istnieje bardzo mało dowodów na to, że postawa ciała ma wpływ na redukcję obecnego bólu lub zapobieganie wystąpieniu bólu w przyszłości.

Zamiast siedzenia prosto - pamiętaj o ćwiczeniach

Zamiast więc ciągle pilnować się, by siedzieć prosto, można skupić się na wzmacnianiu konkretnych grup mięśni. Ćwiczenia pozwolą im lepiej wspierać kręgosłup i pomogą ciału wygodnie stać prosto, bez zmuszania się i niekomfortowego odczucia.

Mięśnie te można ćwiczyć podczas wykonywania jogi, pilatesu lub wykonując ogólnie ćwiczenia siłowe jak deska, brzuszki, mostki i ściskanie łopatek.

Takie ćwiczenia nie tylko wzmocnią kręgosłup, ale również są dobre dla zdrowia układu krążenia.

Podsumowując, prawidłowa postawa jest ważna, jednak nie jest uniwersalnym lekiem na problemy z kręgosłupem. Znacznie ważniejsze jest włączenie ćwiczeń i wzmacnianie mięśni. Ponadto każdy z nas ma swoją własną "prawidłową" postawę.

Listen on Spreaker.