Odkryj moc ciepła. Terapia ciepłem a łagodzenie bólu

2023-04-21 14:05 Materiał sponsorowany

Prowadzisz aktywny tryb życia? Poczułeś wiosenny zastrzyk energii i wróciłeś do sportu? A może spędzasz godziny w biurze przy biurku i masz mało czasu dla siebie? Ból pleców, szyi, barków, bioder może dopaść każdego – pracownika biurowego i aktywnego sportowca. Poznaj terapeutyczną moc ciepła – dowiedz się, na czym polega terapia ciepłem i w jaki sposób przyczynia się do łagodzenia bólu.

Ból pleców
Autor: Getty Images

Ciepło-zimno. Kiedy wybrać terapię ciepłem, a kiedy zimnem?

Czy wiesz, że różne rodzaje termoterapii mają różne zastosowania? Warto wiedzieć, kiedy wybrać terapię ciepłem, a kiedy zimnem.

Terapię ciepłem stosujemy przy dolegliwościach bólowych związanych np. z napięciem mięśniowym. Przyczyn napięcia może być wiele: nadmierne lub niewłaściwe obciążenie, intensywny wysiłek fizyczny, nadwyrężenia stawów i mięśni, a nawet napięcie związane ze stresem. Statystyki pokazują, że jedną z najczęstszych przyczyn bólu w okolicach kręgosłupa jest nieprawidłowa postawa – na przykład taka, w której spędzamy godziny przy komputerze lub przed smatfonem. Ostre uszkodzenia z zapaleniem i obrzękiem (w pierwszych godzinach po ostrym urazie) należy leczyć z kolei zimnem. Ciepło nie jest zalecane w ostrym zapaleniu, ale pomaga po zakończeniu tej fazy.

Ciepło działa relaksująco na mięśnie, a tym samym może pomóc w walce z bólem spowodowanym napięciem.

Dlaczego terapia ciepłem jest skuteczna w łagodzeniu bólu?

Terapia ciepłem powoduje zwiększenie temperatury tkanek. Zwiększenie temperatury tkanek z kolei skutkuje rozluźnieniem mięśni, zwiększeniem krążenia krwi (co sprzyja gojeniu tkanek) oraz zmniejszeniem odczuwania bólu.

Ból działa na nerwy? I w przenośni i dosłownie. Ból jest wywoływany przez bodźce fizyczne, termiczne lub chemiczne przekraczające indywidualne granice tolerancji – wtedy następuje stymulacja receptorów bólowych organizmu, impulsy przetwarzane są przez rdzeń kręgowy i przekazywane do mózgu. Im więcej tych impulsów do niego dociera, tym silniejsze jest świadome odczuwanie bólu.

Jak w tym procesie działa wdrożenie terapii ciepłem? Bodźce temperaturowe konkurują z bodźcem bólowym w punkcie przejścia szlaków nerwowych do rdzenia kręgowego, a następnie do mózgu, co prowadzi do złagodzenia bólu. Ze względu na zwiększony przepływ krwi do dotkniętego obszaru dostarcza się więcej tlenu i składników odżywczych, a produkty przemiany materii są szybciej usuwane, przyczyniając się do złagodzenia bólu oraz przywrócenia uszkodzonego mięśnia do prawidłowego stanu. Rezultat: mniej bodźców bólowych dociera do mózgu, a uczucie bólu zostaje złagodzone.

Kompresy rozgrzewające ThermaCare. Odkryj moc ciepła

Kompresy rozgrzewające ThemaCare stosuje się, aby złagodzić miejscowy ból, np. pleców, szyi, ramion, barków, biodra, nadgarstka. Dzięki nim z powodzeniem możesz zastosować terapię ciepłem w domu.

Po nałożeniu wydzielają terapeutyczne ciepło o wartości 40°C, przez 8 godzin i odczuwalnym efektem do 16 godzin. W tym czasie możesz się swobodnie poruszać i korzystać z efektów terapii ciepłem.

Osoby poniżej 55 roku życia mogą stosować kompresy podczas snu. Po takiej nocnej terapii głęboko działającym ciepłem możemy obudzić się rano ze znacznie mniejszym bólem.

Należy zachować jednak ostrożność w przypadku problemów sercowo-naczyniowych, cukrzycy, gorączki, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz ciąży. W takich sytuacjach należy zasięgnąć porady lekarza przed rozpoczęciem terapii ciepłem. W przypadku ostrych procesów zapalnych terapia ciepłem przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Warto pamiętać, że ostre uszkodzenia, te z zapaleniem i obrzękiem, w pierwszych godzinach po ostrym urazie należy leczyć zimnem.

Dla komfortu użytkowania kompresy rozgrzewające dostępne są w dwóch wersjach:

Thermcare
Autor: materiały prasowe/Thermcare Link: Dowiedz się więcej

Kompresy rozgrzewające ThermaCare wytwarzają kojące, terapeutyczne i głębokie ciepło przez 8 godzin, rozluźniając mięśnie oraz skutecznie łagodząc ból.