OSTEOMALACJA - choroba metaboliczna KOŚCI
Osteomalacja nazywana jest również krzywicą dorosłych lub rozmiękaniem kości to choroba wywołana niedostateczną mineralizacją zarówno części gąbczastej, jak i zbitej. Niedostateczne odkładanie się soli wapnia w tkance kostnej, prowadzi do osłabienia sztywności i uginania się kości wskutek obciążeń.
Gdy w kościach wadliwie odkładają się sole wapnia, tkanka kostna ulega osłabieniu. Mamy wówczas do czynienia z osteomalacją - w konsekwencji dochodzi do trwałych odkształceń w obrębie tkanki kostnej.
Osteomalacja – przyczyny
Wśród głównych przyczyn wywołujących to schorzenie wymienia się:
- niedobory aktywnych metabolitów witaminy D (spowodowane niskim spożyciem tej witaminy lub niedostateczną ekspozycją na światło słoneczne)
- niedobory pokarmowe fosforanów
- niedobory pokarmowe wapnia
- niektóre choroby, takie jak marskość wątroby czy stany doprowadzające do rozwoju przewlekłej niewydolności nerek
Osteomalacja - objawy
W początkowej fazie choroby, pacjent uskarża się na:
- bóle kostne o charakterze rozlanym
- zwiększoną wrażliwość kości na bodźce uciskowe
- męczliwość mięśniową - trudności ze wstawaniem z pozycji leżącej lub siedzącej
- zaburzenia chodu - tzw. "chód kaczkowatego", podczas którego pacjent kołysze się z jednego boku na drugi
W postaci zaawansowanej pojawić się mogą:
- trwałe odkształcenia kostne, zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych
- podatność kości na urazy i złamania
- objawy tężyczki
Osteomalacja - diagnoza
W rozpoznaniu choroby pomaga prawidłowo zebrany wywiad chorobowy, ze szczególnym uwzględnieniem współistnienia chorób towarzyszących. Dodatkowo wykonuje się badania radiologiczne i laboratoryjne. Czasem konieczna jest biopsja kości. W badaniach laboratoryjnych w surowicy krwi zaobserwować można zmniejszenie stężenia wapnia, niskie stężenie fosforanów i witaminy D oraz zwiększoną aktywność fosfatazy zasadowej.
Osteomalacja - leczenie
W chorobie tej w pierwszej kolejności należy przeciwdziałać niedoborowi witaminy D i fosforanów. Czasem wystarczy doustne podawanie witaminy D. Jeśli niedobór witaminy D związany jest z upośledzonym jej wchłanianiem z przewodu pokarmowego, witaminę podaje się domięśniowo. Niedobór fosforanów leczy się zwiększając spożycie mleka i jego przetworów. Poprawa następuje po kilku tygodniach, a wyleczenie osteomalacji po około połowie roku od momentu rozpoczęcia leczenia.
Osteomalacja – rokowania
W przypadku szybkiego rozpoznania choroby i podjęcia leczenia, rokowania są dobre. Zaawansowane zmiany w tkance kostnej znacznie pogarszają rokowania, dlatego w przypadku podejrzenia choroby (wystąpienia większości objawów), należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.
Porady eksperta