Mrowienie rąk i bóle głowy? Jeśli tak miewasz, lepiej sprawdź szyję
Ponoć po 30 czy 40 r.ż. „musi” coś boleć: kolana, plecy, ramiona... Lista możliwych dolegliwości jest długa, ale przede wszystkim – nie jest prawdziwa. Ból nie jest normą, niezależnie od wieku. Dlatego warto diagnozować przyczyny i zadbać o ich wyeliminowanie. Sprawdź, o czym mogą świadczyć bóle głowy, bóle pleców i ramion. Powody nie zawsze są oczywiste.
Dyskopatia odcinka szyjnego - częsty problem, mało znane objawy
Ból kręgosłupa to częsta dolegliwość. Jednych boli odcinek lędźwiowy, innych krzyżowy, jeszcze innych szyjny. Czasem to skutek m.in. złej pozycji w pracy, czasem siedzącego trybu życia, niekiedy efekt przeciążeń, a w niektórych sytuacjach może to być rezultat dyskopatii.
Dyskopatia odcinka szyjnego może dawać efekty nietypowe, a ból może być zlokalizowany zupełnie innych miejscach, przez co nie jest kojarzony z problemami z szyją.
Dyskopatia szyjna - nietypowe objawy
Dyskopatia szyjna bywa trudna do zdiagnozowania, ponieważ część objawów jest nietypowa i niekojarzona z dolegliwościami kręgosłupa. Jakie są możliwe objawy dyskopatii szyjnej?
- bóle głowy
- bóle mięśni szyi
- bóle barku
- bóle łopatek
- zaburzenia czucia kończyn górnych
- mrowienie kończyn górnych
- parestezje
- osłabienie mięśni kończyn górnych
- osłabienie ramion i/lub barków
- trudności w poruszaniu kończynami górnymi
- utrata precyzji ruchu kończyny górnej
- trudności z chwytaniem i trzymaniem przedmiotów
- problemy z poruszaniem nadgarstkiem, palcami lub kciukiem
Dyskopatia szyjna - przyczyny
Dyskopatia może być ostra – zwykle powodowana nagłym urazem - lub przewlekła, powodowana długotrwale utrzymującymi się przyczynami, takimi jak niewłaściwa postawa, regularne przeciążanie, RZS, osteoporoza, niewydolność nerek, niedobory witaminy D, choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, a nawet niektóre nowotwory.
Wiek rzeczywiście może sprzyjać większemu prawdopodobieństwu dyskopatii, podobnie jak nadmierna masa ciała oraz palenie tytoniu.
CZYTAJ TEŻ: Dyskopatia: choroba na własne życzenie [WYWIAD]
Kręgi szyjne – od C1 do C7 – dzielone są krążkami międzykręgowymi, z wyjątkiem kręgów C1 I C2. Krążek międzykręgowy jest złożony z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego.
Z przestrzeni między kręgami odchodzą nerwy rdzeniowe. Ucisk na nie, wskutek uwypuklenia jądra miażdżystego krążka międzykręgowego może powodować dolegliwości kojarzone z dyskopatią.
O dyskopatii mówi się, gdy jądro miażdżyste krążka międzykręgowego wystaje poza główną linię kręgosłupa wskutek przebicia się przez pierścień włóknisty.
Pacjenci, w zależności od tego, na jakiej wysokości odcinka szyjnego kręgosłupa jest umiejscowiona przepuklina jądra miażdżystego, mogą odczuwać różne dolegliwości i sygnalizować różne objawy.
Ucisk nerwu przez uwypuklone jądro miażdżyste krążka międzykręgowego może powodować miejscowy stan zapalny i uszkodzenie drobnych naczyń krwionośnych odżywiających nerw. Niedokrwienie w obrębie nerwu zaburza jego funkcjonowanie.
Dyskopatia szyjna - jak zdiagnozować i jak leczyć
Żeby zdiagnozować dyskopatię, należy wykonać szereg badań, m.in. badania obrazowe jak RTG, rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa, a także badania laboratoryjne krwi, jak morfologia z oznaczeniem OB i CRP.
Jak leczy się dyskopatię? Warto zacząć od fizjoterapii. W uzasadnionych przypadkach zaleca się specjalny kołnierz. Wskazane może być też leczenie za pomocą środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, doustnych, jak i stosowanych zewnętrznie w maści.
Lekarz może też zalecić zastrzyki steroidowe. W razie najwyższej konieczności można wykonać zabieg operacyjny jednak jest on traktowany jako ostateczność, z uwagi na wysokie ryzyko powikłań.