Łuszczycowe zapalenie stawów - przyczyny, objawy, leczenie
Łuszczycowe zapalenie stawów to inaczej łuszczyca stawowa (psoriatic arthritis) – zapalne schorzenie stawów, współistniejące w przebiegu łuszczycy. Zapada nas nią 20-30 proc. chorych na łuszczycę. Choroba najczęściej rozpoczyna się między 30 a 55 rokiem życia, może jednak wystąpić również u dzieci.
Łuszczycowe zapalenie stawów może towarzyszyć różnym rodzajom łuszczycy. Zwykle jest to jednak łuszczyca zwyczajna. U około 68 procent pacjentów łuszczyca wyprzedza pojawienie się łuszczycowego zapalenia stawów. Natomiast w pozostałych przypadkach najpierw pojawia się zapalenie stawów, a dopiero potem łuszczyca (nawet w kilkanaście lat po ujawnieniu się zapalenia stawów). U części chorych zmiany skórne i stawowe rozpoczynają się mniej więcej w tym samym czasie.
Spis treści
- Czym charakteryzuje się łuszczycowe zapalenie stawów?
- Łuszczyca stawowa atakuje stawy kończyn
- Objawy łuszczycowego zapalenia stawów
- Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów
Czym charakteryzuje się łuszczycowe zapalenie stawów?
Przebieg łuszczycy stawowej jest niezależny od łuszczycy skóry. Czasami chory może mieć tylko łuszczycę paznokci przy bardzo ciężkim przebiegu łuszczycowego zapalenia stawów. Dlatego też łuszczyca stawowa powinna być leczona niezależnie od łuszczycy skóry. Łuszczycowe zapalenie stawów (łzs) może być mylone z reumatoidalnym zapaleniem stawów (rzs). Oto, co go jednak odróżnia od rzs:
- choroba często dotyczy tylko jednej strony (zapalenie tylko jednego stawu lub niesymetryczne zapalenie kilku stawów)
- brak we krwi czynnika reumatoidalnego
- brak guzków reumatoidalnych
- występowanie łuszczycy u pacjenta lub w rodzinie
Polecany artykuł:
Łuszczyca stawowa atakuje stawy kończyn
Łuszczyca stawowa najczęściej atakuje stawy kończyn górnych i dolnych – międzypaliczkowe, kolanowe, skokowe. U sporej liczby chorych obserwuje się również zmiany stawowe w okolicy biodrowo-krzyżowej i w kręgosłupie.Wyróżnia się pięć rodzajów łuszczycowego zapalenie stawów:
- zapalenie stawów międzypaliczkowych
- symetryczne zapalenie wielu stawów (przypominające rzs, w niektórych przypadkach prawie nie do odróżnienia)
- zapalenie jednego stawu lub niesymetryczne zapalenie wielu stawów
- zniekształcająca łuszczyca stawowa dłoni i stóp
- zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych i/lub kręgosłupa
Objawy łuszczycowego zapalenia stawów
Najbardziej charakterystyczne objawy łuszczycowego zapalenia stawów to:
- bolesność stawów
- zaczerwienie i obrzęk stawów, spowodowane nagromadzeniem płynów
- zesztywnienie stawów
- zniekształcenia palców
- bardzo bolesne stany zapalne przyczepów ścięgien (entezopatia)
- zmiany skórne
- zmiany paznokciowe
- zmiany w postawie
Uwaga: początkowy przebieg choroby może być ostry, z wysoką gorączką.
Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów
W leczeniu łuszczycowego zapalenia stawów bardzo istotna jest szybka i prawidłowa diagnoza, gdyż inaczej choroba będzie postępować. Najlepiej, kiedy łuszczycowe zapalenie stawów jednocześnie diagnozują dermatolog i reumatolog. ŁZS to, podobnie jak łuszczyca, choroba przewlekła, a w związku z tym wymagająca stałego specjalistycznego nadzoru medycznego. Leczenie sprowadza się do hamowania stanu zapalnego, uśmierzania bólu, powstrzymywania dalszego zwyrodnienia stawów, utrzymywania sprawności ruchowej.
W terapii stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, iniekcje kortykosterydów, kinezyterapię, fizykoterapię, leki biologiczne (infliximab, adalimumab, etanercept). W cięższych przypadkach wskazany jest zabieg chirurgiczny. Wciąż prowadzone są badania naukowe nad zarejestrowaniem kolejnych leków biologicznych, które wydają się bardzo obiecujące.
Porady eksperta