Palec młotkowaty - leczenie. Na czym polega operacja palca młotkowatego?
Palce młotkowate to obok halluksów jedne z najczęściej występujących deformacji stóp. W przypadku ich pojawienia się należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. W przeciwnym razie schorzenie może doprowadzić do groźnych powikłań, m.in. zmian zwyrodnieniowych w stawach stopy. Jakie są przyczyny powstawania palców młotkowatych? Na czym polega operacja zniekształconych palców?
Spis treści
- Palec młotokowaty - przyczyny
- Palec młotokowaty - objawy
- Palec młotokowaty - leczenie. Na czym polega operacja?
- Palec młotokowaty - zapobieganie
Palce młotkowate (ang. hammer toe) to zniekształcenie, które polega na przykurczu zgięciowym palca (najczęściej drugiego, ponieważ jest najdłuższy) w stawie międzypaliczkowym bliższym (tzw. staw PIP) stopy. Jednocześnie dochodzi także do przeprostu w stawie śródstopno-palcowym.
Palca młotkowatego nie należy mylić z palcem młoteczkowatym - zniekształceniem polegającym na ustawieniu zgięciowym palca w stawie międzypaliczkowym dalszym (tzw. stawie DIP), które często jest wynikiem urazu.
Palec młotokowaty - przyczyny
Palce młotkowate pojawiają się zazwyczaj u osób, które noszą obuwie o niewłaściwym fasonie czy rozmiarze. Zbyt ciasne lub za krótkie buty powodują ucisk kości palców stóp. Równie często występują u osób, które niewłaściwie stawiają stopę na podłożu, przenosząc ciężar ciała na przednią część stopy (czyli u kobiet, które noszą buty na wysokim obcasie). Tworzeniu się palców młotkowatych sprzyja także rozwój haluksów, które wpływają na złe ułożenie palców. Wówczas duży palec przesuwa się w miejsce palca sąsiadującego, tym samym zmuszając go do wygięcia. Przyczyną schorzenia mogą być także wady anatomiczne oraz urazy neurologiczne, np. udar mózgu. Dolegliwość może być także skutkiem uszkodzenia stawów w przebiegu reumatoidalnego zapalenie stawów, choroby Charcota-Mariego-Tootha lub cukrzycy. Warto wiedzieć, że powstawaniu zniekształcenia palców sprzyja nadwaga.
Palec młotokowaty - objawy
Palec stopy zostaje wygięty ku dołowi, a na jego czubku często pojawia się odcisk, który jest wynikiem obcierania się palca o przednią część buta. Nagniotek (lub modzel) może powstać również tam, gdzie palec łączy się ze stopą. W związku z tym przy próbie ruchu pojawia się ból, który może promieniować nawet do śródstopia i skutecznie ograniczać ruch. Ponadto pojawiają się zaczerwienienie i obrzęk w obrębie przykurczonych stawów. Zniekształceniu temu często towarzyszy nakładanie się palców. Innym schorzeniem, które często współistnieje z palcem młotkowatym, jest paluch koślawy (haluks).
Palec młotokowaty - leczenie. Na czym polega operacja?
W początkowym stadium choroby lekarz może zalecić wykonywanie ćwiczeń, które poprawiają zakres ruchu przykurczonych palców lub zalecić noszenie specjalnych aparatów. Jednak najczęściej, z powodu rozwoju deformacji, wykonywany jest zabieg operacyjny.
W trakcie operacji lekarz przecina skórę oraz głębiej położone tkanki miękkie i wycina zajętą procesem chorobowym tkankę kostną nasady kości paliczka. Następnie w miejsce usuniętej tkanki kostnej zostaje wprowadzony implant. Najczęściej jest to implant ze stopu niklu z tytanem, który zmienia swój kształt pod wpływem temperatury i łączy fragmenty kostne. Chodzenie jest możliwe mniej więcej na drugi dzień po operacji.
W przypadku palca młotkowatego najskuteczniejszą metodą leczenia jest zabieg operacyjny. Niezoperowany palec może doprowadzić do wrastania paznokcia, powstawania modzeli, pęcherzy i odcisków. Jednak najgroźniejszymi powikłaniami schorzenia mogą być podwichnięcie, a później zwichnięcia stawu śródstopno-palcowego oraz postępujące zmiany zwyrodnieniowe w stawach stopy, a w końcu w stawach całej nogi.
Palec młotokowaty - zapobieganie
Po operacji lekarz może zalecić noszenie wkładek profilaktyczno-ortopedycznych lub ortez, takich jak: podkładki żelowe pod przodostopie, osłonki na palce, wałek podpalcowy. Korzystnie są także ćwiczenia rozciągające palców.
Aby zapobiec deformacji palca, należy nosić wygodne obuwie z szerokim i wysokim czubkiem, które nie będzie uciskać na palce. Najlepiej, aby miało grubą i miękką podeszwę, a obcas nie wyższy niż 3 cm.
SPRAWDŹ>> Jak odpowiednio dobrać BUTY, aby były wygodne i zdrowe dla stóp?
Porady eksperta