Łokieć tenisisty - objawy, przyczyny, leczenie
Łokieć tenisisty to schorzenie, które ma niewiele wspólnego z tenisem. Jest za to chorobą zawodową informatyków i wszystkich, którzy długo pracują przy komputerze, a także mechaników i monterów. Jakie są objawy łokcia tenisisty? I jak leczyć to schorzenie?
Łokieć tenisisty to zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej (enthesopathia epicondyli lateralis humeri), które jest wynikiem zmian degeneracyjnych zachodzących w ścięgnach w stawie łokciowym. Na objawy łokcia tenisisty owszem, uskarżają się tenisiści, ale najbardziej ci początkujący, którzy z powodu złej techniki gry przeciążają nadgarstki. Jednak wśród wszystkich pacjentów z tym schorzeniem tenisiści stanowią niewielki odsetek - zaledwie 10 procent wszystkich przypadków.
Pozostałe 90 procent osób skarżących się ten typ bólu łokcia to:
- pracownicy biurowi i IT,
- programiści,
- mechanicy,
- monterzy,
czyli wszyscy ci, którzy godzinami wykonują powtarzalne ruchy rąk, takie jak pisanie na klawiaturze komputera czy klikanie myszką oraz ruchy obrotowe jak przy wkręcaniu i wykręcaniu śrub, które powodują uszkodzenia we włóknach kolagenowych mięśni i przyczepów. Dlatego też schorzenie to zostało uznane za chorobę zawodową.
Ból, który jest objawem łokcia tenisisty, mocno daje się we znaki.
Spis treści
- Łokieć tenisisty - przyczyny
- Łokieć tenisisty - objawy
- Łokieć tenisisty - test Cozena
- Łokieć tenisisty - doraźne sposoby
- Łokieć tenisisty - na czym polega leczenie
- Łokieć tenisisty - nieoperacyjne metody leczenia
- Łokieć tenisisty - leczenie operacyjne
Łokieć tenisisty - przyczyny
Powodem bólu przy łokciu tenisisty nie jest, jak przypuszczano przez lata, stan zapalny, lecz wydzielanie białek, które drażnią tkanki. Dochodzi także do powstania patologicznych nerwów i naczyń w obrębie zdegenerowanych tkanek. Łokieć tenisisty powstaje na skutek przeciążenia otaczających staw mięśni i przyczepów mięśni. Mikrourazy uszkadzają włókna kolagenu w ścięgnach. Przeciążenie prowadzi do uszkodzenia zginaczy stawu łokciowego, który coraz trudniej wyprostować.
Łokieć tenisisty - objawy
Głównym objawem łokcia tenisisty jest ból pojawiający się w specyficznych sytuacjach. Ból sytuuje się z boku łokcia, po stronie zewnętrznej i występuje przy ruchach nadgarstków:
- ból przy chwytaniu, naciskaniu i ruchach obrotowych,
- tkliwość tkanek podczas ucisku, nawet lekkiego, w łokciu,
- ból nasilający się przy prostowaniu nadgarstka,
- trudności w wykonywaniu prostych codziennych czynności: podawaniu ręki czy chwytaniu szklanki z napojem.
Jeśli ktoś ma takie objawy, powinien zgłosić się do ortopedy i rozpocząć leczenie oraz rehabilitację łokcia.
Polecany artykuł:
Łokieć tenisisty - test Cozena
Lekarz lub fizjoterapeuta, chcąc się upewnić, że dolegliwości, które odczuwasz, to faktycznie objawy łokcia tenisisty, może przeprowadzić test Cozena. Na czym on polega? Można go przeprowadzić na dwa sposoby, w pozycji siedzącej.
W wariancie pierwszym ręka powinna być lekko odwiedziona od tułowia i skierowana w jego stronę, zgięta w stawie łokciowym, dłoń zaciśnięta w pięść. Osoba przeprowadzająca badanie podtrzymuje twoją rękę w stawie łokciowym, druga ręka badającego znajduje się na twojej dłoni. Twoim zadaniem jest wyprostowanie dłoni zaciśniętej w pięść.
W wariancie drugim twoja ręka jest wyprostowana, a osoba badająca próbuje ją zgiąć. Jeśli odczuwasz ból po wewnętrznej stronie łokcia przy pokonywaniu oporu stawianego przez badającego, to czas zacząć leczyć łokieć tenisisty.
Łokieć tenisisty - doraźne sposoby
W aptece możesz kupić bez recepty:
- tabletki przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przeciwzapalne
- maści i żele do stosowania miejscowo
- środki wykorzystywane do przygotowania okładów przeciwobrzękowych
W przypadku tego schorzenia chwilową ulgę mogą też przynieść domowe sposoby:
- polewanie zimną wodą
- okłady z lodu
- okłady z liści kapusty
- okłady z roztworu wody i octu
- okłady z żywokostu lekarskiego
- okłady z liści babki
Łokieć tenisisty - na czym polega leczenie
Leczenie łokcia tenisisty do niedawna było trudne lub mało skuteczne. Problemem była prawidłowa diagnoza - uważano, że łokieć tenisisty ma podłoże zapalne, więc podawano sterydy, co zwykle tylko pogarszało sytuację. Pacjent, który dzięki lekom przestawał odczuwać ból, dalej nadwerężał uszkodzony już łokieć. Dziś wiadomo, że łokieć tenisisty jest wynikiem zmian degeneracyjnych ścięgna. Leczenie łokcia tenisisty polega więc na stymulowaniu jego regeneracji.
