Reumatyzm palindromiczny: przyczyny, objawy, leczenie
Reumatyzm palindromiczny (Palindromic rheumatism - PR) to rzadka choroba należąca do grupy zapaleń stawów. Nawet u połowy pacjentów z PR z czasem rozwija się reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), które niestety prowadzi do powstania trwałych zmian w układzie ruchu. Jakie są przyczyny i objawy reumatyzmu palindromicznego? Jak przebiega jego leczenie?
Spis treści
- Reumatyzm palindromiczny: przyczyny
- Reumatyzm palindromiczny: objawy
- Reumatyzm palindromiczny: badania
- Reumatyzm palindromiczny: leczenie
Nazwa reumatyzm palindromiczny (Palindromic rheumatism - PR) wywodzi się od "palindromu", czyli wyrażenia brzmiącego tak samo podczas czytania od lewej do prawej i od prawej do lewej — odnosi się do charakteru objawów pojawiających się nagle i tak samo ustępujących. Problem reumatyzmu palindromicznego (PR) w odróżnieniu od pozostałych zapaleń stawów (np. RZS), równomiernie dotyka kobiet i mężczyzn. Wzrost zachorowań obserwuje się w przedziale między 20. a 50. rokiem życia.
Reumatyzm palindromiczny: przyczyny
Nadal dokładnie nie poznano czynnika wywołującego reumatyzm palindromiczny (PR), jednak zalicza się go do schorzeń autoimmunologicznych. Niektórzy uważają PR za poronną postać reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Wskazuje na to wysokie miano przeciwciał przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu polipeptydowi (anty-CCP) i antykeratynowych typowe dla RZS, a stwierdzane u dużej grupy pacjentów z PR.
Ponadto reumatyzm palindromiczny może stanowić pierwszą manifestację choroby Whipple'a, wywoływanej przez infekcję T.Whippelii.
Reumatyzm palindromiczny: objawy
Reumatyzm palindromiczny (PR) charakteryzuje nagły i powtarzający się atak bólu i obrzęku stawów. Zapalenie stawów może szerzyć się także na tkanki okołostawowe. Objawy dotykają najczęściej jednego stawu, jednak zdarza się że kilku jednocześnie. Taki epizod może trwać od kilku godzin do kilku dni. Częstotliwość ataków jest zróżnicowana i okres remisji może wynosić od kilku dni do nawet roku. Czasem obserwuje się gorączkę, guzki podskórne, w ciężkich przypadkach może dochodzić do niedowładów kończyn czy zaburzeń czucia (mrowienie, pieczenie). Liczne badania wykazały, że u znacznej części pacjentów z czasem może rozwijać się RZS, toczeń rumieniowaty (SLE) czy inne formy przewlekłego zapalenia stawów.
Reumatyzm palindromiczny: badania
Ze względu na charakter objawów diagnostyka jest trudna i wymaga czasu. Obraz kliniczny może przypominać inne formy zapalenia stawów czy choroby autoimmunologiczne. Ponieważ nie ma jednego badania pozwalającego w prosty sposób rozpoznać chorobę, jest to raczej diagnoza z wykluczenia innych chorób. Dlatego, aby lekarz mógł stwierdzić reumatyzm palindromiczny, niezbędne jest zebranie kompletnej historii choroby, dokładne badanie fizykalne pacjenta, pomocne są również badania rentgenowskie, badanie płynu stawowego, czy badania laboratoryjne.
Reumatyzm palindromiczny: leczenie
Leczenie obejmuje podawanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w celu opanowania ostrego ataku choroby. Leki przeciwmalaryczne, takie jak hydroksychlorochina są pomocne poprzez zmniejszenie częstości napadów oraz zapobieganie progresji do RZS.
Porady eksperta