Paluchy koślawe. Jak poradzić sobie z haluksami?

2012-12-07 16:18

Koślawe paluchy, czyli tzw. haluksy bywają częstą dolegliwością kobiet. Powstawaniu haluksów sprzyja m.in. noszenie niewłaściwych butów i nadwaga. Jak poradzić sobie z haluksami? Jakie są sposoby na haluksy? Operacyjne leczenie haluksów.

Paluchy koślawe. Jak poradzić sobie z haluksami?
Autor: GettyImages Jak poradzić sobie z haluksami?

Spis treści

  1. Haluksy – sposoby leczenia

Haluksy powstają z reguły niepostrzeżenie. Stopy robią się coraz szersze, pojawiają się bóle w śródstopiu, duży palec powoli odchyla się, a z boku tworzy się wybrzuszenie. Potem drugi palec unosi się, nie zabezpiecza palucha przed dalszym odchylaniem się w bok i proces deformacji postępuje.

Haluksy trzeba leczyć

Haluksy to schorzenie w większości przypadków nabyte i odpowiednia profilaktyka może znacznie ograniczyć jego rozwój. Dlatego trzeba pójść do lekarza ortopedy od razu po zauważeniu pierwszych objawów. Nieleczone haluksy mogą doprowadzić do stanów zapalnych kaletek stawowych (to „poduszeczki” ochraniające staw kostny), dalszego zniekształcenia stopy, zaburzeń krwionośnych. Przy haluksach ulgę przyniosą kąpiele i masaże. Przy okazji – dobra rada na lato: dobre skutki w zapobieganiu czy opóźnianiu zmian związanych z haluksami może też przynieść chodzenie na bosaka po piasku, np. po plaży. Czasem jednak to nie wystarczy i trzeba skorzystać ze specjalnych plastrów lub wkładek odciągających paluch na zewnątrz. Taka osłona na haluksy z gumowej pianki i filcu chroni przed uciskiem, zmniejsza ból i zapobiega obrzękom. Innym rodzajem zabezpieczenia na haluksy jest specjalny klin. Idealnym rozwiązaniem są aparaty korekcyjne na haluksy. Zapobiegają one i leczą paluchy koślawe. Są również pomocne w rehabilitacji pooperacyjnej. Aparaty na haluksy dostępne są w wybranych aptekach i sklepach medyczno-rehabilitacyjnych na terenie całego kraju.

Ostateczne rozwiązanie: operacja haluksów

Jeżeli duży paluch przemieścił się tak daleko, że nawet w kilka godzin po zdjęciu obuwia zachodzi na sąsiedni palec, należy koniecznie poradzić się lekarza ortopedy. Wtedy można się już zastanowić nad decyzją o operacji haluksów. Rodzaj zastosowanej techniki operacyjnej zależy od stopnia deformacji palucha i pozostałych elementów stopy, o których nigdy nie należy zapominać. Stosowana w ostatnich latach na haluksy metoda operacyjna Scarf uwzględnia plastykę tkanek miękkich. Daje dobre i długotrwałe wyniki leczenia haluksów. Zaletą tej metody jest możliwość wczesnego obciążenia operacyjnej kończyny oraz stabilne zespolenie odłamów pozwalające na leczenie bezgipsowe. Pacjenci w bardzo krótkim czasie od operacji haluksów (2–3 doby) mogą obciążyć stopę, korzystając – do chodzenia – z butów pooperacyjnych. Po około 6 tygodniach pacjenci powracają do chodzenia w obuwiu codziennym. Wybór technik leczenia czy operacji haluksów zależy od ortopedy i samego pacjenta.

Haluksy – sposoby leczenia

Stopy mogą wiele powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, dolegliwościach i stylu życia. Jeśli są zaniedbane i zniekształcone, nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też bolą. Jak uniknąć problemu haluksów i jak radzić sobie, kiedy już się pojawią? Posłuchaj naszego eksperta Joanny Stodolnej-Tukendorf , fizjoterapeuty, podologa z Kliniki FootMedica.

Haluksy – sposoby leczenia