Zabiegi fizjoterapeutyczne mogą być bardzo pomocne w leczeniu tego schorzenia, ale nie mają właściwości regeneracyjnych. W leczeniu łokcia tenisisty stosuje się najczęściej:
- zabiegi z użyciem ultradźwięków,
- jonoforezę,
- krioterapię,
- pomaga również fachowo wykonany masaż.
Niekiedy stosuje się ortezę czy plastrowanie (tapping) odciążające staw łokciowy.
Łokieć tenisisty - nieoperacyjne metody leczenia
- fala uderzeniowa
Jedną z najnowszych metod leczenia łokcia tenisisty jest terapia ESWT, czyli działanie falą uderzeniową. Generowana jest w środowisku wodnym i aplikowana przez żelowy aplikator. Fala, przede wszystkim działając na receptory zakończeń nerwowych, działa przeciwbólowo. Ale to nie koniec. Uderzenia wysokoenergetycznej fali wywołują pozytywne zmiany w komórkach, do których są aplikowane. W przypadku łokcia tenisisty leczą zdegenerowane fragmenty ścięgna.
- zastrzyki z własnej krwi
Z własnej krwi pacjenta odwirowywane jest osocze z płytkami krwi. Osocze bogatopłytkowe zawiera czynniki wzrostu, które wspomagają regeneracje uszkodzonych tkanek. Dzięki nim ścięgno uszkodzone powtarzalnymi ruchami, co spowodowało łokieć tenisisty, wraca do normalnego stanu.
- terapia Topaz
W tej metodzie z kolei na zmienione tkanki działa się falą o częstotliwości fal radiowych. Taka terapia powoduje przebudowę włókien kolagenowych - tych, które zostały uszkodzone, oraz powstawanie nowych. Przez małe, dwucentymetrowe nacięcie w skórze lekarz wprowadza elektrodę i wykonuje serię nakłuć chorego miejsca.
- terapia rezonansem magnetycznym w systemie MBST
Jest zorientowana na przyczyny zwyrodnieniowych chorób stawów (takich jak zwyrodnienia stawów, bóle kręgosłupa, kontuzje powypadkowe czy urazy sportowe) i służy do regeneratywnej stymulacji komórek, czyli odbudowy utraconych czy uszkodzonych tkanek, kości i chrząstek.
Jej zadaniem jest doprowadzenie do znaczącej poprawy w zakresie grubości, objętości i powierzchni struktur chrzęstnych. Działanie metody oparte jest na procesach metabolicznych i biofizycznych. W tym celu wytwarza się w urządzeniu do terapii MBST® pole elektromagnetyczne w leczonej okolicy, a doprowadzana energia oddawana jest do otaczającej tkanki. Jest to metoda bezinwazyjna, niewymagająca interwencji chirurgicznej, a przy tym bezpieczna. Dzięki regeneracji tkanki chrzęstnej lub kostnej bóle ulegają wyraźnemu złagodzeniu na długi czas (co najmniej 4 lata) lub ustępują, a funkcjonowanie i ruchomość zostają przywrócone.
Łokieć tenisisty - leczenie operacyjne
W przypadkach szczególnie zaawansowanego schorzenia niezbędna jest operacja. W leczeniu operacyjnym łokcia tenisisty stosuje się 2 metody:
- zabieg Hohman’a – odcięcie przyczepu mięśnia prostownika o 1 cm od nadkłykcia kości ramiennej
- zabieg Stucha – wycięcie w bloku przyczepu mięśni i okostnej powierzchownej warstwy istoty korowej
Jak się ustrzec przed łokciem tenisisty?
Przede wszystkim warto pamiętać, aby w pracy robić sobie krótkie przerwy (przejść się, rozluźnić ramiona, dłonie, rozciągnąć je – żeby choć na chwilę zmienić pozycję na bardziej naturalną).
Dodatkowo warto pomyśleć o użyciu specjalnych podkładek pod nadgarstki, np. pod mysz komputerową z tzw. "wałeczkiem" pod nadgarstek, który zmniejsza napięcie pracujących ścięgien, mięśni i sprawia, że ułożenie nadgarstków jest prawidłowe (nie są tak bardzo uniesione i wygięte do góry).
Pomocne okazują się także specjalne taśmy (tzw. tapping), które odpowiednio naklejone pomagają odciążyć więzadła. Wskazane jest także zastosowanie stabilizatorów stawów łokciowych wspomagających ruchy związane z tym stawem.
Pamiętajmy, że uszkadzany konkretną pracą staw łokciowy jest osłabiony i wykonywanie w późniejszym okresie jakichkolwiek czynności przy pomocy łokcia może wiązać się z bólem. Stąd powinniśmy pamiętać, aby znajdować podporę dla przedramion, kiedy przebywamy w pozycji siedzącej (korzystanie z poręczy i podłokietników). Ważne jest zwrócenie uwagi na to, aby nie opierać rąk na krawędziach blatów, a w czasie chodu "zaczepić" rękę o kieszeń lub pasek. Odciążymy wtedy staw łokciowy od dźwigania własnego przedramienia.
Polecany artykuł: