Podagra: przyczyny, objawy, leczenie podagry
Podagra to choroba metaboliczna, której istotą jest zapalenie tkanek słabo unaczynionych - najczęściej stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Nieleczona podagra może doprowadzić do poważnych w skutkach powikłań. Jakie są przyczyny i objawy podagry? Na czym polega leczenie tej choroby?
Podagra to inaczej dna moczanowa. Istotą podagry jest specyficzny stan zapalny tkanek słabo unaczynionych - najczęściej stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Szacuje się, że obecnie z podagrą zmaga się 2 procent populacji. Jak wynika z badań, najczęściej dotyka ona osoby po 60. roku życia, zwłaszcza mężczyzn.
Spis treści
- Przyczyny podagry
- Objawy podagry
- Diagnostyka podagry
- Leczenie podagry
- Podagra: jakie leki stosuje się w terapii?
- Podagra: powikłania
Przyczyny podagry
Podagra to choroba metaboliczna, której przyczyną jest hiperurykemia, czyli nadmiar kwasu moczowego we krwi. Kwas moczowy jest produkowany ponad normę przez organizm lub niedostatecznie wydalany przez nerki z organizmu, a następnie odkładany w tkankach i stawach.
Nadmierna produkcja kwasu moczowego przez organizm może być wynikiem uwarunkowanego genetycznie braku enzymu biorącego udział w dalszych przemianach tego związku. Przyczyną mogą być także choroby rozrostowe szpiku kostnego, łuszczyca oraz zażywanie niektórych leków (np. salicylanów, sulfonamidów czy niektórych leków moczopędnych).
Z kolei do upośledzenia wydalania kwasu moczowego przez nerki przyczyniają się choroby tego narządu, takie jak np. kłębuszkowe zapalenie nerek.
Jednak do nagromadzenia się kwasu moczowego w organizmie dochodzi najczęściej w wyniku stosowania niewłaściwej diety, bogatej w puryny, których źródłem jest przede wszystkim alkohol i czerwone mięso) i niezdrowego, głównie siedzącego trybu życia, który sprzyja spowalnianiu przemiany materii, a co za tym idzie - zatrzymywaniu kwasu moczowego w organizmie.
Czytaj: Dieta niskopurynowa: zasady. Co można jeść na diecie ubogopurynowej?
Objawy podagry
Objawy podagry to:
- nagły, intensywny ból, który nasila się i po pewnym czasie staje się trudny do zniesienia
- zaczerwienienie i obrzęk chorego miejsca
- rozgrzanie miejsca zmienionego zapalnie
Ich wystąpienie spowodowane jest przez guzki dnawe (nazywane guzkami artretycznymi), które odkładają się w tkankach słabo unaczynionych, takich jak stawy, ścięgna czy więzadła. Najczęściej pojawiają się w okolicach stopy – w stawie śródstopno-paliczkowym palucha (z tego powodu podagra nazywana jest również "paluchem w sidłach").
Inne niecharakterystyczne objawy rzutu choroby to objawy grypopodobne, takie jak podwyższona temperatura czy dreszcze. Warto wiedzieć, że każdy następny rzut choroby trwa coraz dłużej, a okresy między napadami zwykle są coraz krótsze.
Diagnostyka podagry
Wstępną diagnozę stawia się w oparciu o wywiad z chorym i badanie przedmiotowe, a także wyniki badania określającego poziom kwasu moczowego w surowicy. Wyniki powyżej 6 mg% u kobiet i 7 mg% u mężczyzn mogą wskazywać na podagrę.
Leczenie podagry
Podagra jest chorobą nieuleczalną. Stosuje się tylko leczenie objawowe, którego celem jest złagodzenie dokuczliwych objawów, a także leczenie profilaktyczne.
- leczenie objawowe
Najczęściej zalecana jest zmiana diety na ubogą w tłuszcze i białka. Z jadłospisu należy wyeliminować także kawę i alkohol.
SPRAWDŹ: Jaką dietę stosować w przypadku podagry?
Kiedy choroba jest już w zaawansowanym stadium, stosuje się leczenie ortopedyczne i rehabilitacyjne, by przywrócić sprawność niekształconym stawom.
- profilaktyka
Niewskazana jest ekspozycja na niskie temperatury. Chory nie powinien być narażony na wysiłek fizyczny. Bardzo ważne jest także utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Co robić w przypadku ataku podagry?
W przypadku ataku podagry, należy jak najszybciej unieruchomić dotknięty staw i podać leki przeciwzapalne oraz zmniejszające stężenie kwasu moczowego we krwi.
Podagra: jakie leki stosuje się w terapii?
W przypadku nagłego ataku bólu można zastosować leki zawierające kolchicynę. Gdy chory bardzo źle toleruje podany lek, wskazane jest zastosowanie leków sterydowych.
Profilaktycznie stosuje się leki przeciwzapalne i obniżające poziom stężenia kwasu moczowego we krwi.
Podagra: powikłania
Nieleczona podagra może doprowadzić do ostrego lub przewlekłego zapalenia stawów (a w konsekwencji do zniekształcenia i zesztywnienia stawów), niewydolności nerek czy nadciśnienia tętniczego.
Polecany artykuł:
Porady eksperta